Müsteşardan Emeklilik Sistemine Eleştiri

Müsteşardan Emeklilik Sistemine Eleştiri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Enis Yeter, 4 Aktif Çalışanın Bir Emekliyi Finanse Etmesi Gerekirken, Türkiye'de Bu Sayının 1.6'ya Kadar Düştüğünü Söyledi. Yeter, 'Ülkemizde Yanlış ve Çarpık Kurgulanmış Bir Sistem Sonucunda, Emeklilik Kurumları Yüksek Oranda Hazine Tarafından Finanse Edilir Hale Gelmiştir' Dedi.

Müsteşardan Emeklilik Sistemine Eleştiri

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Enis Yeter, 4 aktif çalışanın bir emekliyi finanse etmesi gerekirken, Türkiye'de bu sayının 1.6'ya kadar düştüğünü söyledi. Yeter, ''Ülkemizde yanlış ve çarpık kurgulanmış bir sistem sonucunda, emeklilik kurumları yüksek oranda hazine tarafından finanse edilir hale gelmiştir'' dedi.

Karabük'ün Safranbolu İlçesi'nde düzenlenen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Batı Karadeniz Bölge toplantısında, bu yılın hedefleri değerlendirildi. Müsteşar Enis Yeter, bakanlığın kalite yönetim sistemine önem verdiğini belirterek, ''Sosyal güvenlik kuruluşlarında norm ve standart birliği sağlayarak, uluslararası sözleşmeler çerçevesinde çağdaş ve bütünleştirici bir sosyal güvenlik ağı kurulması suretiyle refah seviyemizin yükseltilmesi temel hedeflerimizdendir'' dedi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun bakanlık ve hukukçular tarafından değerlendirildiğini açıklayan Yeter, şöyle konuştu:

''Bilindiği üzere Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yasalaşmış, ancak Anayasa Mahkemesi tarafından bazı maddeleri iptal edilerek yürürlükten çıkartılması nedeni ile hükümet tarafından yürürlüğü 6 ay ertelenmiştir. Şu anda bakanlığımız ve hukukçular tarafından bir değerlendirme yapılmaktadır. Değerlendirme sonucuna göre yasa ile ilgili karar verilecektir.''

Emeklilik sistemine yönelik eleştirilerde de bulunan Yeter, ''Ülkemizde yanlış ve çarpık kurgulanmış bir sistem sonucunda, emeklilik kurumları yüksek oranda hazine tarafından finanse edilir hale gelmiştir. 2005 yılında üç ayrı sosyal güvenlik kurumuna 23.5 milyar YTL, 2006 yılında da 23 milyar YTL olmak üzere toplam 46.5 milyar YTL hazine tarafından finanse edilmiştir. Bu kaynak nereden bulunmuştur. Ya borçlanılmıştır, faizle yurt içi ya da yurt dışı borçlarla, ya da dolaylı ya da dolaysız vergilerle sistemin içinde olmayan kişiler tarafından ödetilmiştir. Dolayısı ile bu açığın bir denge içersine oturtulması gerekir'' dedi.

Dört aktif çalışanın bir emekliyi finanse etmesi idealken, şu anda ülkemizde bu rakamın 1.6'ya kadar düştüğünü söyleyen Yeter, ''Genç bir nüfusa sahibiz. Aslında bırakın dördü, belki de yedi çalışanın bir emekliyi finanse etmesi gerekirken, bu çok kötü bir orana gerilemiştir. Bunun finanse edilmesi mümkün değildir. Dolayısı ile daha rasyonel sistemi getirmemiz gerekir'' diye konuştu.

Ali Faik ATAY/KARABÜK, (DHA)

Kaynak: DHA