Mustafa Taşar Hayatını Kaybetti (Son)

Mustafa Taşar Hayatını Kaybetti (Son)

Afyon-ankara Yolunda Geçirdiği Trafik Kazası Sonucu Hayatını Kaybeden Mustafa Taşar, Dört Dönem Milletvekilliği, Tarım, Çevre, Turizm Bakanlıkları ile İki Kez Devlet Bakanlığı Görevinde Bulunmuştu.

Mustafa Taşar Hayatını Kaybetti (Son)

Afyonkarahisar-Ankara yolunda geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Mustafa Taşar, dört dönem milletvekilliği, Tarım, Çevre, Turizm bakanlıkları ile iki kez Devlet Bakanlığı görevinde bulunmuştu.

Siyasette "Otel Ayısı" lakabıyla da bilinen Taşar, bakanlıkları dönemde Cemil Çiçek, Abdülkadir Aksu, Mehmet Ağar gibi isimlerle çalıştı. Taşar, Mesut Yılmaz ve Yıldırım Akbulut'un Başbakanlık dönemlerinde, trafik kazasında yaşamını yitiren Maliye Bakanı Adnan Kahveci ile aynı kabinede yer almıştı.

Taşar, 1983'te Anavatan Partisi'ni kuran ekipteydi. Partinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda da yer alan Taşar, Haziran 1983'te Genel Sekreter olmasının ardından aynı yıl kasımda yapılan seçimlerde 17'nci Dönem Gaziantep Milletvekili olarak Meclis'e girdi.

1951 yılında Gaziantep'te doğan Taşar, Anavatan Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı. Taşar, 17. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak TBMM'ye girdi.

Bir süre ANAP Genel Başkan Danışmanlığı da yapan Taşar, 47 ve 48'inci hükümetlerde devlet bakanı olarak görev aldı. Mustafa Taşar, 53'üncü Hükümette Çevre Bakanlığı, 55'inci Hükümette Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 57'nci Hükümette Turizm Bakanlığı görevlerinde bulundu.

17, 18, 20 ve 21'inci dönemlerde memleketi Gaziantep'ten ve Ankara'dan Milletvekili seçilerek TBMM'ye giren Mustafa Taşar, ANAP Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla, partinin Siyasi İşler ve Koordinasyon Başkanlığı ile Genel Başkanvekilliği görevini yürüttü.

Taşar'ın gazete ve dergilerde yayınlanan makalelerinin yanı sıra, "1983'den 2000'li Yıllara Anavatan", "Siyasi Nükteler", "Refah Partisi Gerçeği", "Taşar Davası", "Milliyetçilik Muhafazakarlık Demokrasi" ve "Türkiye'nin Düşünce Gündemi" adlı kitapları bulunuyor.

"OTEL AYISI"NA DAVA

Mustafa Taşar'ın ismi, siyasette "Otel Ayısı" lakabıyla anılır olmuştu. Taşar buna karşın, ifadeyi kullananlara açtığı tazminat davalarını kazanmıştı.

Semra Özal'ın Anavatan Partisi İstanbul İl Başkanlığı'na adaylığını destekleyen Taşar, The Marmara Oteli'ne kamp kurmuş ve kulis çalışmalarını buradan yönetmişti. Körfez Savaşı'nı yöneten ABD'li General Norman Schwarzkopf'un kendisini çöl ayısı olarak tanımladığını ifade eden Taşar'ın "Ben de otel ayısıyım" dediği günlerce konuşulmuştu. Bu olayın ardından "otel ayısı" lakabıyla anılan Taşar, bu ifadeyi kullanan gazetecilere ve siyasetçilere açtığı tazminat davalarını kazanmıştı.

Taşar yaklaşık iki ay önce de Anavatan Partisi Genel Başkanlığı, Genel Başkan Yardımcısı Fettullah Gündüz ve gazeteci Mahmut Övür'e, kişilik haklarına saldırıda bulundukları gerekçesiyle toplam 40 bin YTL'lik manevi tazminat davası açmıştı.(ANKA)