Mustafa Nevzat İlaç'tan ABD'ye İlaç İhracatı

Mustafa Nevzat İlaç, Üretim Standartlarının Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (Food And Drug Administration- Fda) Tarafından Onaylanmasının Ardından, Dünyanın En Yüksek Standartlarına Sahip İlaç Pazarı Olan ABD'ye İlk Mamul Ürün Sevkıyatını Gerçekleştirdi.

Mustafa Nevzat İlaç'tan ABD'ye İlaç İhracatı

Mustafa Nevzat İlaç, üretim standartlarının Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (Food and Drug Administration- FDA) tarafından onaylanmasının ardından, dünyanın en yüksek standartlarına sahip ilaç pazarı olan ABD'ye ilk mamul ürün sevkıyatını gerçekleştirdi.

Mustafa Nevzat İlaç'tan yapılan açıklamaya göre, Türk ilaç sektörü için de bir ilk olan sevkiyat nedeniyle şirketin Yenibosna'daki tesislerinde bir tören düzenlendi. Törene Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Türk Tabipler Birliği Başkanı, ilaç endüstrisini temsil eden sektör örgütleri, Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cengiz Sezen ve Genel Müdür Levent Selamoğlu da katıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Sezen, ABD'ye yapılan sevkıyatın güçlü bir vizyonun ve kararlılığın bir sonucu

olduğunu belirterek şunları söyledi:

"ABD'ye ilk parti ihraç ürünlerimizi taşıyacak olan TIR, 84 yıl önce konulmuş sağlam bir vizyonun, çok büyük bir emeğin, hedeflerinden şaşmayan bir irade ve kararlılığın sonucudur. Yaklaşık 20 yıl içinde dünyanın 4 kıtasına hammadde ve mamul ürün ihracatı gerçekleştirir hale geldik. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu FDA'nın onayı sonucu gerçekleşen bu sevkıyat ile, Türk ilaç sektörü ilk kez ABD'ye mamul, bitmiş ürün ihraç ediyor. Türk ilaç sanayi için gerçek bir başarı olan bu gelişme bize gurur veriyor.

Bugün Türk ilaç sanayinin gerçek anlamıyla küresel standartları yakaladığı kanıtlanmaktadır. Mutluyuz, ulaştığımız en üst kalite standartları nedeniyle kurumumuzla, çalışanlarımızla gurur duyuyoruz."

Genel Müdür Levent Selamoğlu ise, törende yaptığı konuşmada, dünyada en yüksek standartlı pazarları arasında yer alan ABD pazarında iddialı olduklarını ifade ederek, yapılan ihracatın sadece Mustafa Nevzat için değil, tüm Türk ilaç sektörü için bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Levent Selamoğlu şöyle devam etti:

"Ben, Mustafa Nevzat olarak bizim açtığımız bu yoldan başka değerli firmalarımızın da geleceğini, ABD pazarına ve diğer gelişmiş ülke pazarlarına gireceğini biliyorum. Çin gibi, Hindistan gibi, İsrail gibi, Türkiye'nin de küresel devlerle mücadele eden büyük ilaç firmaları önümüzdeki dönemde ortaya çıkacaktır."

Mustafa Nevzat'ın ABD'nin en büyük ilaç dağıtım firması olan Cardinal Health'in yanısıra, diğer büyük Amerikan ilaç dağıtım firmalarından PAR Pharmaceuticals ve enjektabl ürünlerde uzmanlaşan GeneraMedix Pharmaceuticals ile satış, dağıtım ve pazarlama konularında stratejik ortaklıkları bulunuyor.

Halen 28 dosyası ABD'de, FDA nezdinde ruhsatlandırma aşamasında bulunan Mustafa Nevzat, 2012 yılına kadar ABD'ye 300 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyor.

FDA ONAYI, ABD'YE İHRACATIN ÖNÜNÜ AÇTI

Mustafa Nevzat'ın ruhsat başvurusu üzerine Türkiye'ye gelen FDA yetkilileri, 17 gün süren çalışmalar sonrasında Mustafa Nevzat'ın üretim standartlarını onayladı. Bu süreçte Mustafa Nevzat'ın üretim tesisleri hem genel kalite sistemleri, hem de iş ve üretim prosesleri incelendi.

ABD'de yeni ilaçlara onay veren FDA, bu alanda standartları belirleyen dünyadaki en önemli resmi kurum olarak kabul ediliyor. FDA'nın onayı Mustafa Nevzat'ın ürünlerinin ruhsatlandırılmasını sağladı ve ABD pazarına ürün sunmasını olanaklı hale getirdi.

MUSTAFA NEVZAT HAKKINDA

Mustafa Nevzat İlaç, Prof. Mustafa Nevzat Pısak tarafından 1923 yılında Mustafa Nevzat Laboratuarı adıyla kuruldu. Şirket, bin 100 kişilik uzman kadrosu ve modern tesisleriyle Türkiye'nin önde gelen mamul ilaç ve ilaç hammaddesi üreticileri arasında yer alıyor. Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş., farmasötik ürünlerini yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da ruhsat aldığı ABD, Almanya, Avusturya, Rusya, Cezayir, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Venezuela, Vietnam, Çek Cumhuriyeti, Malta, Nijerya,

Afganistan, Makedonya, Malezya, Özbekistan, Suudi Arabistan, Arnavutluk, Kosova, Bosna-Hersek ve KKTC gibi birçok ülkeye ihraç ediyor.

(LK-ERÖ-OK-E)