Mustafa Kara'nın Filmi 'Kalandar Soğuğu' Ödüle Doymuyor

Mustafa Kara'nın Filmi 'Kalandar Soğuğu' Ödüle Doymuyor

Uluslararası ve ulusal festivallerde çok sayıda ödül kazanan 'Kalandar Soğuğu', Hamburg Film Festivali'nin 'Kaleideskop' bölümünde 'En İyi Film' ödülüne layık görüldü.

Mustafa Kara'nın Filmi 'Kalandar Soğuğu' Ödüle Doymuyor

Uluslararası ve ulusal festivallerde çok sayıda ödül kazanan 'Kalandar Soğuğu', Hamburg Film Festivali'nin 'Kaleideskop' bölümünde 'En İyi Film' ödülüne layık görüldü. Festival jürisi, Kalandar Soğuğu'na ilişkin görüşlerini, "Kalandar Soğuğu, sessiz ve ihtiyatlı şekilde ilerleyen, büyük görselliğini kendi eşsiz yavaşlığıyla gösteren, iki saati geçen bir sürede jüride sonsuza dek hiç bitmeyecek bir etki bırakan muhteşem bir eser" şeklinde açıkladı.

MODERN İNSANIN AYNASI

Ödülün onur verici olduğunu belirten Mustafa Kara, "İnsanın bu kadim yazgısına dair anlatmaya çalıştığımız öyküsünün, her ülkede izleyenler tarafından takdiri mutlu ediyor. İnsanın yalnızlığının, anlaşılmak istemesinin ve bu yalnızlığın dönem, mekan, ülke tanımaksızın insanı sarıp sarmaladığının da bir göstergesi. Doğada, kırsaldaki insan üzerinden anlattığımız bu yalnızlığın, asıl modern insanın aynası olduğunu böylece daha da iyi anlıyoruz" diye konuştu.

BİRÇOK FESTİVALDE ÖDÜL ALDI

Amerika'da yapılacak 89. Akademi Ödülleri'nde (Oscar) En İyi Yabancı Film Dalı'nda, Türkiye'nin adayı olarak da seçilen filmin yapımcılığını Nermin Aytekin üstlendi. Mustafa Kara'nın Bilal Sert ile birlikte senaryosunu kaleme aldığı film, insan-doğa ilişkisini arka fona alarak kişisel bir mücadeleyi ele alıyor. TRT'nin ortak yapımcısı olduğu, dünya prömiyerini Tokyo'da gerçekleştiren ve katıldığı ulusal ve uluslararası festivallerde birçok ödül alan filmde, Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Hanife Kara ile İbrahim Kuvvet rol aldı.

Kaynak: Hürriyet