Mustafa Balbay, Jandarmanın Kendisi Hakkında Tuttuklarının Hukuki Delil Olamayacağını Savundu

Mustafa Balbay, Jandarmanın Kendisi Hakkında Tuttuklarının Hukuki Delil Olamayacağını Savundu

Ergenekon Soruşturması Kapsamında Tutuksuz Yargılanmak Üzere Serbest Bırakılan Mustafa Balbay, Mahkemede, Kendisinde Ele Geçirilen Gizli Belgelerin Gazete ve Kendi Adına Gelen Belgeler Olduğunu Savundu.

Mustafa Balbay, Jandarmanın Kendisi Hakkında Tuttuklarının Hukuki Delil Olamayacağını Savundu

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Mustafa Balbay, mahkemede, kendisinde ele geçirilen gizli belgelerin gazete ve kendi adına gelen belgeler olduğunu savundu.

Tutuklanma istemiyle mahkemeye sevkedilen Balbay, mahkemedeki savunmasında Genelkurmay antetli, İçişleri antetli ve Milli İstihbarat'tan gelen belgelerin temsilciliğini yaptığı gazete ve kendi adına gelen belgeler olduğunu söyledi.

Balbay, "Ben buralardan gelen gizli başlıklı bu belgeleri herhangi bir şekilde başka bir amaç için değil yazdığım kitaplarda ve yaptığım yorumlarda okuyucularımı aydınlatma için kullandım. Benim işyerimde elde edilen gizli belgeler bugün Ankara gazatecilerinin en önemli kaynağı olup birçoğunun ev ve işyerinde bu tür belgeler bulunabilir. Gazeteler bu belgeler kendilerine ulaştığı için övünürler." diye konuştu.

Gizli başlıklı raporları 11 yıldır biriktirdiğini anlatan Mustafa Balbay, onların yanlış yorumlanmamasını talep etti.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) belgelerinin de aynı şekilde kendisine ulaştığını ileri süren Balbay, "İrticai faaliyetlere karşı yürütülecek Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı kaynaklı belgede yine ilgili kurumlardan bir şekilde kullanmak maksadıyla edinilmiştir." şeklinde konuştu.

Jandarma Genel Komutanlığı'nda farkında olmadan görüşmesinin kaydedildiğini ileri süren Balbay, "Bu görüşmemle hazırlanan bilgi notunda 100 bin YTL'ye ihtiyaç duyduğumuz tamamen yorumdur. Ve yanlış biliyorumdur." dedi.

Faaaliyetlerin kesinlikle bir örgüt amacı doğrultusunda değerlendirilemeceğini ileri süren Balbay, kimseyi terör örgütü faaliyetleri ve şiddete teşvik etmediğini, demokrasi dışı hiç bir gücü onaylamadığın belirterek darbeye taraftar olmadığını söyledi.

Kaynak: CHA