Müslüman Ama Rum Kesimini Destekliyor!

Müslüman Ama Rum Kesimini Destekliyor!

İslam Konferansı Örgütü Konferansı'nın Kapanışında, Sonuç Bildirgesinde Yer Alan 'Kıbrıs Türk Devleti' İbaresi Mısır Engeline Takıldı. Mısır, Sınırı Gazzelilere de Kapatıp, Onları Ölüme Terkediyor.

Müslüman Ama Rum Kesimini Destekliyor!

Mısır'ın Başkenti Kahire'de yapılan İslam Konferansı Örgütü Parlamenterler Birliği'nin (İKÖPAB) 5. Konferansı'nın kapanış oturumunda, sonuç bildirgesinde yer alan ''Kıbrıs Türk Devleti'' ibaresi tartışmalara neden oldu.

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın da katıldığı İKÖPAB'ın 5. Konferansı'nın sonuç bildirgesinin ele alınıp oylandığı kapanış oturumunda KKTC ile ilgili maddeye Mısır delegasyonu itiraz etti.

Konferansın dönem başkanlığını yapan Mısır Meclis Başkanı Fethi Surur, Kıbrıs Türk halkının İKÖPAB'da gözlemci statüsünde olduğunu ifade ederek, ''Birleşmiş Milletlerin kurucu yasasında belirtilen, bir devletin tanınabilmesi ve devlet olabilmesine ilişkin kurallar var. Bunlar gerçekleşmediği için Kıbrıs Türk Devleti adı kullanılamaz. Bunun için bir çekince koyuyoruz. Kıbrıs Türk halkına yapılan izolasyonların kaldırılması teklifine özünde karşı değiliz'' diye konuştu.

İKÖPAB Türk Grubu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili İrfan Gündüz, Surur'un bu sözlerine tepki gösterdi.

Suudi Arabistan delegeleri de Mısır'ın kararına katılmadıklarını belirtterek ''Müslüman Türk kardeşlerimiz haklarını talep ediyorlar. Kararın altında çekinceye yer verilmemeliydi'' ifadesini kullandı.

İKÖPAB'ın Ekonomik ve Sosyal İşler Komisyonu'nda KKTC ile ilgili, ''Üye devletler Kıbrıs Türk Devleti ile etkin dayanışmayı desteklemeye, uygulanan insanlık dışı izolasyonların üstesinden gelmeye yardımcı olmak amacıyla yakın ilişkileri sürdürmeye ve Kıbrıs Türk Devleti ile ilişkilerini güçlendirmeye davet eder'' kararı alındı.

Komisyonda oy birliği ile kabul edilen bu karara, Mısır delegasyonu ''Kıbrıs Türk Devleti'' ibaresinden dolayı itiraz etti.

Mısır'ın itirazını aşmak için TBMM Başkanı Köksal Toptan Sudan, Kuveyt, Ürdün, Senegal, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Moritanya ve Kırgızistan meclis veya heyet başkanları ile görüşmeler yaptı.

Müzakereler sonucu KKTC'yle ilgili kararın, taslak Kahire Deklarasyonu'nda olmamasına rağmen, sonuç bildirgesine konulması sağlandı.

Kaynak: AA