Müslüman Alimlerden, İslam Dünyasına Çağrı: ABD'nin Kibrine Karşı Boykot Silahını Kullanalım

Müslüman Alimlerden, İslam Dünyasına Çağrı: ABD'nin Kibrine Karşı Boykot Silahını Kullanalım

Dünyanın farklı bölgelerinden yaklaşık 300 İslam alimi, Müslümanları ABD ürünlerini boykot etmeye çağırdı. Alimler "ABD'nin kibrine karşı boykot silahını kullanalım" dedi.

Dünyanın farklı bölgelerinde faaliyet gösteren pek çok kurumun üyesi yaklaşık 300 İslam alimi, Müslümanları ABD ürünlerini boykot etmeye çağırdı.

ALİMLERDEN ABD'NİN KUDÜS KARARINA YÖNELİK AÇIKLAMA

Yurtdışındaki Filistinli Alimler Heyeti, Sünni Alimler Derneği, Suriye İslam Meclisi, Irak Fıkıh Akademisi, Irak Alimler Konseyi, Libya Alimler Heyeti, Türkiye Sünni Alimler Birliği ve Derneği, Avustralya Müslüman Alimler Birliği gibi çok sayıda kurumdan yüzlerce alim ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüsİsrail'in başkenti olarak tanıma kararıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

ABD ÜRÜNLERİNİ BOYKOT ÇAĞRISINDA BULUNDULAR

Açıklamada alimler Müslümanları, ABD, İsrail ve söz konusu karara destek veren tüm ülkelere yönelik ekonomik boykot silahını etkin bir şekilde kullanmaya çağırdı. ABD bankalarında parası olan birey, kurum ve hükümetlerin bu paraları çekmesi gerektiğini vurgulayan alimler, bu türden tavır almanın ABD yönetiminin yeltendiği tehlikeli saldırıya karşı verilmesi gereken ameli tepkilerden olduğunu vurguladı.

"BOYKOT ABD'NİN KİBRİNE KARŞI KULLANILABİLECEK BİR SİLAH"

Yurtdışındaki Filistinli Alimler Heyeti Genel Sekreteri Muhammed el-Hac, "Boykot, ABD'nin kibirliliği karşısında tekrar tekrar kullanılabilecek bir silah. Arap ve Müslüman halkların söz konusu karara karşı oynadığı rolü küçümseyen ABD yönetimini bekleyen büyük bir sürpriz var. ABD ekonomisinin gerilemesinin, ABD yönetimi üzerinde bir baskı unsuru oluşturacağı açık. Biz de bu amaçla halkı boykot konusunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz." dedi.

"MÜSLÜMANLAR BOYKOTUN YAPACAĞI ETKİYİ KÜÇÜMSEMEMELİ"

Dünya Müslüman Alimler Birliği üyesi Muhammed Hayr Musa da ABD ürünlerini boykot etmenin İsrail ve Washington'a karşı kullanılabilecek en önemli silahlardan olduğunu, Müslümanların ekonomik boykotun yapacağı etkiyi küçümsememesi gerektiğine işaret etti.

"DOLARLA İŞLEM YAPMAYIN"

Dünya Müslüman Alimler Birliği üyesi Eşref Devabbe ise ABD ürünlerini boykot etme ve dolarla işlem yapmama çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığını ve ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması talimatı verdiğini açıklamıştı.

Kaynak: AA