Musiki Haberleri

Musiki haber, Musiki son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Musiki - 13.10.2020
Azerbaycanlı sanatçı Azerin, Musiki Muallim Mektebi Sohbetleri'nin konuğu oldu Açıklaması
Azerbaycan Devlet Sanatçısı Azerin, Azerbaycan bayrağının Dağlık Karabağ'da dalgalanacağını belirterek, "Tam ileri, yüksek bir ruhla Çırpınırdın Karadeniz, inşallah Karabağ'da seslenecek.
Musiki - 10.10.2020
İran'ın efsanevi sanatçılarından Muhammed Rıza Şeceriyan toprağa verildi
İran'da önceki gün hayatını kaybeden ülkenin efsanevi sanatçılarından bestekar ve musiki üstadı Muhammed Rıza Şeceriyan'ın cenazesi Rezevi Horasani eyaletinin Meşhed kentinde toprağa verildi.
Musiki - 09.10.2020
ZKSM'de yeni sezon başladı
Arısoy, kültür ve sanat faaliyetlerinin ruh ve beden sağlığı için önemli olduğuna dikkati çekerek, "Zeytinburnu'nda içinde bulunduğumuz ZKSM dahil olmak üzere 3 farklı kültür ve sanat merkezimiz var. Buranın dışında Nağmedar, musiki meşkine hafta sonları tedbirli olarak devam edecek.
Musiki - 08.10.2020
Son dakika haberleri... İran'ın efsanevi sanatçılarından Muhammed Rıza Şeceriyan hayatını kaybetti
Son dakika haberine göre İran'ın usta sanatçıları arasında yer alan bestekar ve musiki üstadı Muhammed Rıza Şeceriyan (80) uzun süredir mücadele ettiği kansere yenik düştü.
Musiki - 07.10.2020
Kuveyt Türk'ten yeni eser: Ayasofya'nın Nişânesi-Kazasker Mustafa İzzet
Kuveyt Türk tarafından çıkarılan "Ayasofya'nın Nişanesi - Kazasker Mustafa İzzet" adlı eserde, 19. yüzyılın hat ve musiki üstatlarından olan ve Ayasofya Camii'nin meşhur levhalarını yazan Kazasker Mustafa İzzet Efendi'nin hayat hikayesi ve eserleri okuyucuyla buluşuyor.
Musiki - 07.10.2020
Son dakika haberi | DHA YURT BÜLTENİ - 1
Son dakika gündem haberine göre Şehit Uzman Onbaşı törenle memleketine uğurlandıFreni boşalan jandarma midibüsünün park halindeki otomobile, ardından inşaat halindeki caminin duvarına çarpması sonucu yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Orkun Eyice'nin cenazesi, Kocaeli'nin Kartepe...
Musiki - 05.10.2020
Danimarka Türk Diyanet Vakfının ney kursuna ilgi yoğun
Türk-İslam sanatlarına ilişkin kursların yaygınlaşmasını amaçlayan Danimarka Türk Diyanet Vakfının (DTDV) ney kursu, yoğun talep görüyor. Danimarka Türk Diyanet Vakfı, hem verdiği hizmetlerini çeşitlendirmek için hem de Türk-İslam sanatlarını tanıtmak ve uygulamak amacıyla Danimarka'da Osmanlıca, ney ve kaligrafi kursları başlattı. DTDV'nin Kopenhag'ın banliyölerinden Glostrup kasabasındaki yerleşkesinde verilen kurslarla ilgili AA muhabirine bilgi veren Kopenhag Din Hizmetleri Müşaviri Hüseyin Gündoğar, "Ney kursu, Osmanlıca kursu ve kaligrafi kursuyla vatandaşlarımız arasında İslam sanatlarının yaygınlaşması için çalışıyoruz." dedi. 3 kursa toplamda 70 kursiyerin katıldığını aktaran Gündoğar, "Ney kursunu açtığımızda online başvurusu sistemi kurduk ve onun üzerinden başvuruları aldık. Aslında bu kadar ilgi olacağını tahmin etmiyorduk. Yani gerçekten bu alanla ilgilenen, bu alanla ilgili olarak kendisini geliştirmek isteyen kişilerin olacağını biliyorduk ama beklediğimizden daha fazla ilgi gördü." ifadelerini kullandı. Türk-İslam sanatları alanında neyin çok değerli bir müzik aleti olduğuna işaret eden Gündoğar, Danimarka'da, Türk Tasavvuf Musikisi Korosu kurma yönünde çalışmalara başladıklarını da kaydetti.
Musiki - 03.10.2020
Oyuncu Ulvi Alacakaptan, sosyal medyada canlı yayına konuk oldu
Oyuncu Ulvi Alacakaptan, Türk İslam sanatlarının yanı sıra su musiki terapi ve enstrümanlar konusunda eğitim veren Kündane Sanat Mekan'ın Instagram hesabından düzenlenen canlı yayına konuk oldu.
Musiki - 22.09.2020
Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali başladı
Yarar, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, "İlk günkü heyecanla aşkla Mevlana'nın 'Hak aşıklarının gıdası musikidir' sözünün gerçekliğini tadacağız.
Musiki - 21.09.2020
İran'ın milliyetçi önyargıları Türkiye'yle kültürel ilişkilerini de zedeliyor
Bu ortak yaşam alanı İslamiyet'ten sonra da Batı'ya doğru kayarak devam etmiştir. Türklerin 11. yüzyıldan itibaren İran coğrafyasına yoğun olarak yerleşmesi ve akabinde Anadolu'ya geçişi, Horasan'dan Balkanlara uzanan geniş bir hinterlantta kültürel açıdan Türklerle İranlılar arasında bir iç içe geçme, başka bir deyişle "bütünleşme" oluşturmuştur. Bu durumun normal bir sonucu olarak Türkiye ve İran kültürel açıdan oldukça benzeşmektedir. Bu benzeşme esasen uzun süreli karşılıklı etkileşimin kültür sahasındaki tezahürüdür. Nitekim çoğu zaman müşterek kültürel ögelerdeki arketipin hangi topluma ait olduğunu saptamak zordur. Bu yüzdendir ki dilden edebiyata, musikiden mimariye, gelenek-göreneklerden hurafelere değin birçok kültür ögesindeki şaşırtıcı benzerlikler zaman zaman bilhassa kültürel elitler arasında anlaşmazlıklara yol açabilmektedir.
Musiki - 30.08.2020
Haftanın tarihine bakış
1924- Ankara Devlet Konservatuvarının temelini oluşturan "Musiki Muallim Mektebi" Ankara'da açıldı.
Musiki - 27.07.2020
AYBÜ, Türk din musikisi alanında sanatçı ve eğitimciler yetiştiriyor
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Serbülend Arpa, "Türk din musikisi alanına hakim sanatçılar yetiştiriyoruz.
Musiki - 16.07.2020
15 TEMMUZ ÖZEL BÜLTENİ
Tüm ülkede olduğu gibi 15 Temmuz hain darbe girişiminin dördüncü yılı İzmir Konak Meydanı'nda düzenlenen törenle anıldı. Törene, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, sivil toplum kuruluşlarının ve odaların temsilcileri katıldı. Törene, protokol dışında vatandaş alınmadı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında, törende sandalyeler sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde yerleştirilerek, alan içerisine girenlerin İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından ateşi ölçüldü. Ayrıca, törene katılanların maske kuralına uyduğu görüldü.  Tören boyunca, polis ekipleri güvenlik tedbirlerini sıkı tuttu.  Tören, mehteran takımının İZSU binasından Konak Meydanı'na yürümesiyle başladı. Ardından tören, İzmir İl Müftülüğü görevlileri tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti ve tasavvuf musiki dinletisiyle devam etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Musiki Haberleri | Musiki Haber - Haberler - Sayfa 4 - Musiki haberleri, son dakika musiki haber ve gelişmeleri burada. Bir ustanın ellinde şekillenen sanat eseri: Tanbur.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 11.4.2021 23:59:16. #1.15#
title