MÜSİAD Genel Başkanı Olpak, Sağduyu Çağrısı Yaptı

MÜSİAD Genel Başkanı Olpak, "Çocuklarımızın ayaklarına batacak dikenler ya ektiklerimizdir ya da sökemediklerimizdir." dedi.

MÜSİAD Genel Başkanı Olpak, Sağduyu Çağrısı Yaptı

- MÜSİAD Genel Başkanı Olpak:

"Farklı düşünceleri şiddet içermeden ve şiddetle karşılaşmadan ifade edebileceğimiz bir ortama hepimizin ihtiyacı var. Bunu sağlamak ve olası üzücü durumların önüne geçmek, aynı zamanda da ülkemizin itibarını sarsmamak hepimizin görevidir"

Olpak, MÜSİAD Denizli Şubesi'nin bir otelde düzenlediği 1. MÜSİAD Başarı Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin, önündeki engelleri aşabilecek bir seviyeye geldiğini belirtti.

Açıklanan büyüme rakamlarına bakıldığında Türkiye'nin son 14 çeyrektir büyüdüğünü ifade eden Olpak, "Son 8 çeyrekten beri büyümesinin ivmesinde bir kayıp yaşayan Türkiye, bu yıl ilk çeyreği itibarıyla yüzde 3'lük büyüme rakamıyla büyüme hızını da artırmaya başlamış, huzur, güven ve istikrar algısını da perçinlemiştir. Bu noktada Türkiye kazanmayı öğrenmiştir, bundan vazgeçmeye de niyetli değildir" diye konuştu.

Olpak, bankaların kar etmesine karşı olmadıklarını fakat bankaların bu ülkenin ticari kurumları olarak özel sektör gibi ticari hayatın risklerini de sırtlamaları gerektiğine inandıklarını dile getirerek, "Yasal düzenlemeler gerekliyse onu da talep etmeliyiz. Fakat bankacılık da gerçek ticari hayatta yerini almalıdır. Aksi takdirde her devirde olduğu gibi gerilim ve kargaşadan beslenen lobiler, faiz lobisi ve benzeri fırsatçılar ellerine koz almaya devam edeceklerdir. Unutmayalım ki spekülatörlerin en sevdiği ortam kargaşa ortamıdır" ifadesini kullandı.

-"Sağduyulu davranmalıyız"-

Gezi Parkı odaklı gelişmelere de değinen Olpak, olayların başlangıçta masumca görünen ancak sonradan geldiği nokta itibarıyla eylemi başlatanlar tarafından bile acı ile karşılanan olaylarla karşı karşıya kalındığını kaydetti. Olpak, baba ve vatandaş olarak hem çocuklarının hem de ülkenin geleceği açısından kaygı duyduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bu noktada son derece dikkatli ve hassas olmalıyız. Çocuklarımızın ayaklarına batacak dikenler ya ektiklerimizdir ya da sökemediklerimizdir. Farklı düşünceleri şiddet içermeden ve  şiddetle karşılaşmadan ifade edebileceğimiz bir ortama hepimizin ihtiyacı var. Bunu sağlamak ve olası üzücü durumların önüne geçmek, aynı zamanda da ülkemizin itibarını sarsmamak hepimizin görevidir. Geleceğimize hep birlikte sahip çıkarken, duygusallaşmadan, ötekileştiren tepkilerden kaçınıp sağduyulu davranmalıyız. O parkın içindekilerin de onaylamadığı ve o çerçevenin dışındaki farklı grupları ayrıştırmamız gerekir. Eylemcilere müdahale etmeden ancak onları, o bölgede yaşayan vatandaşlarımızı olası provokasyonlardan da korumak için gerekli önlemlerin alınmasını istemiştik. Dün bu noktada sonucu itibariyle birtakım tahrikler olsa da alınan tedbirleri doğru görüyorum." - Denizli