Müsiad Genel Başkanı Olpak Açıklaması

"Birilerinin kötümser beklentilerine inat olarak bize göre üçüncü çeyrek büyümesi de kötümser bir tabloyla karşımıza gelmeyecek"

Müsiad Genel Başkanı Olpak Açıklaması

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, "Birilerinin kötümser beklentilerine inat olarak bize göre üçüncü çeyrek büyümesi de kötümser bir tabloyla karşımıza gelmeyecek" dedi.

Olpak, MÜSİAD Konya Şubesi'nde İstanbul Sanayi Odası'nın ilk 500 ve ikinci 500 firma sıralamasına giren Konya firmaları için düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, 2002 sonrasında 10 yıllık dönemde avro bölgesi ortalama yüzde 1,1 büyürken, Türkiye'nin yüzde 5,4 büyüdüğünü hatırlattı.

Geçtiğimiz günlerde 2012 yılının ihracat değerlendirmelerinin açıklandığını belirten Olpak, "KOBİ'lerimiz özellikle ihracatlarını yüzde 56 oranında artırırken, büyük işletmeler ihracatlarını yüzde 39 oranında artırabilmişler. Bu şu anlama geliyor küçük ve orta boy işletmelerimiz daha fazla noktada büyükler arasında yer almaya başlamış" dedi.

Olpak, Türkiye'de bankacılık sisteminde değişime ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, "Bugünkü bankacılık sistemi bizleri projelerine değil tamamen teminatına ve tapularına kredi vermektedir. Bu sistem doğru değildir. Elbette hiç teminat olmasın demiyoruz. Ancak makul teminatlar karşılığında fizibilitesi doğru projelerin de kredilendirilebilmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Yüksek enflasyonlu dönemlerde devletin vergi kaybını önlemek için getirilen geçici verginin, bugün düşük enflasyon ve uzun vadelerin olduğu sistemde işletmeler üzerinde finansal bir yük getirdiğini aktaran Olpak, geçici verginin kaldırılmasını gerektiğini düşündüklerini kaydetti.

Türkiye'nin son 8 aylık performansı

Türkiye'nin son 8 aylık dönemdeki performansını da değerlendiren Olpak, şöyle konuştu:

"Gezi Parkı olaylarından başlamak üzere birçok olayı Mısır'daki darbeden Suriye'de hala yaşanan acılarla birlikte, uluslararası piyasalardaki çalkantıları da hep birlikte biliyoruz. Ama bütün bunlara rağmen çok şükür ekonomimizde büyüme devam ediyor. 2013 yılının ilk çeyreğinde yüzde 3, ikinci çeyreğinde de yüzde 4,4 büyümeyle karşılaştık. Birilerinin kötümser beklentilerine inat olarak bize göre üçüncü çeyrek büyümesi de kötümser bir tabloyla karşımıza gelmeyecek. Orta vadeli planda hükümet bir miktar revize yaparak 2013'ün büyümesini yüzde 3,7 olarak açıkladığı halde temmuz ve ağustos ayının kapasite kullanım oranlarına baktığınızda bunu net olarak göreceksiniz. Aynı şeyi biz ikinci çeyrek büyümesinde de gördük. Mayıs ve haziran ayının rakamları çok olumlu geçtiği halde haziranda gezi olaylarının çalkantısı içerisinde ikinci çeyrek büyümesinin 4,4 gelmesini birileri hayretlerle karşıladı. Bizim için son derece normaldi. Büyüme rakamları iyi gelince bizim için bazı değerlendirme kuruluşları; 'ama bizim bütçeyle ilgili şüphelerimiz var' diye bir şeyler söyledi. İnsaf etmek lazım."

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek de Konya sanayisindeki gelişim ve dönüşümün farkında olduklarını, geçmişte KOBİ olarak tanınan birçok firmanın alanında dev markalar haline geldiğini ifade etti.

Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Memiş Kütükcü ise Türkiye'nin 2023 vizyon aktörünün Türk özel sektörü olduğunu, Avrupa ekonomilerinin krize girdiği, Ortadoğu'da çalkantıların yaşandığı bir dönemde özel sektörün Türkiye'yi büyütmeye devam ettiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından ilk 500 ve ikinci 500 sıralamasına giren firmaların temsilcilerine ödülleri verildi. - Konya