MÜSİAD Genel Başkanı Bolat: "Piyasalardaki dalgalanmalar beklenen gelişme; paniğe gerek yok"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Dr. Ömer Bolat, dünyada ve Türkiye'deki piyasalarda yaşanan dalgalanmaların beklenen bir gelişme olduğunu belirterek, paniğe kapılmamak gerektiğini söyledi.

MÜSİAD Genel Başkanı Bolat:

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Dr. Ömer Bolat, dünyada ve Türkiye'deki piyasalarda yaşanan dalgalanmaların beklenen bir gelişme olduğunu belirterek, paniğe kapılmamak gerektiğini söyledi.

MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, derneğin Denizli Şubesi Olağan Genel Kurulu'na katılmak üzere Denizli'ye geldi. Karahayıtta Colossae Otel'de yapılan genel kurula; Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer, Denizli Ticaret Borsası (DTB) Başkanı İbrahim Tefenlili ve MÜSİAD üyeleri katıldı. Başkan Bolat, burada basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Piyasalardaki dalgalanmaların "beklenen bir gelişme" olduğunu belirten Bolat, "Özellikle dünyada mali piyasalarda büyük suni bir şişme vardı. Geçen ağustos ayının ortasında ABD'de başlayan tut-sat (Mortgage) sektöründeki kredilerin geri alınamaması ve likidite krizi Batı Avrupa'ya sıçramıştır. Bu anlamda 2008 yılına yönelik Amerika'da, özellikle durgunluk işareti güçlenince genel anlamda hisse senedi borsalarında bir satış furyası başladı." dedi.

Satışların özellikle mali sektördeki şirketler ve bankaların hisseleri olduğuna dikkat çeken Bolat, "Genel anlamda iki günde büyük çalkantı yaşanıyor; ama bundan inşallah bizim ekonomimiz çok fazla etkilenmeyecektir. Çünkü gecen Ağustos-Eylül aylarındaki çalkantıda iyi bir direnç göstermiştir. Bu anlamda ekonomideki tüm aktörlerin paniğe kapılmamasını tavsiye ediyoruz. Döviz çıkacaktır, inecektir. Borsa -daha önce de gördük- çıkar, iner; ama ekonomide raylar tekrar yerine oturur. Bu anlamda temkinle, sabırla gelişmeleri takip etmek ve özellikle de bizim ekonomi yönetiminin ve Merkez Bankası yönetiminin de aksiyonel bir politika izlemesi çok önemlidir." diye konuştu.

Amerika'da, ekonomideki durgunluk işaretinin görülmesinin ardından Merkez Bankası'nın faizleri inanılmaz bir şekilde indirdiğini belirten Bolat, şunları kaydetti: "Faizleri yüzde 3,50'ye kadar düşürdü; yetmedi Amerikan hükümeti 150 milyar dolarlık vergi indirimi, vergi iadeleri şeklinde bir ekonomiyi canlandırma paketi açıkladı. Bu da gösteriyor ki eğer uluslararası piyasadaki gelişmeler ekonomimizde sarsıcı etki yapma eğilimi gösterirse ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası yönetiminin benzeri aksiyonel tavır içerisinde olması gerekiyor."

"BAŞÖRTÜSÜ, TÜRKİYE'DE ÖZGÜRLÜĞÜN SEMBOLÜ OLMUŞTUR"

Bolat, son günlerde tekrar gündeme gelen başörtüsü tartışmalarında kavramların yerine iyi oturtulması gerektiğini vurguladı.

"Türkiye'de türban sorunu yok, bir başörtüsü sorunu var." diyen Bolat, "Başörtüsü sorunu da yok; çünkü başörtüsünün kendisi bir sorun değildir. Türkiye'de başörtüsünün siyasi bir simge olmadığını... Her partiye oy veren vatandaşların içinde başörtülü insanlarımız vardır. Başörtüsü, İslam dininde yer alan bir emrin, bir hükmün kendisidir. Bunu insanlar kendisi yapar veya yapmaz. Herkesin kendi tercihi ve takdiridir." ifadelerini kullandı.

Başörtülü insanları kamu haklarından ve en temel eğitim hakkından mahrum etmeye çalışmanın bazı alanları "mahrumiyet bölgesi ilan etme" anlamına geleceğini vurgulayan Bolat, "Gerçekten son derece yanlış ve yıkıcı bir uygulama olmuştur. Toplumsal gerginliklere, adaletsizliğe ve eşitsizliğe yol açmıştır. Dolayısıyla bu konuda bazı sınırlı sayıdaki ve sayıca az çevrelerin neden bu kadar gürültü çıkardığını anlamak mümkün değil." diye konuştu.

"Kimsenin kimseye kendi şahsi emellerini ve isteklerini empoze etme hakkı olmadığını" vurgulayan Bolat, şunları söyledi: "Burası halkın yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkedir. Başörtüsü bir sorun değildir. Başörtüsü yasağı bir sorundur. Türban kelimesi kullanarak, aslında halkın yüzde 70'inin kaldırılmasını istediği başörtüsü yasağı konusunda cinlik yapıyor bazı çevreler; çünkü türban da başörtüsü yasağına karşı 1987 yılında kurulmuş bir alternatiftir. Kendi uydurdukları türban alternatifini; 'türban yasağı kaldırılıyor' diye gürültü çıkarıyorlar. Halkımız bu konuda çok akl-ı selimdir, sağduyu sahibidir. Bu yasağın kaldırılmasını çok büyük bir kesim istemektedir. TBMM çatısı altındakiler, halk, millet adına görev yapan vekiller bu yasağı kaldırmalıdır. Anayasa değişikliği gerekiyorsa bunu da yapmalıdırlar. Başörtüsü, Türkiye'de özgürlüğün sembolü olmuştur. Başörtüsü takanlar da takmayanlar da bunu böyle görmektedir."

Bu arada, MÜSİAD Denizli Şubesi Olağan Genel Kurulu'nda mevcut başkan Fevzi Özdemir yeniden aday olmazken, tek adayla gidilen seçimde Ayhan Doğruyol başkan seçildi. Genel Kurul'un sonrası MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat, "Türkiye ve Dünyadaki Ekonomik Gelişmeler" başlıklı bir konuşma yaptı.