Müsiad Genel Başkanı Bolat:

Müsiad Genel Başkanı Bolat:

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (Müsiad) Genel Başkanı Ömer Bolat, "Başörtüsü Sorunu, Halkın İktidarı ile Kendini Elit ve Ülkesinin Sahibi Olarak Görenlerin İktidar Mücadelesidir" Dedi.

Müsiad Genel Başkanı Bolat:

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, "Başörtüsü sorunu, halkın iktidarı ile kendini elit ve ülkesinin sahibi olarak görenlerin iktidar mücadelesidir" dedi.

Bolat, DSİ Erzurum Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen MÜSİAD Erzurum Şubesi'nin 4. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ülkede huzur ortamının olmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'de 85 yılda 60 hükümet kurulduğunu ve 1960'dan bu yana 16 ekonomik kriz yaşandığını belirten Bolat, "Bu süreçte istikrarlı dönemler oldukça istisna olmuş, istikrasızlık ise kural olmuştur" diye konuştu. 1990 ve 2001 yılları arasındaki sürecin, Türkiye'de özgürlüklerin askıya alındığı, demokrasinin

büyük ölçüde sekteye uğradığı ve toplumsal gerginliklerin yoğun olduğu bir dönem olduğunu savunan Bolat, şöyle konuştu:

"Bu dönemde Türkiye'nin yıllık büyüme oranı yüzde 2.8, ihracattaki yılık artış oranı yüzde 8.4, enflasyondaki artış ise yüzde 73.5 oranındadır. 2002 ve 2007 yılları nispeten siyasi istikrarın, güven ortamının olduğu, özellikle makro ekonomide göstergelerin büyük ölçüde düzeldiği bir dönem. Yıllık büyüme oranı yüzde 7, ihracattaki artış oranı yüzde 25 olmuştur. Türkiye huzur ve istikrarı konuştuğu zaman, temel hak ve hürriyetleri genişlettiği zaman ekonomide de ileri gitmiştir. Ne zaman ki baskıcı, yasakçı

anlayış ülkeye egemen olmuş, iç siyasi çekişmeler, siyasi istikrarsızlık ülkeye egemen olmuş ve biz o dönemde kaybetmişiz."

Bazı kesimlerin, Türkiye'deki mevcut istikrar ortamından rahatsız olduğunu savunan Bolat, "Çünkü yüksek faiz dönemi eskisi gibi devam edemiyor. Banka hortumlamaları eskisi gibi devam edemiyor. Yasaklar devam etsin isteniliyor. Oysa Türkiye, Avrupa Birliği yolunda katılma müzakereleri yürüten aday bir ülke. Temel hak ve hürriyetlerini genişletmeye çalışıyor. Yabancı ve yerli yatırımların artması için istikrar adası olmaya çalışıyor. Dünya ile rekabet etmeye çalışıyor. İşte karışıklık çıkarmaya çalışanlar,

bu manzara karşısında bu durumda susmaları gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla ilgili yaşanan tartışmaları da değerlendiren Bolat, başörtüsü yasağının Türkiye'de kanayan bir yara olduğunu ifade etti. Başörtüsü yasağının kaldırılması konusunda, AK Parti ve MHP'nin başlattığı girişimleri engelleme çabaları olduğunu kaydeden Bolat, şöyle devam etti:

"Bazıları 'başörtüsü yasağı yok, türban sorunu var' diyor. İyi de türbanı icat eden sizsiniz. Türkiye'de türban sorunu yok. Bugün milletvekili, hükümet üyeleri, cumhurbaşkanın da yaşadığı bir başörtüsü sorunu var. Kamusal alanı icat etmişler kendilerine göre. Böyle bir şey olabilir mi? Önce diyorlardı ki; 'Annelerimizin başörtüsü gibi olsun'. Şimdi bugün ona da karşılar. Bu bir başörtüsü mücadelesi değil; bu, halkın iktidarı ile kendini elit ve ülkenin sahibi olarak görenlerin iktidar mücadelesidir."

Türkiye'de halkın büyük çoğunluğunun başörtüsü yasağının kaldırılmasını istediğini, bunun kamuoyu anketlerinden anlaşıldığını dile getiren Bolat, "Birileri kendi yaşam tarzlarını başkalarına dayatma çabaları içinde. Bunun kavgasını veriyorlar. Türkiye'nin ihtiyacı olan şey; özgür düşünce ve ifade ve düşünce hürriyeti, özgür inanç ve hürriyetin tam olarak sağlamasıdır. O zaman Türkiye, 21. yüzyılın yükselen yıldızı olabilecektir" dedi.

"DOĞU İÇİN KALKINMA RAPORU HAZIRLIYORUZ"

Bölge ekonomisinin iyileştirilmesi için yaptıkları çalışmaları da anlatan Bolat, Doğu Kalkınma Raporu hazırladıklarını ve bu raporu yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını bildirdi.

Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin en az olduğu bölgenin, Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi olduğunu belirten Bolat, "Bu bölgedeki çalışma şartlarının, girdi maliyetlerinin Marmara Bölgesi ile aynı olması beklenmemeli. Bu adil olmaz. Biz burada yeni yatırımlar için en az 10 yıllık vergi muafiyeti, kurumlar vergisi muafiyeti öneriyoruz. Bölgede enerji maliyetlerini düşürülmesini bekliyoruz. MÜSİAD olarak başta hayvancılık olmak üzere hizmet sektöründe, transit ticaretinde yeni tedbirlerle bölge

ekonomisinin canlandırılması için çaba gösteriyoruz" diye konuştu.

(AA-OK-Y)

Kaynak: İHA