Müşfik Kenter Son Yolculuğuna Uğurlandı

Müşfik Kenter Son Yolculuğuna Uğurlandı

Müşfik Kenter Son Yolculuğuna Uğurlandı
CHA - Haberler | Güncel

Türk tiyatro ve sinemasının usta oyuncularından Müşfik Kenter, Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından.mezarlığında toprağa verildi.

Türk tiyatro ve sinemasının usta oyuncularından Müşfik Kenter, Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından ... mezarlığında toprağa verildi. Kenter Tiyatrosu'nda düzenlenen törende ve cenaze namazı sırasında Kenter'in yakınları gözyaşlarını tutamadı.

Müşfik Kenter, akciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede solunum ve dolaşım yetersizliği sonucu 80 yaşında dün hayatını kaybetmişti. Bugün Kenter Tiyatrosu'nda usta oyuncu için tören düzenlendi. Törene, Kenter ailesi, oyuncunun yakınları, sanatçı arkadaşları ve dostları katıldı. Törene katılanlar Müşfik Kenter'in cenazesi sahneye getirilince yaklaşık 30 dakika alkış tuttu.

Törende konuşan Yıldız Kenter, " Ona doğduğu andan beri hayranlık duymaktaydım. Hep gıpta ederek baktım ona. Genç yaşlarımda ilk hocalarımdan biri oldu. Doğallığı Müşfik'ten öğrendim. Gerçek olabilmeyi ve bunu büyük bir sadelik içinde gösterişsiz yapabilmeyi ondan öğrendim. Ben onun hiç belli etmeden ortaya koyduğu ustalığı izleyerek büyüdüm. Ona minnetarım. Müşfik olmasaydı Yıldız Kenter olmazdı. Benim ilk öğrencim ve en büyük hocam oldu." dedi.

Yıldız Kenter'in konuşmasının ardından salonda bulunanlar gözyaşlarını tutamadı. Törene katılanlar sahneye inerek tabutun başında dua etti.

Müşfik Kenter'in eşi Kadriye Kenter de büyük bir acı ve huzuru birlikte yaşadığını söyledi. Kadriye Kenter, " Çok huzurluyum. Çünkü ona hayatımın güneşi olduğunu ömür boyu söyledim. Son anımıza kadar o da bana söyledi. Sizler için teşekkür ettim. Sizler için şükrettim. Onun her yerini öptüm. Ayaklarının altına kadar öptüm. Hepiniz için öptüm. Şükürler olsun Müşfik Kenter'i tanıdığım için. Onun sayesinde çok fazla Müşfik var. Çok fazla sevgi var. Onun sayesinde çoğalttık sevgileri." şeklinde konuştu.

Törenin adından cenaze Teşvikiye Camii'ne götürüldü. Burada cuma namazını müteakip kılınan cenaze namazına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ile Rutkay Aziz, Haldun Dormen ve çok sayıda sanatçı katıldı.

Rutkay Aziz, "Gerçekten çok özel bir aktörümüzü kaybettik. Müşfik Kenter, Türk tiyatrosunun yetiştirdiği ender aktörlerden biridir. Kenter kardeşlerin Türk tiyatrosuna büyük katkıları vardır. Yeterince onlara sahip çıkılmadı. Bunun altını çizmek istiyorum. Müşfik bey'le Avrupa Yakası dizisinde beraberdik. Çok acı çekiyordu. Seyircinin sahiplenmemesi ayrı bir konu tabi. Müşfik bey olsun Yıldız hanım olsun bunlar sadece Türk tiyatrosu için değil dünya tiyatrosu için çok önemli markalardır." ifadelerini kullandı.

Haldun Dormen de 'efsane' olarak nitelendirdiği Müşfik Kenter için şunları söyledi: "Efsane diyorum. Bunu da çok içtenlikle söylüyorum. Defalarca söylediğim gibi. Türkiye için çok büyük bir oyuncu. Hatta dünya için çok büyük bir oyuncudur. Dünyanın bütün oyuncularını gördüğüm için bunu rahatlıkla söyleyebilirim. İngiltere'de gördüğüm bir oyunu Müşfik'ten gördüğüm zaman Müşfik bazen daha iyi oynuyordu. Gerçekten çok büyük bir efsanedir. Dünya için bir kayıptır."

Cenaze namazının ardından Kenter'in cenazesi toprağa verilmek üzere Kilyos Mezarlığı'na götürüldü.

Müşfik Kenter Son Yolculuğuna Uğurlandı
Müşfik Kenter Son Yolculuğuna Uğurlandı
Müşfik Kenter Son Yolculuğuna Uğurlandı
Müşfik Kenter Son Yolculuğuna Uğurlandı
Müşfik Kenter Son Yolculuğuna Uğurlandı
Müşfik Kenter Son Yolculuğuna Uğurlandı

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title