Muş Valisi Bektaş, Köy Yollarında İncelemelerde Bulundu

Muş Valisi Bektaş, Köy Yollarında İncelemelerde Bulundu

Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Üçevler- Kulp, Üçevler- Mutki Arasında 2 Yeni Ulaşım Güzergahı Oluşturacaklarını Belirterek, Çalışmaların 15 Nisan'da Başlayıp, 15 Haziran'da Tamamlanacağını Söyledi.

Muş Valisi Bektaş, Köy Yollarında İncelemelerde Bulundu

Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Üçevler- Kulp, Üçevler- Mutki arasında 2 yeni ulaşım güzergahı oluşturacaklarını belirterek, çalışmaların 15 Nisan'da başlayıp, 15 Haziran'da tamamlanacağını söyledi.

Muş'un Üçevler grup köy yollarında incelemelerde bulunan Vali Bektaş, "Yeni güzergahlarla yol belki uzayacak ama halkımız 12 ay bu yoldan faydalanacak. Grup köy yollarında kış aylarında yaşanan sıkıntıları gidermiş olacağız." dedi.

Vali Bektaş, "Üçevler gurup köy yolu; öğretmen ve hastaların kış aylarında ancak helikopter ile ulaşım sağladığı, öğrencilerin genellikle ikinci yarıyıl eğitimine 25 kilometre yol yürüyerek eğitimine başladıkları, yaklaşık 5 ay boyunca kar yüksekliğinin 2 ile 14 metre arasında değiştiği bir bölgemiz. Üçevler grup köy yolu karla mücadele ekipleri, karla mücadele sırasında bile yolun yerini tesbit etmekte zorlanıyorlardı. Geçtiğimiz yıllarda Özel İdare personellerinden biri, yolu fark etmeyerek greyderi ile birlikte uçurumdan yuvarlanarak hayatını kaybetti. Bu sıkıntıların giderilmesi için yeni yol haritası çizildi." diye konuştu.

Kış aylarında ulaşımın çileye dönüştüğü grup köy yollarında karla mücadele çalışmalarının sonuç vermediğini ve açılan yolun kısa bir süre sonra tekrar kapandığını anlatan Vali Bektaş, "Üçevler vadisi ile İkizler köyü vadisinin birleştirilmesi sonucunda Bitlis ile Mutki ilçesi arasında daha sağlıklı bir ulaşım güzergahı oluşturacağız. Bu kararımı 15 Nisan'dan itibaren uygulayacağız." şeklinde konuştu.

Bölgedeki ulaşım sıkıntısını gidermek için iki proje üzerinde yoğunlaştıklarını kaydeden Bektaş, "Bizim 2 projemiz var. Birincisi Üçevler kayalı bölgesinde o yolu Kulp yoluna bağlamak. Öyle ki her yerde kar olmasına rağmen bizim düşündüğümüz yolda hiç kar yok. Yanı bizim bu projemizin uygulanması ve sağlıklı olması mümkün. Bu yolun yapılması halinde 12 ay o bölgeye aktif bir şekilde ulaşım sağlanacak. İkincisi ise o bölgeye ekonomik aktivite yanı canlandırmak için bir ihtimal düşündük. Bu ise Üçevler, Alımlı, Ilıca İkizler ve Mutki ilçesini birbirine bağlamak. Yanı o iki vadiyi birbirine bağlayacağız. Bu yollarımız yapıldığı zaman Üçevler'den Mutki'ye yine aynı şekilde Üçevler'den Kulp yoluna rahat bir şekilde ulaşım sağlanacak. Belki yolumuz 25-30 kilometre uzayacak ama en azından sağlıkla bir ulaşım sağlanacak. Üçevler artık gidilir gelinir bir yer haline gelecek. Bu inceleme imkânını Türk Silahlı Kuvvetlerimizin helikopteri ile bulduk. Gidip incelememizi yaptık. Ben buradan komutanımıza ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Özellikle Arı köyde elektrik olmaması nedeni ile hem vatandaşlarımız hem de koruyucularımız çok rahatsızdı. Bu sıkıntımızda giderilmiş oldu." ifadesini kullandı. (CİHAN)