Muş'un Varto İlçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun Yıldönümü Kutlandı

Muş'un Varto İlçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun Yıldönümü Kutlandı

Muş'un Varto İlçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 89. Yıldönümü, Düzenlenen Törenle Kutlandı.

Muş'un Varto İlçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun Yıldönümü Kutlandı

Muş'un Varto ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıldönümü, düzenlenen törenle kutlandı.

Muş Caddesi üzerinde düzenlenen tören, hükümet konağı önündeki Atatürk büstüne çelenk konulmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Varto ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıldönümü kutlamaları münasebetiyle bir konuşma yapan Kaymakam Dr. Mehmet Tanışır, ilçe halkının bölgede önemli kurtuluş mücadelesi verdiğini söyledi. Kaymakam Tanışır, "Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasının ardından Muş ilinin Rus istilasına uğramısıyla birlikte Varto ilçesinin doğu bölümüne de Ermeniler yerleşmiştir. Bu süreçte ilçede büyük bir Ermeni baskısı olmuş ve Anadolu'nun diğer yerlerinde olduğu gibi ilçemizde de Ermeniler Türkler'i katletmiştir. Doğu'da bulunan Kazım Karabekir Paşa'nın idaresindeki birliklerimiz, Rus ordusunu geri püskürtmüştür. 1918 yılında Ruslar'la birlikte Ermeniler de bölgeyi terk etmiştir. Bu dönemde Varto halkı da büyük mücadeleler vererek topraklarımızın geri alınmasına büyük destek sağlamıştır" dedi.

Varto Belediye Başkanı Demir Çelik ise, yaptığı konuşmada, işgale karşı yürütülen mücadelenin siyasi kazanımlarını günümüzün iktisadi, sosyal, kültürel kazanımları ile perçinleştirmek ve ileri noktaya taşımak durumunda olduklarını söyledi.

Öğrenciler tarafından okunan şiir ve tören geçitinin ardından kutlamalar, Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği sanatçıları tarafından verilen konser ile devam etti. Kutlamalara Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, İl Emniyet Müdürü Mehmet Özkan, Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, Çevre ve Orman Müdürü Rıfat Nehir, Varto İlçe Jandarma Bölük Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Günay Güllü, İlçe Emniyet Müdürü Orhan Memiş, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

(FÇ-MET-OK-Y)