Muş'ta Karasu Nehri Taştı

Muş'ta Karasu Nehri Taştı

Muş'ta Karların Erimesi ve Yağışların Artması Sebebiyle Karasu Nehri ve Sungu Deresi Taştı. Meydana Gelen Sel Felaketi Sebebiyle Sungu Beldesi'nde İki Okul ve 30 Ev Tahliye Edildi.

Muş'ta Karasu Nehri Taştı

Muş'ta karların erimesi ve yağışların artması sebebiyle Karasu Nehri ve Sungu Deresi taştı. Meydana gelen sel felaketi sebebiyle Sungu Beldesi'nde iki okul ve 30 ev tahliye edildi.

Muş'ta etkili olan yağışlar sele sebep oldu. Karasu Nehri ve Sungu Deresi'nin taşması sonucu yerleşim birimlerinde sel baskını yaşandı. Muhtemel tehlikelere karşı boşaltılan ve bahçesi Karasu Nehri'nden taşan sularla dolan Sungu İlköğretim Okulu'ndaki 450 öğrenci, aynı beldede bulunan Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu'na nakledilirken, Sungu Şehit Astsubay Türker Güçlütürk Lisesi'ndeki 80 öğrenci de yeni aynı beldede bulunan Hürriyet İlköğretim Okulu'na nakledildi. Sel tehdidi geçinceye kadar boşaltılan

okul öğrencilerinin Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu'nda ve Hürriyet İlköğretim Okulu'nda eğitimlerine devam edeceği bildirildi.

Öte yandan Sungu Deresi ve Karasu Nehri'nin taşması sonucu 76 hanelik Kültür Mahallesi'nde de 30 ev tahliye edildi.

TEHLİKE DEVAM EDİYOR

Muş'ta yağışların etkili olması sebebiyle taşan Karasu Nehri, Kumluca köyünün bir bölümünü sular altında bırakmıştı. Yaklaşık iki gündür sular altında kalan Kumluca köyündeki tehlike devam ediyor. Muş'ta Karasu nehrinin taşması sonucu sular altında kalan merkeze bağlı Kumluca köyünde yaşayan vatandaşlar zor günler yaşamaya devam ediyor. Binlerce dönüm arazinin sular altında kaldığı Kumluca köyünde etrafı sularla çevrili olan evlerdeki vatandaşlar ulaşımlarını traktörlerle yapmak zorunda kalırken,

köylüler de hayvanlarını sularla kaplı yolda otlatmaya götürüp, akşam yine sularla kaplı yolda tekrar hayvanlarını ahırlara yerleştiriyor.

Su seviyesinin gittikçe yükseldiği ve korku içerisinde beklediklerini söyleyen köylüler, dört gözle yağışların durmasını beklediklerini kaydederek, "Şu anda yaklaşık 30 hane tamamen sularla çevrili vaziyette. Yağışlar hala devam ediyor. Biz su seviyesinin daha fazla yükselmesinden korkuyoruz, su seviyesi yükselirse bu evler tamamen su altında kalacak" diye konuştu.

Öte yandan Karasu Nehri yakınında bulunan Muş Belediyesi'ne ait mezbaha da sular içinde kaldı. Yaşanan sel sebebiyle sularla dolan binanın eski mezbaha olduğu ve kesim yapılan binada herhangi bir aksaklığın yaşanmadığı açıklandı.

(KT-KT-MEF-Y)

Kaynak: İHA