Muş'ta 5 Büyüklüğünde Deprem (4)

Muş'ta 5 Büyüklüğünde Deprem (4)

AFAD.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, (AFAD) Muş -Bulanık merkezli 5.0 büyüklüğündeki depremin Muş, Bulanık, Malazgirt ilçelerinde kuvvetli hissedildiğini ve ilk belirlemelere göre can kaybı meydana getirmediğini açıkladı.

Muş'ta 5 Büyüklüğünde Deprem (4)

Muş'ta 5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (4)

AFAD: ARAMA-KURTARMA BİRLİKLERİ TEDBİR AMAÇLI BÖLGEYE GÖNDERİLDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, (AFAD) Muş -Bulanık merkezli 5.0 büyüklüğündeki depremin Muş, Bulanık, Malazgirt ilçelerinde kuvvetli hissedildiğini ve ilk belirlemelere göre can kaybı meydana getirmediğini açıkladı. Tedbir amaçlı olarak, Van Sivil Savunma Arama-Kurtarma Birlik Müdürlüğü ekiplerinin bölgeye gönderildiği belirtildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan, (AFAD) yapılan yazılı açıklama şöyle:

"26/03/2012 günü, saat 13: 35'de Ml: 5.0 büyüklüğünde, 16.96 km derinliğinde, Muş -Bulanık merkezli bir deprem meydana gelmiştir. Ana şoktan sonra büyüklükleri 2.4-2.8 arasında değişen 3 adet artçı deprem meydana gelmiştir. Deprem; Muş, Bulanık, Malazgirt ilçelerinde kuvvetli hissedilmiş olup, ilk belirlemelere göre can kaybı meydana getirmemiştir. Başkanlığımızca; tedbir amaçlı olarak, Van Sivil Savunma Arama-Kurtarma Birlik Müdürlüğü ekipleri bölgeye gönderilmiştir. Başkanlığımızın koordinasyonunda; Harita Genel Komutanlığı'nca bölgede olası hasar gözlemi için ivedilikle bir hava aracı ile gözlem yapılması için çalışmalara başlanmıştır. Deprem dış merkezine en yakın (25 km.) Muş -Malazgirt'te en yüksek ivme değeri D-B yönünde 58.5 gal olarak ölçülmüştür. Ana şok ve daha sonra meydana gelen artçı depremler Muş ilinin kuzeydoğusunda yer alan Bulanık ilçesinin kuzeyinde dağılım göstermektedir. Bölge Muş Bindirmesi ve Malazgirt fay zonlarının etkisi altındadır. Tarihsel dönemlerde de birçok yıkıcı depreme maruz kalan Muş ili son yüzyılda 1903 M=6.3 Malazgirt, 1903 M=5.3 Bulanık, 1907 M=5.0 Muş, 1946 M=5.7 Varto-Hınıs ve 1966 M=5.6, M=6.9 Varto hasar yapıcı depremlerinin etkisinde kalmıştır. Depremlerin meydana geldiği bölgenin güneydoğusunda 22/02/2011 tarihinde en büyüğü Ml: 4.2 olan bir deprem aktivitesi meydana gelmiştir. Bu bölgede sismik olarak aktif bir bölge olup, bölgedeki faylarda bu tür depremlerin olması normaldir. Deprem bölgesindeki hasarlı yapıların kullanılmaması yönünde gerekli önlemlerin alınması rica olunur."

DHA(MV/İD) - Muş