Muş İl Birinciliği Bitlis'te Yapıldı...

Muş İl Birinciliği Bitlis'te Yapıldı...

Muş İl Birinciliği Bitlis'te Yapıldı...
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Muş'ta Kar Olmamasından Dolayı, Kuzey Disiplini Muş İl Birinciliği Kayak Yarışması'na Katılan 70 Kayakçı, Bitlis-tatvan Karayolu Üzerindeki Tarihi El-aman Hanı Mevkisinde Yarıştı

Muş'ta kar olmamasından dolayı, Kuzey Disiplini Muş İl Birinciliği Kayak Yarışması'na katılan 70 kayakçı, Bitlis-Tatvan karayolu üzerindeki tarihi El-Aman Hanı mevkisinde yarıştı.

Bitlis Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Güven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muş'ta kar olmamasından dolayı, kayakçıların Bitlis'e gelerek Rahva'daki El-Aman Hanı mevkisinde, il birinciliği için yarıştıklarını söyledi.

Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün kendileriyle irtibata geçtiğini ve il birinciliği yarışmasını Bitlis'te yapmak istediklerini ifade eden Güven, şöyle konuştu:

'Muş ile sportif anlamda dostluk ve kardeşliğimiz devam ediyor. Muş ilimizle birlikte ikili maçlar ve turnuvalar düzenliyoruz. Bunu kayağa da yansıttık. Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bizimle irtibata geçti. Muş'ta kar olmamasından dolayı, il birinciliği yarışmasını Bitlis'te yapmak istediler. Biz de kayakçılar için sağlık ve emniyet tedbirlerini aldırdık. Muş'tan gelen sporcularımız, il birinciliği yarışmalarını güzel bir şekilde yaptı. Muşlu kayakçılarla, Erzurum'da yapılacak olan birinci etap yarışmalarında rakip olacağız.'

Bitlis'in, bölge illeri açısından bir cazibe merkezi olma yolunda ilerlediğini bildiren Güven, El-Aman Hanı mevkisindeki alanın kayak sporunun gelişmesi açısından çok güzel bir alan olduğunu kaydetti.

Güven, 'Rahva mevkisinin geçmişi için çok şey söyleniyor. Özellikle insanların kar yağışından dolayı, burayı geçemediği, Rahva'da insanların eskiden donma tehlikesi geçirdiği söyleniyor. Bugün ise 7'den 70'e herkes buraya gelebiliyor. Bölge cıvıl cıvıl. Çocuklar ve gençler sportif etkinliklerini burada yapıyor. Sportif etkinliklerin, burada önümüzdeki dönemlerde artarak devam edeceğine inanıyorum' diye konuştu.

- 'ANTRENMANLARI BİTLİS'TE YAPIYORUZ'-

Kayakçıları Bitlis'e getiren Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Üniversiad Milli Takım Başantrenörü Süleyman Yıldırım ise, son iki yıldır Muş'ta kar yağmadığını söyledi.

Geçen yıl da sezon boyunca haftanın 6 günü Rahva'ya antrenman yapmaya geldiklerini anımsatan Yıldırım şöyle devam etti:

'Karın yağmamasından dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Son iki yıldır Muş'a kar yağmıyor. Bitlis'in Rahva bölgesinde kar yağıyor. Antrenman eksikliklerimizi burada gidermeye çalışıyoruz. Pist güzel ve dolayısıyla biz de işimizi burada yapıyoruz. Geçen yıl da sezon boyunca haftanın 6 günü Rahva'ya antrenman yapmaya geldik. Karın yağmaması bizi maddi anlamda da sıkıntıya sokuyor. Fakat buna katlanmak zorundayız. Antrenmanlarımızı yapmak için buraya gelip, gidiyoruz. Muş'ta çalışma alanımız var ama kar yok. Tek sıkıntımız bu. Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Muş Valiliği'nin sunduğu destekle buraya geliyoruz. Bugün buraya 70 sporcuyla geldik. İl birinciliği yarışmamızı yaptık. Yarışmalarımızı büyükler, gençler, yıldızlar, minikler kategorisinde yaptık. Aynı kategorilerde bayan sporcularımız da yarıştı.'

Muş'un kayaklı koşuda iddialı bir kent olduğuna dikkati çeken Yıldırım, milli takımın yaklaşık yüzde 60'ını Muşlu kayakçıların oluşturduğunu ifade etti.

(ŞT-BRN-MTE) - BİTLİS

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title