Mursi'nin İdam Cezasına Çarptırılması

Mursi'nin İdam Cezasına Çarptırılması

Mursi'nin İdam Cezasına Çarptırılması
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin müebbet hapis ve idam cezasına çarptırılması, birçok ilde siyasetçi, akademisyen ve STK temsilcileri tarafından tepkiyle karşılandı.

Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin müebbet hapis ve idam cezasına çarptırılması, birçok ilde siyasetçi, akademisyen ve STK temsilcileri tarafından tepkiyle karşılandı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz, söz konusu kararların tarihe "kara bir leke" olarak yazılacağını belirtti.

Halkın oyu ile seçilmiş bir cumhurbaşkanı hakkında idam kararı verilmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade eden Öksüz, bir tarihçi ve demokrasiye inanan kişi olarak bu kararı kesinlikle doğru bulmadığını söyledi.

Öksüz, hiçbir askeri rejimin sivil inisiyatif hakkında böyle davranamayacağını anlatarak, benzer bir durumun daha önce Pakistan'da yaşandığını kaydetti.

Tarih bu tür negatif olayları hiçbir zaman unutmadığını vurgulayan Öksüz, "Bu tür olayların yaşandığı ülkelerde iç huzurun sağlanması çok zor oluyor. İslam dünyasının barışa, huzura ve dayanışmaya ihtiyacı var. Toplum tarafından önemsenen ve sevilen liderler hakkında böyle kararların verilmesi çok olumsuz sonuçlar doğurur. Mısır halkının huzur ve sükutu için bu karar çok kötü. Seçilmiş olan bir cumhurbaşkanı hakkında idam kararı verilmesini tarih bir kara leke olarak yazacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

"Tarih, her zaman Mursi'yi yazacaktır"

AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ise Mursi'nin uzun zamandan beri hapishanede tutulduğunu ve bugün hakkında idam cezası verildiğini anımsatarak, "Seçilmiş bir cumhurbaşkanı önce askeri darbe ile görevinden alınıyor, sonra ise kendisine idam cezası veriliyor. Çok kötü bir durum ve örnek" şeklinde konuştu.

Özellikle demokrasiden bahseden Avrupa ülkelerinin olduğuna dikkati çeken Revi, "Demokrasiden, Arap baharından söz edenler, bugüne kadar Mursi ile ilgili hiçbir şey söylemediler. Şimdi ise idam kararı çıktı, utanç verici bir durum. Bundan sonra bakalım ne söyleyecekler. Seçilmiş bir cumhurbaşkanına böyle bir ceza verilmesi kabul edilebilir değil" dedi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Trabzon Temsilcisi Murat Kadir Topçu da halkın oyuyla seçilmiş bir cumhurbaşkanı hakkında idam kararı verilmesinin kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Mursi'nin yargılandığı mahkemeyi de eleştiren Topçu, "Ortada bir mahkeme yok, tiyatro gösterisi var. Verilen bu karar kabul edilemez. Tarih, her zaman Mursi'yi yazacaktır" diye konuştu. 

"Bu tür kararlar İslam dünyasında uyanışlara vesile olmaktadır"

Barla Platformu Başkanı ve AK Parti Amasya Milletvekili Sait Yüce, Mursi hakkında verilen kararın, insanlık ve demokrasi için bir utanç vesilesi olduğunu ifade etti. Demokrasi ve özgürlükleri  savunduğunu iddia eden batı dünyasının büyük bir sınavla karşı karşıya kaldığını anlatan Yüce, bugüne kadar benzer sınavları kaybeden batının bu dava sonucuyla ilgili de yapacağı açıklamaları hayret ve ibretle beklediklerini vurguladı. 

Yüce, müebbet ve idam kararlarının Müslümanlar için kutsal olan ramazan ayının arefesinde verilmiş olmasının mazlum milletlerin acı ve ızdırabını bir kat daha arttırdığını aktardı.

Hak ve hakikatin gizlenemeyeceğini, güneşin balçıkla sıvanamayacağına dikkati çeken Yüce, şöyle konuştu:

"İslam dünyası bu günleri de inşallah atlatacak ve milletin iradesini hakim kılacağı günlere kavuşacaktır. Bu tür kararlar İslam dünyasında uyanışlara ve dirilişe vesile olmaktadır. Mursi ve arkadaşları için verilmiş olan bu acı kararın dünyanın vicdan sahibi insanları ve ülkelerinde karşılık bulmasını ve bu karara şiddetle tepki göstermelerini ümit ediyoruz."   

"Bunu yapanlar insanlık suçu işliyorlar"

AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, halkın oyuyla seçilmiş bir cumhurbaşkanının çeşitli oyunlarla ve darbeyle indirildiğini söyledi.

Mursi'nin üzerine aslı astarı olmayan cezalar yıkılarak tutuklandığını dile getiren Göksel, "Şimdi idam ve müebbet cezası verdiler. Güya adaleti yerine getirdiler.  Şer güçleri sadece Mursi için değil, işine gelmeyen her ülke ve ülkelerin yönetimleri için bunu yapar.  Bir avuç Gazzeliye Mısır'ın kapılarını açıp onlara rahat nefes aldırması rahatsız etti bazılarını. Bu rahatsızlığın sonucunda da Mursi'yi insanlık adına yargıladıklarını iddia ederek bu cezaları verdiler. Aslında bunu yapanlar insanlık suçu işliyorlar" diye konuştu 

CHP Samsun İl Başkanı Dinçer Soylu, fikirleri yüzünden insanların idam edilmemesi gerektiğini anlattı. Soylu, "İnsanın insan eliyle öldürülmesi, insanlık suçu ve insanlık ayıbıdır.  Eski Cumhurbaşkanı Mursi suçludur veya suçsuzdur, bu konu farklıdır. Fakat kesinlikle bir suçun cezası idam olmamalıdır, idama karşı çıkmamak insanlık ayıbıdır. Fikri yüzünden, siyasi görüşü yüzünden bir insan asılabilir mi? Kesinlikle hayır. Bizim parti olarak genel politikamız zaten idamın her türlüsüne karşıyız. Dolayısıyla Mursi'nin idam edilmesine de karşıyız, cezası varsa çeksin ama idam edilmesin" değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye çaba göstermeli"

MHP Samsun İl Başkanı Ömer Süslü,  söz konusu kararın hukuksuz olduğunu dile getirerek, "Bununla ilgili Türk devleti dışişleri nezdinde gerekli çabaları göstermeli en azından idam cezasının müebbete çevirme noktasında mücadele etmelidir" dedi.

"Sadece meydanlarda Rabia işareti yapmakla olmuyor, gereğini yapmak gerekiyor" diyen Süslü, "Ülkelerin dışişlerine karışma yetkisini kendisinde görüyorsa Sayın Cumhurbaşkanı ve onun atadığı Başbakan, bu noktada gereğini yapmalı. Gerekirse Sisi ile görüşüp en azından idamı engellemeleri gerekiyor. Bu, onların sorumluğunda olan konudur. Ben gereğini yapacaklarını umuyorum" diye konuştu.

AK Parti Çorum İl Başkanı Rumi Bekiroğlu,  Mursi'ye verilen idam cezasını şiddetle kınadıklarını belirtti.

Bekiroğlu, halkın oylarıyla, demokratik seçimle görev başına gelmiş bir kişiye, tamamen gayri demokratik ve illegal yöntemle yönetime geçen diktatör Sisi'nin direktifleri ve talimatları doğrultusunda idam kararının verildiğini ifade etti.

Türk vatandaşlarının Mursi'nin yanında olduğunu vurgulayan Bekiroğlu, şöyle devam etti:

"Aslında bu olayın, şer güçlerin ve 'üst akıl' diye nitelendirilen birilerinin Türkiye'de, Libya'da, Suriye'de, Irak'ta, Afganistan'da, Pakistan'da, Bangledeş'te, Myanmar ve Mısır'da oynadığı oyunların bir tek noktadan çıktığının göstergesi olduğuna inanıyorum. Nasıl ki birileri Gezi olaylarıyla, Kobani olaylarıyla, paralel yapıyla Türkiye üzerinde oyun oynamak istiyorsa, benzerini de Mısır'da oynamışlardır."

"Mısır'ın tepkilere kulak tıkamaması gerekir"

CHP Çorum İl Başkanı Gürsel Yıldırım, idamlara karşı olduğunu vurgulayarak, Mısır hükümetinin alınan bu karardan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

"Artık böyle despot yönetimlerin sözü geçmemeli" diyen Yıldırım, "Mısır'ın da demokrasiye uyması, verilen tepkilere kulak tıkamaması gerekmektedir. Biz idamlara karşıyız. İnşallah Mısır hükümeti alınan karardan vazgeçer, vazgeçmelidir de" ifadesini kullandı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çorum Şube Başkanı Ahmet Köksal, Mısır'da alınan kararın demokrasiye ve insan haklarına aykırı olduğunu söyledi.

Mısır'da zamanla taşların yerine oturacağını ve bugün verilen bu cezanın hükümsüz hale geleceğini düşündüklerini anlatan Köksal, "Aynı cunta halk tarafından devrilen Hüsnü Mübarek'in cezasını sadece iki yıl hapse, onu da yattığı süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar vermiştir. Demokrasiyi ve insan haklarını düşündüğümüz zaman bunu da kabul etmiyoruz" dedi. 

Özgür-Der Çorum Şube Başkanı Murat İslam, Mısır'da yaşananlara sessiz kalınmaması gerektiğini belirterek, "İdam kararı verilmesi, hem insanlık açısından hem de uluslararası hukuk açısından büyük bir faciadır. Vesayet altına alınmış darbeci bir yargının nelere kadir olduğunu hep birlikte görüyoruz" diye konuştu.

Ensar Vakfı Çorum Şube Başkanı Halil İbrahim Aşkın ise verilen idam kararlarından en kısa sürede vazgeçilmesini beklediklerini belirterek, Mısır'da yaşananlarla ilgili batılı ülkelerin sessiz kalarak, sürece destek verdiklerini söyledi. 

CHP Ordu İl Başkanı Cemil Cebeci,  Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezasını şiddetle kınadıklarını ifade etti.

Parti olarak idama karşı olduklarını ifade eden Cebeci, söz konusu kararın kabul edilemez olarak nitelendirdiklerini kaydetti.

CHP Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı, "Biz idamlara her zaman karşıyız. İdamlar kalkmıştır. Medeni ülkelerde idam yoktur. Olmaması lazım" dedi.

CHP Bayburt İl Başkanı Kasım Aydemir, Mursi'nin Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olduğunu anımsatarak, "Bir cumhurbaşkanı seçilmese de, darbe ile de gelmiş olsa idamlara karşıyız biz. Türkiye genelinde değil tüm İslam aleminde idamlar ülkelerde bir kara lekedir. Adnan Menderes'i idam ettik bugüne kadar hala o acı ve darbe ülkemize ne kadar zarar verdiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı. 

AK Parti Giresun İl Başkanı Hasan Ali Tütüncü, verilen kararın hukuk açısından kara bir leke olduğunu belirtti.

Mahkemenin bu kararından mutlaka dönmesi gerektiğini anlatan Tütüncü, "Muhammed Mursi, Mısır'ın halkın oyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı. Halk tarafından demokratik yollarla bu göreve getirildi. Böyle bir insanın darbe yoluyla görevden uzaklaştırılması demokrasi anlayışına yakışmamakta. Halkın oyuyla seçilmiş bir ismin darbe yoluyla indirilerek idam cezası verilmesi kabul edilemez" dedi.

İHH Giresun İl Temsilcisi Yusuf Tarık Yılmaz ise, Mısır'da 21. yüzyılda dünyanın gözleri önünde bir zulmün yaşandığını vurguladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title