Murdoch'ın Manevi Kızı: Rebekah Brooks (Haber-İnceleme)

Murdoch'ın Manevi Kızı: Rebekah Brooks (Haber-İnceleme)

13.06.2012 13:01 | Son Güncelleme: 13.06.2012 13:01
Murdoch'ın Manevi Kızı: Rebekah Brooks (Haber-İnceleme)

Medya patronu Rupert Murdoch'un İngiltere'deki News of the World (NotW) gazetesinde patlak veren ve ülkedeki diğer gazetelerine (Times, Sun) de sıçrayan telekulak skandalı sonrası açılan polis soruşturmasında onlarca gazeteci, polis, kamu...

Medya patronu Rupert Murdoch'un İngiltere'deki News of the World (NotW) gazetesinde patlak veren ve ülkedeki diğer gazetelerine (Times, Sun) de sıçrayan telekulak skandalı sonrası açılan polis soruşturmasında onlarca gazeteci, polis, kamu görevlisi ve üst düzey yönetici gözaltına alınarak sorgulandı.

Telekulak sonrası gelen yoğun eleştiriler üzerine Murdoch, en çok kar getiren tabloid gazetelerinden 168 yılllık News of the World'un yayın hayatına son verdi. Hisselerinin tamamını almak için uzun zamandır hazırlık yaptığı BSkyB ihalesinden de çekilmek zorunda kaldı.

Skandal Murdoch'ın ülkedeki diğer gazeteleri Times ve Sun'a da sıçradı. Sun gazetesinde çalışan 10 gazeteci, telekulak soruşturması çerçevesinde devam eden 'Elveden Operasyonu' kapsamında evlerine sabah erken saatte baskın yapılarak gözaltına alındı; evleri ve işyerleri arandı.

Skandalın hemen ardından "Meclis Kültür, Spor ve Medya Komisyonu", başta Rupert Murdoch ve oğlu James Murdoch olmak üzere, yasadışı dinleme faaliyetlerine karışan gazeteci ve yöneticilerin ifadesini aldı. 11 milletvekilinden oluşan komisyon üyeleri geçtiğimiz ay konuya ilişkin hazırladıkları bir raporda, Murdoch'ın kendi medya imparatorluğunu yönetme 'yeterliliğine' sahip olmadığı ve gazetelerinde yaygın olarak yapılan telekulağı bilmesine rağmen hukuki yollarla konuyu çözmek yerine bunu 'örtbas etmeye' çalıştığı vurgulanmıştı.

Başbakan David Cameron'ın talimatıyla oluşturulan ve telekulak skandalından yola çıkarak medya-siyaset-polis ilişkilerinin masaya yatırıldığı Leveson Komisyonu'nda ise şimdiye kadar, Murdoch'lar da dahil, 200'e yakın kişinin ifadesine başvuruldu.

Yaklaşık 1,5 yıldır devam eden farklı soruşturmalarda, geçtiğimiz ay ilk kez bir kişi - Rebekah Brooks- hakkında savcılık tarafından resmi suç duyurusunda bulunuldu. Kraliyet Savcılık Servisi (CPS), "polisten belge saklamak ve kaçırmak" iddialarıyla suçladıkları Brooks hakkında cezai müeyyidelerin uygulanabilmesi için yeterli sayıda delilin bulunduğunu açıkladı. Hapis cezası da alabileceği belirtilen Brooks'un davası, bugün Londra'daki Westminster Mahkemesi'nde görülmeye başlanacak. Charlie Brooks, CPS'nin söz konusu suçlamalar üzerine, eşinin "cadı avının" kurbanı olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

Murdoch'ın 'manevi kızı' olarak bilinen ve medya patronunun en güvendiği isimlerden biri olan Rebekah Brooks, hiç şüphesiz telekulak skandalının en kilit isimlerinden birisi. Ülkenin en genç (32 yaşında) gazete editörü unvanını elinde tutan Brooks, 2000-2003 yılları arasında telekulak skandalı sonrası Murdoch'ın yayın hayatına son verdiği 'News of the World'ün editörlüğü; 2003-2009 arasında 'The Sun' editörlüğü ve 2009'dan istifa ettiği geçen yıla kadar da News International'ın (NI) CEO'luğunu yapıyordu.

Telekulak skandalının 'kırılma noktası' sansasyonel haber yapmak amacıyla NotW'un, on yıl önce öldürülen 13 yaşındaki Milly Dowler'ın kaybolduktan sonra ailesi tarafından cep telefonuna bırakılan sesli mesajları dinlediği ve daha fazla mesaj gelmesi için bazılarını sildiğinin ortaya çıkması sonucu oldu. Bu olayın yaşandığı (2002) dönemde gazetenin editörlüğünü 'Rebekah Brooks' yapıyordu.

Telekulak krizinin Murdoch'ı en çok etkilediği konuların başında, hisselerinin tamamını almak için girmek istediği ve uzun bir süredir 'lobi faaliyeti' yaptığı dijital medya platformu BSkyB'nin 8 milyar sterlin değerindeki ihalesinden çekilmek zorunda kalması oldu. Brooks'un, bu ihaleye ilişkin uzun bir süredir başta Başbakan David Cameron olmak üzere birçok siyasetçi üzerinde kulis faaliyeti yaptığı ortaya çıktı. Leveson'a verdiği ifadede Brooks, BSkyB ihalesine yönelik lobi faaliyetlerinde "gayriresmi bir role" sahip olduğunu itiraf edecekti.

Başbakan David Cameron'un yakın arkadaşı ve aynı zamanda komşusu olan Brooks, Murdoch'ın, 1997'de başbakan olan Tony Blair'den günümüze birçok İngiliz siyasetçiyle görüşmesine aracılık yapmasıyla biliniyor. Geçtiğimiz haftalarda Leveson Komisyonu önünde verdiği ifadede siyasetçilerle olan ilişkilerine dair önemli itiraflarda bulunan Brooks; News International'daki (NI) yöneticilik görevinden istifasının ardından Başbakan Cameron, Maliye Bakanı George Osborne, Tony Blair, içişleri ve dışişleri bakanlıklarından teselli mesajları aldığına ilişkin iddiaları doğruladı. Ayrıca tek yakın siyasetçi dostunun Cameron olmadığı; 1997-2007 yılları arasında başbakan olan Tony Blair ile bu süre zarfında en az 30 kez farklı mekanda özel olarak görüştüğü de Leveson Komisyonu'na verdiği ifadede ortaya çıkacaktı.

Telekulak skandalının patlak vermesi sonucu Murdoch'ın kapatma kararı aldığı tabloid gazetesi News of the World'ün aktüel haber editörlerinden Paul McMullan, Brooks için şu iddiada bulunmuştu: "Rebekah Brooks 2007 yılından sonra David Cameron'ın başbakan olması için gerekli şartların hazırlanmasını istedi."

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title