Murdoch'ın 'Manevi Kızı' Brooks'a Telekulak Duruşması
56 saatlik kısıtlama bu akşam başlıyor! Nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte detaylar

Murdoch'ın 'Manevi Kızı' Brooks'a Telekulak Duruşması

13.06.2012 12:09 | Son Güncelleme: 13.06.2012 12:09
Murdoch'ın 'Manevi Kızı' Brooks'a Telekulak Duruşması

News International'ın eski yöneticisi Rebekah Brooks, devam eden telekulak soruşturmasına ilişkin hukuku ihlal ettiği gerekçesiyle bugün hakim karşısına çıkacak.

News International'ın eski yöneticisi Rebekah Brooks, devam eden telekulak soruşturmasına ilişkin hukuku ihlal ettiği gerekçesiyle bugün hakim karşısına çıkacak. Medya patronu Rupert Murdoch'ın 'manevi kızı' olarak da bilinen Brooks, "polisten belge saklamak ve kaçırmak" suçlarından yargılanacak. Bu duruşmanın, yaklaşık 1,5 yıldır devam eden ve onlarca kişinin gözaltına alındığı telekulak soruşturmasındaki ilk duruşma olması sebebiyle de büyük önem taşıyor.

"Metropolitan Polis Servisi yetkililerinden materyal saklamak ve yöneticiliğini yaptığı News International (NI) şirketinin arşivinden belge kaçırmak" ile suçlanan Brooks'un, hapis cezası da alabileceği belirtiliyor.

Rebekah Brooks'a yardım ve yataklık yapan eşi Charles Brooks, asistanı Cheryl Carter, NI'nin güvenlik müdürü Mark Hanna, özel şoförü Paul Edwards ve koruması Daryl Jorsling'nin de yargılanmalarına bugün başlaması bekleniyor.

Kraliyet Savcılık Servisi (CPS) kamu davaları başsavcısı Alison Levitt geçtiğimiz ay yaptığı basın açıklamasında, Brooks'a cezai müeyyidelerin uygulanabilmesi için yeterli sayıda delil ve kanıtın bulunduğunu belirtmişti.

Brooks, telekulak skandalında Rupert ve oğlu James Murdoch'tan sonra ismi en çok gündeme gelen kişi oldu. Murdoch'ların meclis komisyonu önünde verdikleri tarihi ifadelerinin arkasından Brooks da ifade vermişti. Murdoch'un en güvendiği isimlerin başında gelen Rebekah Brooks önce tutuklanmış, daha sonra önümüzdeki ekim ayına kadar kefaletle serbest bırakılmıştı.

Murdoch'ın İngiltere'deki gazetelerinin çatı kuruluşu News International'da (NI) üst düzey yöneticilik yapan Brooks, telekulak skandalının ardından bu görevinden istifa etmek durumunda kalmıştı.

Murdoch'ın, Tony Blair döneminden (1997) bu yana, başbakanlarla iletişim kurmak ve siyasetçiler üzerinde lobi faaliyeti yapmak için her zaman, 'manevi kızım' dediği Brooks'tan faydalandığı ortaya çıkmıştı.

Ülkenin en genç (32 yaşında) gazete editörü unvanını elinde tutan Brooks, 2000-2003 yılları arasında telekulak skandalı sonrası Murdoch'ın yayın hayatına son verdiği 168 yıllık News of the World (NoW) gazetesinin editörlüğü; 2003-2009 arasında The Sun editörlüğü ve 2009'dan istifa ettiği geçen yıla kadar da NI'nin CEO'luğunu yapıyordu.

Başbakan David Cameron'un, yakın arkadaşı ve aynı zamanda komşusu da olan Brooks ile özellikle başbakanlık görevine geldikten sonra birçok kez özel olarak görüştüğü kaydediliyor. Görüşmelerin daha çok dijital uydu kanalı BSkyB'nin ihalesiyle ilgili olduğu iddia ediliyor.

NoW'un kapatılmadan önceki aktüel haber editörlerinden Paul McMullan, Rebekah Brooks için, "Brooks 2007 yılından sonra (mevcut başbakan) David Cameron'ın başbakan olması için gerekli şartların hazırlanmasını istedi." şeklinde iddiada bulunmuştu.

Murdoch'ın İngiltere'deki gazetelerinde patlak veren telekulak skandalının kırılma noktası NoW'un, 10 yıl önce öldürülen 13 yaşındaki Milly Dowler'ın kaybolduktan sonra ailesi tarafından cep telefonuna bırakılan sesli mesajları dinlediği ve daha fazla mesaj gelmesi için bazılarını sildiğinin ortaya çıkması sonucu oldu. Bu olayın yaşandığı (2002) dönemde gazetenin editörlüğünü Rebekah Brooks yapıyordu.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title