"Murdoch, Hükümetin Ayağını Kaydırıyor"
56 saatlik kısıtlama bu akşam başlıyor! Nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte detaylar

"Murdoch, Hükümetin Ayağını Kaydırıyor"

25.04.2012 13:26 | Son Güncelleme: 25.04.2012 13:26

Rupert Murdoch'ın oğlu James Murdoch'ın hükümeti zor durumunda bırakan ifadeleri, İngiltere medyasının manşetlerinde yer aldı.

Rupert Murdoch'ın oğlu James Murdoch'ın hükümeti zor durumunda bırakan ifadeleri, İngiltere medyasının manşetlerinde yer aldı.

İngiltere Kültür Bakanı Jeremy Hunt, Rupert Murdoch'ın dijital medya platformu BSkyB hisselerinin büyük bir kısmını satın almak için verdiği ihale teklifine yardım ettiğinin ortaya çıkması üzerine eleştirilerin odağındaki isim oldu.

Rupert Murdoch'ın İngiltere'deki gazetelerinin üst çatı kuruluşu olan News International'da (NI) halkla ilişkiler yöneticisi olarak görev yapan Frédéric Michel'in, Devlet Bakanı Jeremy Hunt ile birçok defa elektronik posta yoluyla BSkyB ihalesi konusunda fikir alışverişinde bulunduğu ortaya çıktı. Söz konusu e-postalarda Bakan Jeremy Hunt, Murdoch'ın lobici adamı Michel'e, BSkyB ihalesinde nasıl hareket etmeleri konusunda bilgi ve tavsiyelerde bulunuyor.

Murdoch'ların siyasetçilerle iletişimini sağlayan en önemli isim olarak bilinen Michel'in İngiliz Bakan Hunt ile elektronik posta yazışmalarını, Rupert Murdoch'ın oğlu James Murdoch dün ifade vermek için bulunduğu Leveson soruşturma heyetiyle paylaştı.

Oğul Murdoch ifadesinde ayrıca, Başbakan David Cameron ile özel olarak görüşüp BSkyB ihalesini konuştuklarını da itiraf etti. Cameron, Murdoch ile BSkyB ihalesini konuştuğunu şimdiye kadar hep reddediyordu. James Murdoch'ın bu itirafları, ülkenin önde gelen gazetelerinde; "Murdoch'ın Başbakan'dan intikamı", "Murdoch hükümetin ayağını kaydırdı", "Murdoch'ın Bakanı (Jeremy Hunt)" gibi manşetlerle yer aldı.

Bu gelişmeler üzerine muhalefet partileri ve medyanın büyük bir bölümü Muhafazakar partili bakanı istifaya davet etti. Anamuhalefet İşçi Partisi Başkanı Ed Miliband, "Kabine bakanı (Devlet bakanı) olarak görev yapan Jeremy Hunt, İngiliz halkının çıkarları için çalışması gerekiyor. Ancak görüyoruz ki Hunt, Murdoch'ların çıkarları için çalışmaktaymış." diyerek iktidar partisini sert bir dille eleştirdi.

İktidardaki Muhafazakar Parti ise bakanının arkasında olduklarını vurgulayarak, Hunt'ın istifasını gerektirecek herhangi bir durum olmadığını savunuyor. Hunt'ın gün içinde basın açıklaması yapacağı bildirildi.

Telekulak skandalı sonrası medyanın polis ve siyasetçilerle ilişkini incelemek için kurulan Leveson soruşturmasına dün ifade veren James Murdoch'ın ardından bugün de 81 yaşındaki babası Rupert Murdoch komisyon önünde ifade veriyor. Rupert Murdoch'ın da ifadelerinde Başbakan Cameron'u hedef alacağı belirtiliyor.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title