Muratreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni

Muratreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni

25.02.2018 15:06 | Son Güncelleme: 25.02.2018 15:06
Muratreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni

Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal, "Modern deniz harbinin en etkili silahlarından olan ve geleceğin deniz harplerinde de önemli rol oynayacak denizaltılarımız sundukları gizlilik ve sürpriz etkisiyle vatan ve denizlerdeki menfaatlerimizi koruyabilecek potansiyele sahiptir.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal, "Modern deniz harbinin en etkili silahlarından olan ve geleceğin deniz harplerinde de önemli rol oynayacak denizaltılarımız sundukları gizlilik ve sürpriz etkisiyle vatan ve denizlerdeki menfaatlerimizi koruyabilecek potansiyele sahiptir." dedi.

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında "Reis" sınıfı denizaltılardan Muratreis Denizaltısı'nın Gölcük Tersanesi Komutanlığındaki, Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı ilk kaynak töreninde konuşan Özbal, dünya üzerinde denizaltı inşa edebilen sayılı tersaneler arasına adını altın harflerle yazdıran Gölcük Tersanesi'nde bugüne kadar 11 denizaltı inşa edildiğini söyledi.

Bu denizaltıların gerek milli gerekse uluslararası görev ve tatbikatlarda ülkemizin yüz akı olduğunu ifade eden Özbal, "Ayrıca inşası tamamlanan her denizaltıyla birlikte bu alanda edinilen engin tecrübe de ülkemizin kurumsal bilgi hazinesine katılmıştır. Harekat alanında elde edilen tecrübeler, kazanılan bilgi birikimi, zengin dokümantasyon ve etkin proje yönetimi tecrübesi denizaltı projelerimizde bize büyük güç sağlamaktadır." diye konuştu.

"Denizaltılarımız, menfaatlerimizi koruyabilecek potansiyele sahiptir"

Özbal, yeni tip denizaltılarının en büyük farkının havadan bağımsız tahrik sistemine sahip olduğunu belirterek, "Yeni tip havadan bağımsız denizaltılarıyla mevcut Praveze denizaltılarımızın tabi olacağı 'Yarı Ömür Modernizasyonu', 'Milli Üretim Savaş Yönetim Sistemi' MÜREN Preveze projeleri, denizaltı gücümüzün dünya çapında daha etkin bir cepheye kavuşturulmasını sağlayacaktır." şeklinde konuştu.

Koramiral Özbal, Deniz Kuvvetlerinin stratejik ufukları geniş ülkelerin vazgeçilmez unsurları olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, kıyı uzunluğunun kara sınırlarının neredeyse 3 katı olan ülkemizin bu yöndeki hedef ve rotasını 'Hudutlarının mühim ve büyük aksamı deniz olan Türk devletinin donanması da mühim ve büyük gerektir.' sözüyle belirlemiştir. Bu hedef doğrultusunda oluşturduğumuz güçlü donanmamızın vazgeçilmez unsurlarının başında kuşkusuz denizaltılarımız gelmektedir. Halen modern deniz harbinin en etkili silahlarından olan ve geleceğin deniz harplerinde de önemli rol oynayacak denizaltılarımız, sundukları gizlilik ve sürpriz etkisiyle vatan ve denizlerdeki menfaatlerimizi koruyabilecek potansiyele sahiptir."

Denizlerdeki bu güç potansiyelinin tam olarak kullanılabilmesinin temelinde ise ülkenin kıymetli kaynaklarıyla etkin bir şekilde geliştirilen milli strateji, milli teknoloji ve milli silah sistemlerinin yattığını vurgulayan Özbal, "Yıllara uzanan engin tecrübe ve son derece değerli bilgi birikiminin yansıması olan ve MİLGEM sınıfı korvetlerle başlayan milli gemi konseptimizin fırkateyn, hücum botlar, denizaltılar ve daha nice muharip ve yardımcı sınıf gemilerle devam etmesi ve tamamen milli imkanlarla üretilen silah ve sistemlerle donatılması en büyük dileğimizdir." ifadelerini kullandı.

Pirireis ve Hızıreis'in inşa faaliyetleri devam ederken Muratreis'in büyük fedakarlıklar, zorlu ve yoğun çalışmalar sonucu ilk kaynak aşamasında getirilmesinde emeği olan başta Gölcük Tersanesi Komutanlığı çalışanları olmak üzere tüm personeli kutlayan Özbal, adını Murat Reis'ten alan denizaltının denize indiği, personelle donatıldığı ve ay yıldızlı bayrağın çekildiği günleri sabırsızla beklediklerini kaydetti.

Özbal, bu kapsamda değerli projelerin gerçekleşmesi için irade gösterilen ve her zaman yakın desteklerini hissettikleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, projelerde yer alan tüm yetki, girişimci, sanayici ve çalışanlara teşekkür ederek, ayrıca 100 yıla yakın süredir bu ocakta hizmet veren Deniz Kuvvetlerinde emeği geçen komutan ve personele teşekkür etti.

"Denizaltı inşa kalite ve gücümüz arttı"

Gölcük Tersane Komutanı Tuğamiral Aydın Eken de havadan bağımsız tahrikli yeni tip denizaltı projesinin üçüncü gemisi olan Muratreis Denizaltısı inşaatının, Gölcük Tersane Komutanlığı için çok önemli bir yer tuttuğunu, kurumsal denizaltı inşa kültürlerinin yaklaşık 40 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.

Bu süreç içerisinde gerek personel gerek altyapı açısından sürekli olarak kendini yenileyen tersanenin, dünya standartlarında denizaltı inşa edebilen bir seviyeye ulaştığına dikkati çeken Eken, "1960'lı yıllara kadar kendi denizaltılarının kapsamlı bakım ihtiyaçlarını ancak yurt dışından gerçekleştirebilen bir durumdan, 1970'li yıllarda gösterilen kararlılıkla, 25 Temmuz 1975 tarihinde TCG Yıldıray Denizaltısının tersanemizde başlayan inşaatı ile bu süreç içerisinde günümüze kadar toplam 11 denizaltı inşa edilmiştir. Bu kapsamda tersanemiz deniz harbinde sürpriz etki yaratabilen en önemli unsur olan denizaltıların inşasını gerçekleştiren dünya genelindeki 16 tersaneden biri olma özelliğini kazanmıştır." diye konuştu.

Yeni tip denizaltı projesi altyapı hazırlıkları kapsamında yapılan iyileştirmeler neticesinde, Gölcük Tersanesi'nde dikine inşa yöntemiyle mukavim tekne inşası yapma imkan ve kabiliyetine sahip olduğunu ifade eden Eken, şöyle devam etti:

"Bu sayede mukavim tekne inşasındaki emek yoğunluklu imalatlar, otomatik kaynak ve montaj sistemlerinin kullanılmasıyla yarı otomasyon şekline dönüşerek, denizaltı inşa kalite ve gücümüzün artmasını sağlamıştır. Yeni tip denizaltı projesi kapsamında personelimizin aktif olarak katıldığı dizayn çalışmaları, tersanemizin denizaltı dizaynı yönündeki bilgi ve tecrübesini önemli ölçüde arttırmıştır. Bahse konu faaliyetler esnasında hali hazırda tersanemizde görevlerine devam etmekte olan personelimiz, projenin dizayn dokümanlarının hazırlanması süreçlerine önemli katkılar sağlamışlardır. Bu faaliyetlerden elde edilen bilgi birikimi ve tecrübenin önümüzdeki dönemde milli denizaltı dizayn çalışmasının ilk safhalarında yoğun olarak kullanılması değerlendirilmektedir."

Tuğamiral Aydın Eken, 8 Ekim 2015 tarihinde Pirireis Denizaltısının inşası ile başlayan reis sınıfı denizaltı inşa projesi kapsamında, bugün yapılan ilk kaynak töreniyle projenin üçüncü denizaltısı olan Muratreis'in inşasına başlanacağını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yavuz onarılsın direktifi ile 1 nolu yüzer havuzun 11 Ekim 1926 tarihinde inşasının başlamasını sağlayarak, Gölcük Tersanesi'nin ilk kıvılcımını çakan başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Gölcük Tersanesi'ni mevcut hali ile Türkiye Cumhuriyeti'nin denizcilik alanında faaliyet gösteren en önemli endüstri kuruluşlardan biri haline getirilmesini sağlayan tüm büyüklerimizi ve çalışanlarımızı saygı ve hürmetle anıyoruz. Gölcük Tersanesi Komutanı olarak tersanemize tevdi edilmiş olan reis sınıfı denizaltılarının inşasını aynı şevk ve heyecanla sürdürerek, projenin planlanan zamanda bitirilmesi için elimizden gelen tüm gayreti sarf edeceğimize şahsım ve personelim adına söz veriyorum."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

title