Murad-ı Hüdavendigar Kabri Başında Anıldı

Murad-ı Hüdavendigar Kabri Başında Anıldı

Kosova'da Kazandığı Muhteşem Zaferin Ardından Savaş Meydanını Gezerken Bir Sırp Askeri Tarafından Sırtından Hançerlenerek Şehit Edilen 1. Murat Han, Kabri Başında Düzenlenen Törenle Anıldı.

Murad-ı Hüdavendigar Kabri Başında Anıldı

Kosova'da kazandığı muhteşem zaferin ardından savaş meydanını gezerken bir Sırp askeri tarafından sırtından hançerlenerek şehit edilen 1. Murat Han, kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Osmangazi Belediyesi ve Birlik Vakfı'nın geleneksel hale getirdiği "1. Murat Hüdevandigar Han'ı Anma Etkinlikleri", Kosova'dan sonra Bursa'da da gerçekleştirildi. Osmangazi Belediyesi'nin organizasyonuyla 11 Ağustos tarihinde 1. Murat Hüdavendigar'ın şehit edildiği Kosova'daki türbesi başında düzenlenen törenden sonra Bursa'da da 1. Murat Hüdavendigar Camii bahçesinde bir tören düzenlendi. Törene AK Parti Bursa milletvekilleri, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ve kalabalık bir topluluk katıldı.

Türbeye yapılan ziyaretin ardından camii bahçesine gelen mehter takımı, verdiği konserle kalabalığı coşturdu. Küçük çocuklar, hücum marşlarıyla yerinde duramazken, yaşlılar duygu dolu anlar yaşadı. Mehter takımının ardından kılıç kalkan ekibi kalabalığa coşku dolu dakikalar yaşattı.

Törende konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, "Geçtiğimiz günlerde 1. Murat Hüdavendigar'ı Kosova'da andık. Bugün de burada anıyoruz. Büyük komutan, büyük devlet adamı Murat Hüdavendigar, 27 yıllık hükümdarlık boyunca 37 savaşa katılarak ömrünü at sırtında geçirmiş. Büyük komutan, sonunda savaş meydanında şehit olmuştur. Kendisine elini, eteğini, üzengisini öpmek için yaklaşan Sırp askeri tarafından haince katledildi. Yaptığı duada da Allah'tan istediği yerine geldi ve şehit oldu. İdealleri

uğrunda, kendi kültürünü kendi medeniyetini dünyaya yaymak için ömrünü at sırtında geçiren o büyük insan ve sonunda ömrünü geçirdiği harp meydanlarında burada şehit olan tek padişah. Bursamız bir kültür şehri, bir medeniyet şehri, elbette bu şehre emeği geçen büyükleri anmak bizim vazifemiz. Başarılı savaşlar verdi, Balkanlar'ı fethetti, İslam toprağı yaptı. Gittiği yerlere medeniyeti, adaletli yönetimi götürdü. Burayı kurduğu gibi insanlara güvenli yaşamı sağladı, adaleti sağladı" diye konuştu.

1. Murat Hüdavendigar'ın şehit edilişinin 618. yılı töreni, konuşmaların ardından Birlik Vakfı tarafından pilav ikramı yapılmasıyla son buldu.

Murat Hüdavendigar olarak bilinen Sultan 1. Murat, Balkanlar'da Osmanlı'nın hakimiyetini güçlendirerek, Sırp Ordusu'na karşı 1389 yılında yapılan 1. Kosova Savaşı'nı kazanmış ve tarihe geçmiştir. Savaşta bir Sırp askeri tarafından şehit edilen Sultan Murat'ın iç organları Kosova'ya gömülürken, bedeni Bursa'da adıyla anılan 1. Murat Hüdavendigar Camii'nin bahçesinde bulunan türbeye gömülmüştür.

(CC-CC-Y)