Münster Üniversitesi Tam Öncülüğünde Türkiye de Almanca Eğitim Verecek Bir Üniversite Açmayı Planlıyor

Türkiye Araştırmalar Merkezi (Tam) Öncülüğünde, Münster Üniversitesi Nin İşbirliği ile Kurulması Planlanan Türkiye de Almanca Eğitim Verecek Üniversite Konusunda Görüşmeler Yapmak ve Yer Seçimini Gerçekleştirmek Üzere Kuzey Ren Vestfalya (Krv) Bilim Bakanlığı ve Tam Mensuplarından Oluşan Bir Heyet Düsseldorf Tan İstanbul A Geldi.

Münster Üniversitesi Tam Öncülüğünde  Türkiye de Almanca Eğitim Verecek Bir Üniversite Açmayı Planlıyor

Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) öncülüğünde, Münster Üniversitesi nin işbirliği ile kurulması planlanan Türkiye de Almanca eğitim verecek üniversite konusunda görüşmeler yapmak ve yer seçimini gerçekleştirmek üzere Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Bilim Bakanlığı ve TAM mensuplarından oluşan bir heyet Düsseldorf tan İstanbul a geldi.

Pazar günü Türkiye ye gelen üniversite heyeti, İstanbul, Ankara ve İzmir de siyasi ve üst düzey bürokratlarla görüşmeler yapacak ve 2008 de faaliyete geçmesi öngörülen üniversitenin kuruluşu için yer seçimini gerçekleştirecek.

KRV Bilim Bakanlığı ndan müsteşar Dr. Michael Stückradt ve Heiner Kleffner, Türkiye Araştırmalar Merkezi nden Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Frutz Schaumann, direktör Prof. Dr. Faruk Şen ve direktör yardımcısı Gülay Kızılocak ın yer aldığı beş kişilik heyet, bugün İstanbul da belediye başkanları ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından akşam saatlerinde Ankara ya geçecek. Heyet, Devlet Bakanı Mehmet Aydın a Ankara da konuk olacak. Heyetin Salı günkü programında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile çeşitli bakanlıklardan üst düzey yetkililerle yapacağı görüşmeler yer alıyor. Görüşmelerin ardından İzmir e geçecek olan heyet, Çarşamba günü bu kentte Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Tamer Taşkın ile görüşecek. Heyet akşam saatlerinde 9 Eylül Üniversitesi Rektörü nün konuğu olacak.

Kurulacak üniversitenin yer şeçimi için aday şehirler İstanbul ve İzmir olarak belirlendi.

2008 sonbaharında faaliyete geçmesi planlanan üniversitenin yer seçimi de heyetin Türkiye ziyaretinde gerçekleştirilecek. Ekonomi, siyaset bilimi ve iletişim bilimleri alanlarında eğitim verecek üniversite için İstanbul da Şişli, Şile ve Büyükçekmece, İzmir den ise Torbalı ilçeleri aday gösteriliyor.

(CHT-HO-Y)