Münih'te Artan Doğum Oranları Almanya'nın Yüzünü Güldürdü
Haberler » Dünya » Haber

Münih'te Artan Doğum Oranları Almanya'nın Yüzünü Güldürdü

'Çocukların İstenmediği Ülke' Olarak Anılan Almanya'da Doğum Oranları Sürekli Düşüş Kaydederken, Münih'ten Gelen İstatistikler Umutları Yeşertti. Münih Belediyesi Yerel İstatistik Bölümü Yetkilisi Sibel Aydemir, Bavyera Eyaletinin Başkenti Münih'te 2009 Yılında 14 Binden Fazla Çocuğun Dünyaya Geldiğini Haber Verdi.

Münih'te Artan Doğum Oranları Almanya'nın Yüzünü Güldürdü

'Çocukların istenmediği ülke' olarak anılan Almanya'da doğum oranları sürekli düşüş kaydederken, Münih'ten gelen istatistikler umutları yeşertti. Münih Belediyesi Yerel İstatistik Bölümü yetkilisi Sibel Aydemir, Bavyera eyaletinin başkenti Münih'te 2009 yılında 14 binden fazla çocuğun dünyaya geldiğini haber verdi. 1969 yılında 14 bin 153 yeni doğum oranı kaydedildiğini söyleyen Aydemir, bu yıl ise şimdiye dek 14 bin 77 olan doğum gerçekleştiğini ifade etti. Aydemir, söz konusu rakamın yıl sonuna kadar 1969 yılı rakamlarını geçmesi ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti.

Doğan çocukların yüzde 50'sinin göçmen kökenli olduğunu belirten Aydemir, anne-babası Alman vatandaşı olmayan çocukların oranının ise yaklaşık yüzde 15 olduğunu belirtti. Geçen yıl aralık ayında kentte yaklaşık 944 çocuk dünyaya geldi. Bu rakam günlük ortalama 78 çocuğa denk geliyor.

Bu hesaba göre, 1969 yılının rekorunun kırılması mümkün. Şu an geçen yıla ait doğum rakamlarının (2008'de 14 bin 41 çocuk doğdu ve bunlardan 2 bin 235'i yabancı) geçildiği haber verildi. Böylece 2000 yılından beri artış gösteren doğum oranları bu yıl da geleneği bozmadı. Yılın ocak-kasım ayları döneminde doğum sayısı, ölüm sayısından 3 bin 153 daha fazla olarak gerçekleşti. Yetkililer, kentte 1980'li yılların başlarından 2000 yılına kadar ölüm oranlarının doğum oranlarından fazla olduğuna dikkat çekiyorlar. Son rakamlara göre Münih, eyalet ve ülke genelindeki düşen çocuk doğum oranlarının tersine veriler ortaya koydu. Bu yılın ilk yarısında Almanya genelindeki doğum oranlarında yüzde 6,6; Bavyera genelinde ise yüzde 8,7 düşüş gözlemlendi.

İstatistik dairesi yetkilisi Aydemir, kentteki doğum oranlarının artmasına genç ve eğitimli vatandaşların bu şehre göç etmelerini ve Münih Belediyesi'nin çocuk kreşlerinden aileler için kalacak iyi yerleşim yerleri sunmaya kadar önemli konularda ailelere yönelik politikalarını neden olarak gösterdi. Aydemir ayrıca, üniversite eğitimi için bu kente gelen gençlerin, daha sonra burada iş bularak kalmalarının da doğum oranlarına etkisinin olabileceğini kaydetti.

Alman Ebeler Birliği Basın Sözcüsü Dr. Edith Wolber ise sözkonusu rakamları 'doğum patlaması' olarak değerlendirmenin doğru olmadığını söyledi.

Doğum oranlarının artmasının nedenlerinden birinin iyi eğitimli gençlerin Münih'e gitmeleri olabileceğini belirten Wolber, "Her şeye rağmen artan doğum oranlarının ebeveyn parasıyla (Elterngeld) hiç bir alakası yok. Zira bu uygulama ile anne babaların eline daha az para geçiyor. Özellikle de dar gelirli anneler bu uygulamadan olumsuz etkilendi." şeklinde konuştu.

Almanya'da çocuk sahibi olan insanların çalışmak istediğini vurgulayan basın sözcüsü, parayla çocuk doğumlarının artırılamayacağını ve bunun yerine yetkililerin, çocuk kreşlerine ve ana okullara yatırım yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi. Almanya'da çocukların pek fazla istenmediklerine değinen Wolber, Münihlilerin de bu konuda diğer Almanlardan pek farkının olduğuna inanmadığının altını çizdi. Yetkili ayrıca, bir yıl öncesine göre bir kentte 500 çocuğun daha fazla dünyaya gelmesinin 'doğum patlaması' olmadığını dile getirdi.

(CİHAN)