Muncurlu Köyü Sakinleri İmece Usulü ile Köylerini Güzelleştiriyor
Haberler » Güncel » Haber

Muncurlu Köyü Sakinleri İmece Usulü ile Köylerini Güzelleştiriyor

Düzce Merkeze Bağlı Muncurlu Köyü Sakinleri, Köylerini Güzelleştirmek İçin İmece Usulü Çalışıyor. Köy Muhtarı Osman Yaman, 29 Mart Yerel Seçimlerinde Seçimi Kazanmasının Ardından Hızlı Bir Çalışma Başlattı.

Muncurlu Köyü Sakinleri İmece Usulü ile Köylerini Güzelleştiriyor

Düzce merkeze bağlı Muncurlu köyü sakinleri, köylerini güzelleştirmek için imece usulü çalışıyor. Köy muhtarı Osman Yaman, 29 Mart yerel seçimlerinde seçimi kazanmasının ardından hızlı bir çalışma başlattı. Köy ihtiyar heyeti ile birlikte 400 dönüm arazi üzerinde çalışma başlatan muhtar Osman Yaman, köy konağı muhtarlık binası yanı sıra Muncurlu Park'ı oluşturdu.

İçi tamamen diken ve fundalık bitkilerinin kapladığı dünyaca ünlü meşe ormanlarının alt kısımlarını yabani otlardan temizleten muhtar Osman Yaman, 20 günlük bir çalışmanın sonucunda temizletilen alanların içine banklar koyarak piknik alanları oluşturdu. Düzce merkeze bağlı Muncurlu köyü muhtarı Osman Yaman köyünde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vermek üzere köy konağında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın mensuplarına, köy usulü kahvaltı veren Yaman, köyde yapılan çalışmaları anlattı.

Muncurlu köyünün 1830 yıllarında kurulduğunu, çoğunluğu Gürcü vatandaşların oluşturduğunu anlatan Yaman, bu gün 470 hane, 1350 nüfusa ve 5 mahalleye sahip olduklarını kaydetti. Meşe ağaçlarıyla ünlü yemyeşil bir köy olarak, Düzce'de örnek bir köy olma yolunda hızla ilerlediklerini anlatan Yaman, "Seçimlerin ardından köy ihtiyar heyeti ile hızlı bir çalışma içerisine girdik. Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencilerinin ders çalışmaya geldikleri meşe ormanlarının alt kısımlarını temizlettik. 3 ayrı bölgede Muncurlupark'ı oluşturduk. Temizlenen meşe ormanlarının içine banklar ve masalar yerleştirilerek piknik alanları yaptık." dedi.

Yaman, 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanan futbol ve voleybol sahasının yanında, 10 Mayısta açılacak 5 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet yollarının tamamlandığını ifade etti. Muhtarlık olarak bu işler için 14 bin TL harcamada bulunduklarını belirten Osman Yaman, devlet hastanesine gelenlerin dahi rahat bir nefes almasını sağlayacak bütün güzelliklerin Muncurlu köyünde vatandaşların hizmetinde olacağını belirtti. Yaman, köy içinden akmakta olan derenin ön kısmına suni gölet oluşturarak ayrı bir düzenleme yapılması çalışmalarının da devam ettiğini söyledi. 2 bin dönüm yeşillik alana sahip olan Muncurlu köyünün 400 dönümlük bir arazisi üzerinde çalışmaların yapıldığını ifade etti.

Muncurlu Köyü Muhtarı Osman Yaman tek sıkıntılarının ulaşım sorunu olduğunu, Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram ile konuyu görüştüğünü ve bu konuda kendilerine yardımcı olunmasını istediklerini söyledi.

Osman Yaman, 9-10 Mayıs Anneler Günü kutlamalarını da içine alacak Hıdrellez şenliklerinin ateşinin Muncurlupark'ta yakılacağını söyledi. Muncurlu Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Ali Gecici de Muhtar Osman Yaman'a başarılı çalışmalarından dolayı plaket verdi. (CİHAN)