Mumcu: "Hüneriniz Ülkenin Parsellenmesinden İbarettir"

Mumcu: "Hüneriniz Ülkenin Parsellenmesinden İbarettir"

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Hükümetin Ekonomi Politikasını Eleştirerek, 'Sizin Hüneriniz, Bu Ülkenin Rekabet Gücünü Ortadan Kaldırıp, Ülkenin Pazar Olarak Parsellenmesinden İbaret' Dedi.

Mumcu:
15.12.2006 21:04 | Son Güncelleme: 15.12.2006 21:04

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek, ''Sizin hüneriniz, bu ülkenin rekabet gücünü ortadan kaldırıp, ülkenin pazar olarak parsellenmesinden ibaret'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, 2007 yılı bütçesi üzerinde partisinin görüşlerini dile getiren Mumcu, Hükümet ve iktidar partisi adına konuşan sözcülerin pembe tablolar çizdiğini söyledi.

''Aslanlar kendi tarihini yazıncaya kadar okunan avcıların tarihidir'' diyen Mumcu, ''Nereden Nereye'' edebiyatı yapılırken kriz sonrası dibe vurmuş 2002 yılı rakamlarının kabul edildiğini söyledi.

Türkiye'de 1975 yılında kişi başına düşen milli gelirin bugün AB'yi kuran 15 ülkenin yüzde 27'si kadar olduğunu, aradan geçen 35 yıllık süreçte bu oranın yüzde 26'ya düştüğünü dile getiren Mumcu, bu oranın sadece 1983-1989 yılları arasında ANAP döneminde arttığını savundu.

Erkan Mumcu, cari açık rakamlarına değinerek, ''4 yıl önce 1.8 milyar dolar olan cari açık, şimdi 34 milyar dolara çıkmasını sevinçle karşılamamızı bekliyorlar'' dedi.

Türkiye'nin ihtiyacından çok borçlandığını ileri süren Mumcu, 2003-2006 toplam bütçe açığının 80.3 milyar YTL olduğunu, aynı dönemde hazinenin 101.3 milyar YTL borçlandığını öne sürerek, bunun nedeninin açıklanmasını istedi.

Mumcu, ''Seçmenin yarısının parlamento dışında kaldığı bir parlamentoda, ülkeyi 7 yıllık yönetecek cumhurbaşkanını seçmeyi demokratik açıdan meşru telakki ediyorsanız, yolunuz açık olsun'' dedi.

2007 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu tasarısının tümü üzerinde partisi adına söz alan Mumcu, Türkiye'deki büyüme rakamlarının gerçeği yansıtmadığını savunarak, işsizlik rakamlarının değişmediğini, daha da arttığını söyledi.

AK Parti'nin yolsuzluk, yoksulluk ve yolsuzluk vaadiyle geldiğini ifade eden Mumcu, ''Yasaklardan mağdur olanların, 4 yılda kazancı ne oldu? Beklentilerinden bir adım ilerleme gerçekleşti mi? Bu ülkede bir reform girişimi olarak bir YÖK reformu başlatılmış, ne yazık ki bir koltuk pazarlığına kurban edilmiştir. Bunlar, bu hayatın gerçekleridir. Bu gerçeğin kahramanları da bugün bu salonun içindedir. Tarih bunları tutanaklara kaydettiği gibi, bu pazarlığı yapanlardan bunun hesabını soracaktır'' diye konuştu.

Türkiye'nin önünü açma fırsatı, rejim bunalımından, cumhurbaşkanlığı seçim gerilimlerinden kurtarma fırsatı olduğunu ifade eden Mumcu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a çağrıda bulunarak, ''Gelin, Anayasa değişikliği için ortaklaşa önerge verelim. İktidar grubu buna dayanamayacaktır. Cumhurbaşkanını halkın seçmesi kadar meşru bir talep karşısında direnecek hiçbir iktidar, cumhurbaşkanını seçse bile o cumhurbaşkanını orada tutamayacaktır. Gelin, ayağımızı meşruiyetin üzerine basalım'' diye konuştu.

AB müzakerelerinde gelinen noktayı ''bir facia'' olarak nitelendiren Mumcu, Kıbrıs sorunu çözülmeden AB ile müzakerelere başlanmaması gerektiği yönündeki sözlerini yineledi. Mumcu, ''Siz, gayri milli politika girdabında sürüklenen hükümetsiniz'' dedi.

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title