Mum Işığında Gelen Başarı

Mum Işığında Gelen Başarı

Manisa'nın Saruhanlı İlçesine Bağlı Nuriye Beldesi'nde Ailesiyle Elektrikleri Olmayan İki Göz Odada Yaşayan Saruhanlı Çok Programlı Lisesi (Çpl) 9/b Sınıfı Öğrencisi Pınar Soykan, Maddi İmkansızlıklardan Dolayı Yıllardır Mum Işığında Ders Çalışıyor.

Mum Işığında Gelen Başarı

Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Nuriye Beldesi'nde ailesiyle elektrikleri olmayan iki göz odada yaşayan Saruhanlı Çok Programlı Lisesi (ÇPL) 9/B sınıfı öğrencisi Pınar Soykan, maddi imkansızlıklardan dolayı yıllardır mum ışığında ders çalışıyor.

Maddi durumlarının iyi olmaması nedeniyle yıllardır okul masraflarını komşularının karşıladığını, beldeden ilçeye gidiş dönüş otobüs ücretini ise şoförlerin almadığını anlatan ÇPL öğrencisi Pınar Soykan, ''Maddi durumumuz iyi olmadığı için gelen elektrik faturasını yatıramadık. Faizleri de eklenince fatura 450 YTL'yi buldu. Bunu ödememiz mümkün değil. Bu nedenle ben derslerime mum ışığında çalışmak zorunda kaldım. Buna rağmen her yıl da okul birincisi oldum'' diyerek, parasızlık yüzünden önümüzdeki yıl okula gidememekle karşı karşıya olduğunu söyledi. Başarılı öğrenci Pınar, en büyük isteğinin elektriklerinin açılmasını ve bir bilgisayara sahip olmak olduğunu sözlerine ekledi.

Yoksulluktan, her gün yarı aç uyumaktan ve karanlıkta ders çalışmaktan yorulduğunu anlatan başarılı öğrenci, ''Liseyi bitirebilirsem, Ege Üniversitesi İktisadi İdari bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümüne giderek, kaymakam olmak istiyorum. Hayata tutunmamın tek yolu bu. Liseyi bitirene kadar hayırseverler bana destek olursa, kendilerini utandırmayarak, üniversiteyi de birincilikle bitirme sözü veriyorum. Yeter ki birileri elimden tutsun'' dedi.

Kendisi ve eşinin karanlıkta kalmaya, yarı tok, yarı aç yaşamaya razı olduklarını belirten baba Hakkı Soykan (65), ''Kızım için yapamayacağımız şey yok. Yeter ki o okusun. Ancak düzenli gelirim olmadığı için kızımın geleceği için kaygı duyuyorum. Belki biz karanlıkta kalabiliriz ama onun iyi şartlarda eğitim almasını istiyorum. Bu yüzden hayırsever vatandaşlardan kızımın eğitimi için yardım istiyorum'' diye konuştu.

Kaynak: CHA