Mülteci Kotası'na İtiraz Reddedildi

Mülteci Kotası'na İtiraz Reddedildi

Avrupa Birliği'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, Macaristan ve Slovakya'nın Avrupa ülkelerine belli sayıda mülteci alınmasını öngören düzenlemeye yaptığı itirazı reddetti.

Mülteci Kotası'na İtiraz Reddedildi

Avrupa Birliği'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, Macaristan ve Slovakya'nın Avrupa ülkelerine belli sayıda mülteci alınmasını öngören düzenlemeye yaptığı itirazı reddetti. AB, 2015 yılında ortaya çıkan mülteci krizinde Avrupa ülkelerine mülteci kotası koymuştu. Çekya, Romanya, Macaristan ve Slovakya, bu düzenlemeye karşı çıkmış ancak Macaristan ve Slovakya Avrupa Adalet Divanı'na kararın itirazı için başvuruda bulunmuştu. Avrupa Adalet Divanı da "üye ülkeler arasında dağıtımına karşı açtığı davayı reddettiğini" duyurdu. Kota sisteminin mültecilerin rotası üzerinde bulunan İtalya ve Yunanistan'ın krizle baş etmesine yardımcı olduğu vurgulanarak, sistemin gerekli olduğu aktarıldı.

2014 yılında 1.7 milyon mülteci Avrupa'ya geçmeye çalışmıştı. Ülkelerinden ayrılarak Avrupa'ya gitmek isteyenlerin sayısı 2015 yılında en fazla rakama ulaşmıştı.

(İHA)