Muhteşem Dönüş!

Muhteşem Dönüş!

Başbakan'ı Protesto Etmişti, AKP'den Aday Oldu

Muhteşem Dönüş!

ABANT İzzet Baysal Üniversitesi'nin (AİBÜ) eski rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık, Ak Parti'den Ankara birinci bölgeden milletvekili aday adayı oldu. 6 yıl önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversitede temel atma törenine katılmasını protesto ederek törene katılmayan Prof.Dr. Akbıyık, Ak Parti'nin politikalarını uzun zamandır çok beğendiğini söyledi.

Bolu'da, 2002 ile 2006 yılları arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin röktörlüğünü yapan Prof.Dr. Yaşar Akbıyık, 2005 yılının Mayıs ayında düzenlenen İzzet Baysal'a Şükran Günleri kapsamında İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılan Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi'nin temel atma töreninde Başbakan Erdoğan'ı protesto ederek, törene katılmamıştı. Rektör Akbıyık o zaman yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın vakıf ve siyasiler tarafından davet ettiğini belirterek, "Üniversiteler, Atatürkçü düşünceyi özümsemiş, laik Cumhuriyet ilkelerinin yer bulduğu kurumlardır. Özerktirler, özgür düşünce hakimdir ve siyaset üstüdür. Bu düşünceler ışığında üniversitelerimizin siyasallaştırılma çabaları veya üniversitelere siyasetin etkilerinin yansımaları kabul edilemez" dedi.

Başbakan Erdoğan ise törende yaptığı konuşmada, "Bu tür rektörlerin olduğu yerde tabii ki anarşi olur, tabii ki terör olur" diye konuşarak, Rektör Akbıyık'a tepki göstermişti.

Geçtiğimiz günlerde AİBÜ Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden istifa eden Prof.Dr. Yaşar Akbıyık, bugün Ankara'da Ak Parti'den aday adaylığını açıkladı. Telefonda DHA muhabirinin sorularını cevaplayan Akbıyık, Ankara birinci bölgeden aday adayı olduğunu belirterek, "Ak Parti'nin politikalarını uzun zamandır çok beğeniyorum. Ülkem için, hizmet etmek için aday adayı oldum. Hem bana, hem de Ak Parti'ye hayırlı olsun" dedi.

Akbıyık, protesto olayının hatırlatılması üzerine ise, "O olayı protesto olarak değerlendirmiyorum. Amacım farklıydı. O dönem kriz dönemiydi. Ama atlattık. İstenmeyen zamanlar oldu. Kamuoyunda da bu durumu düzelttik. Üzerinden 6 yıl geçti. Başbakanımız da konuyu kapattı" dedi.

Akbıyık adaylığının partide nasıl karşılandığının sorulması üzerine ise, "Aday adaylığım normal karşılandı" diyerek cevapladı.

Kaynak: DHA