Muhtarlığa Kütüphane Kurdu, 4 Yılda 5 Bin Kişiyi Kitapla Tanıştırdı
Haberler » Güncel » Haber

Muhtarlığa Kütüphane Kurdu, 4 Yılda 5 Bin Kişiyi Kitapla Tanıştırdı

Eskişehir'de, 20 Yıllık Muhtar Bürosunu Kütüphaneye Çevirdi. Muhtar, 4 Bin Adet Kitabın Yer Aldığı Kütüphane ile 4 Yılda 5 Bin İnsanı Kitapla Tanıştırdı. Muhtarlık, Kısa Sürede Kitapseverlerin Uğrak Yeri Oldu. Yaşlısından Gencine Her Meslekten İnsan, Boş Vakitlerinde Muhtarlığa Gelerek Kitap Okuyor.

Muhtarlığa Kütüphane Kurdu, 4 Yılda 5 Bin Kişiyi Kitapla Tanıştırdı

Eskişehir'de, 20 yıllık muhtar bürosunu kütüphaneye çevirdi. Muhtar, 4 bin adet kitabın yer aldığı kütüphane ile 4 yılda 5 bin insanı kitapla tanıştırdı. Muhtarlık, kısa sürede kitapseverlerin uğrak yeri oldu. Yaşlısından gencine her meslekten insan, boş vakitlerinde muhtarlığa gelerek kitap okuyor.

Eskişehirli 64 yaşındaki Muhtar Hüsnü Petek, örnek bir çalışma sergiliyor. 20 yıldır Deliklitaş Mahallesi muhtarlığı yapan Petek, insanlara okuma alışkanlığını kazandırmak için gençliğinden bu yana açmak istediği kütüphane hayalini 4 yıl önce gerçekleştirdi. Bir gün işyerinde otururken okuyan insanları hayalinde canlandıran Petek, şehrin en yoğun olduğu Yediler parkı girişindeki muhtarlığa kütüphane kurmaya karar verdi.

İnsanlara kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için harekete geçen Petek, muhtarlık binasının duvarlarını raf yaptı. Ardından, muhtarlık maaşıyla aldığı ve çevreden topladığı kitapları raflara doldurdu. Vatandaşların rahat kitap okumalarını sağlamak için muhtarlık içerisine iki masa, 8 adet koltuk koydu. Kitap okuyanlara bedava çay ve su ikramı ortamı da oluşturan Petek, kütüphanedeki kitap sayısını kısa sürede 4 bine çıkardı. Petek, insanların dikkatini çekmek için muhtarlık binasının önüne metalden raf kurup, kitapları, dergileri ve gazeteleri sergiledi. Kütüphaneyi kuran Petek, iş için muhtarlığa gelenler ile parkta oturanlara okumanın önemini anlatıp, günlük gazete ve kitap okumaları tavsiyesinde bulundu. Çocuklara ise kitaplar hediye etti. Petek'in çalışması kısa süre de olumlu sonuçlar verdi.

İnsanların kitaba olan ilgisinin artması üzerine, muhtarlık binası kütüphane gibi çalışmaya başladı. Artık, vatandaşlar, muhtarlıkta hem kitap ve gazetelerini okuyor hem de sıcak çaylarını yudumluyor. Petek, böylelikle muhtarlığa kurduğu kütüphane ile 4 yılda 5 bin insanı kitapla tanıştırdı. Muhtarlığa kitap okumaya gelenler arasında sevgi ve hoşgörü oluştu, dostluklar kuruldu. Özelikle, mesai sonrası ve hafta sonları muhtarlığa kitap okumaya gelenlerin sayısı hayli fazla. Muhtarlıktaki kütüphaneden yararlananlar arasında öğrenci, doktor, mühendis, işçi, emekli gibi değişik mesleklerden insanlar çoğunlukta. Muhtarlığa isim, adres bilgilerini kaydettiren vatandaşlar, ihtiyacı olan kitabı belirli süreyle evine götürebiliyor. Piyasada bulanamayan kitaplar, talep edilmesi halinde Petek tarafından alınarak, muhtarlıkta hizmete sunuluyor. Muhtar Petek, okuduğu kitabı çok beğenenlere kabul etmeleri halinde hediye ediyor.

Petek, amacının insanlara okuma alışkanlığını kazandırmak olduğunu söyledi. İnsanlar arasında sevgi, hoşgörü, ülkenin gelişmesinin okumakla mümkün olduğunu getiren Petek, "Çok okuyan bir millet ve onun ülkesi her alanda gelişir. Çağa ve teknolojiye ayak uydurur. Terör, eğitimsizlik ve yoksulluk yok olur" dedi.

Yaptığı çalışmanın olumlu sonuçlar verdiğini dile getiren Petek, "Bu ortamı gören hayran kalıyor. Her kesimden insan artık buraya kitap okumaya geliyor. Hedefim daha fazla kitapla daha fazla insana ulaşmak" ifadesini kullandı.

Muhtarlıkta günde 30 sayfa Kur'an-ı Kerim, 100 sayfa kültür kitabı okuyan Petek, "Bir insan günde en az yarım saat kitap okumalı. Bunu günlük programına yerleştirilmeli. Kitabını okumadan uyumamalı" tavsiyesinde bulunuyor.

Muhtarlıktan kitap alanlardan Dr. Selçuk Esengür, Petek sayesinde adeta kitap kurdu haline geldiğini kaydetti. İkametgâh almak için gittiği muhtarlıkta, Petek'in okuma azminden çok etkilendiğini ifade eden Esengür, "Okuduğum kitap sayısını artırdım. Muhtarlıktan yılda 20 -25 civarında kitap alıp okuyorum" diye konuştu.

Devlet dairesinde işçi olarak çalışan Nizamettin Arslan ise 6 ay önce evrak düzenletmek için geldiği muhtarlıkta, Petek'in tavsiyesi üzerine kitaba olan ilgisinin arttığını ifade etti. Arslan, "Artık, boş vakitlerimde muhtarlığa gelip kitap okuyorum" şeklinde konuştu

Kurtuluş mahallesi muhtarı Mustafa Bıhlar da, Petek'in yanına gelerek kitap okuyanlardan. Petek'in davranışını takdir ettiğini, kendisinin de uygulamayı gerçekleştirmek istediğini ancak başarılı olamadığını vurgulayan Bıhlar, "Başarılı olamayınca gelip bura da kitap okuyorum. Bilgim artıyor, insanlara destek oluyorum" ifadesini kullandı.