Muhtarlar Konfederasyonu: Muhtarlığı Geleceğe Taşıyan Başbakanımıza Teşekkür

Muhtarlar Konfederasyonu: Muhtarlığı Geleceğe Taşıyan Başbakanımıza Teşekkür

Muhtarların ödenek ve sosyal güvencesine ilişkin maddenin, TBMM'de görüşülen torba yasaya eklenmesi ile muhtarlara beklenen müjde verildi.

Muhtarlar Konfederasyonu: Muhtarlığı Geleceğe Taşıyan Başbakanımıza Teşekkür

Muhtarların ödenek ve sosyal güvencesine ilişkin maddenin, TBMM'de görüşülen torba yasaya eklenmesi ile muhtarlara beklenen müjde verildi. Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, "Bu bağlamda, şu an itibariyle 420 TL olan muhtar ödeneği 830 TL seviyelerine çıkarılmış ve bu ödeneğin içinden sosyal güvencesi olmayan muhtarlarımızın primleri kesilerek, kalan miktarı muhtarlarımıza ödenecektir. Emekli muhtarlarımız ödeneğini tam olarak alacaktır." dedi.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Meclis'te grup toplantısının ardından görüşme fırsatı bulduklarını kaydeden Akdeniz, süreci hızlandırdığı için başta Başbakan'a, İçişleri Bakanı Muammer Güler'e, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Menderes Mehmet Tevfik Türel'e, İçişleri Komisyonu Başkanı Feyzullah Kıyıklık'a teşekkürlerini iletti.

Muhtarların beklediği 'Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvencesi' kapsamında yapılması düşünülen yasanın, Meclis'te görüşülmekte olan torba yasa kapsamına alınması muhtarlara büyük müjde oldu. Muhtarlar adına, muhtarların sorunlarını her defasında gündeme getiren, hükümete ve siyasi partilere götüren Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Akdeniz, konuyla ilgili olarak muhtarların duyduğu sevinci paylaştı.

Cihan'a konuşan Akdeniz, kapanacak denen muhtarlığı geleceğe taşımanın ve daha yetkilendirilmiş bir muhtarlık kurumu içinde çalışmanın yolunun böylece açıldığını belirterek, hükümete teşekkür etti.

"EMEKLİ MUHTARLAR ÖDENEKLERİNİ TAM OLARAK ALACAK"

Akdeniz, şu ifadeleri kullandı: "Yasa kapsamında muhtarlarımızın şu an almış olduğu ödeneğin miktarı, asgari ücret seviyesinin de yukarısına çıkarılmış ve sosyal güvencesi olmayan muhtarlarımızın sosyal güvenceleri devlet tarafından karşılanması sağlanmıştır. Bu bağlamda, şu an itibariyle 420 TL olan muhtar ödeneği 830 TL seviyelerine çıkarılmış ve bu ödeneğin içinden sosyal güvencesi olmayan muhtarlarımızın primleri kesilerek kalan miktarı muhtarlarımıza ödenecektir. Emekli muhtarlarımız ödeneğini tam olarak alacaktır."

"BAŞBAKAN'A TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

Muhtarların, diğer konularda düzenlenmesini istediği sorunların, 'köy kanunu' ile birlikte 'mahalle kanunu'nda gelecek yasama döneminde hükümet tarafından çıkarılacağından ve 184 yıllık muhtarlık kurumunu geleceğe taşıyacağından kuşkunun olmadığını ifade eden Genel Başkan Akdeniz, "Bu duygu ve düşünceler ile başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, İçişleri Bakanımız Sayın Muammer Güler, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Sayın Menderes Mehmet Tevfik Türel, İçişleri Komisyonu Başkanı Feyzullah Kıyıklık ile İçişleri Komisyonu üyelerine, tüm milletvekillerimize, Mahalli İdareler Genel Müdürümüz ve yasa üzerinde çalışan ismini sayamadığım tüm emeği geçen kuruluşlara Muhtarlar Konfederasyonu adına teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.