Muhtarlar 2b Arazileri Hakkında Bilgilendirildi

Muhtarlar 2b Arazileri Hakkında Bilgilendirildi

Havza ilçesinde köylere 2B kapsamında taşınmazı bulunan köy muhtarlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Muhtarlar 2b Arazileri Hakkında Bilgilendirildi

Havza Malmüdürlüğü tarafından Havza Kaymakamlığı toplantı salonunda düzenlenen toplantıda, 2B arazileri olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş arazilerin satış işlemleri hakkında bilgiler verildi.

Malmüdürü Talat Albayrak ilçe genelinde 2B taşınmazlarının satışı ile ilgili ön çalışmaların tamamlandığını ve artık satış aşamasına gelindiğini belirterek, "Satış işlemleri için tebliğ çalışmaları devam ediyor ve kanun gereğince 26 Ağustos'a kadar işlemler sonuçlandırılacak, kişiler adına tapu devirleri yapılacak. 26 Ağustos tarihine kadar işlem yaptırmayanlar hak kaybına uğrayacaklar. İşlemlerin zamanında yapılması için hak sahiplerinin vakit kaybetmeden Malmüdürlüğüne müracaat etmeleri gerekiyor. Sizlerde ricam, bu taşınmazlarını alacak vatandaşlarımızın işlemlerini son güne bırakmadan ve sıkışıklığa neden olmadan bir an evvel almaları" dedi.

Havza'da bulunan 2B taşınmazları hakkında da bilgiler veren Albayrak, ilçe genelinde  4 bin 88 parsel 2B vasfında 11 milyon 879 bin 927 metrekare 2B taşınmazı bulunduğunu ve bu araziler üzerinde 8 bin 60 hak sahibi bulunduğunu belirterek, "8 bin 60 hak sahibinden yüzde 73'ü yani 5 bin 849'u arazileri almak için başvuruda bulundu. Bugüne kadar 72 kişi 2B tapularını aldılar. Bu satışlarda 162 bin metrekare arazi satıldı ve bu satıştan 44 bin 879 lira 88 kuruş gelir elde edildi" ifadelerini kullandı. - Samsun