Mührü Süleyman Otu Her Derde Deva

Mührü Süleyman Otu Her Derde Deva

Gediz'de, Murat Dağı'nda yetişen Mührü Süleyman Otu, her derde deva oluyor.

Mührü Süleyman Otu Her Derde Deva

Gediz'de, Murat Dağı'nda yetişen Mührü Süleyman Otu, her derde deva oluyor.

Orman Bölge Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, 70'i aşkın endemik bitki türünü barındıran Murat Dağı'nın Karapınar Yaylası'nda bulunan kayın ağaçları altında ve nemli dere yataklarında yetişen Mührü Süleyman Otu, halk dilinde Boğumluca Otu, Boğumluca Kökü, Dolama Otu olarak bilindiği kaydedildi.

Latince ismi "Polygonatum Multiflorum" olan ve toprak altı kök gövdeleri üzerinde mührü andıran izler bulunduğundan Süleyman'ın mührü anlamına geldiği için Mührü Süleyman Otu adı verilen bu şifalı otun her derde deva olduğu ifade edilen açıklamada, genellikle kökleri olmak üzere menopozdan kırık kemiklere kadar çeşitli durumlarda kullanıldığı bildirildi.

Deri üzerine uygulandığında köklerin kesik ve çürüklerin, deri tahrişleri ile iltihaplarının iyileşmesini hızlandırdığı kaydedilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Bitki çayı olarak kullanıldığında menopoz, hazımsızlık, diyabet, kırık kemikler, uykusuzluk, böbrek ağrıları ve hatta kısırlık gibi durumlara iyi geliyor. Mührü Süleyman Otunun ilk kez 1930 yılında diyabet için kullanıldığı biliniyor. Otun tamamı kaynatarak suyunun içilmesi, kökleri taze iken yenmesi veya kurutulup toz haline getirilip bala karıştırılarak yenmesi halinde kuvvet verici, romatizma, siyatik ve mafsal ağrılarına, şeker hastalığına, gut hastalığına, mide ve bağırsak tembelliğine, sinirleri yatıştırmaya, uykusuzluğa, iştah açmaya, nefes darlığı, astıma ve göğüs yumuşatmaya kadar birçok derde karşı kullanılıyor."

10 yıl önce Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünden Mührü Süleyman Otunu incelemeye gelen iki uzman, Çukurören köylüleriyle yaptıkları toplantıda, bu bitkinin çok kıymetli ve endemik olduğunu, kesinlikle kökleri ile birlikte toplanmaması gerektiğini söyledi. Bu bitkinin yapraklarından kangren hastalığında damar açıcı, tedavi edici özelliği olduğunu belirten uzmanlar, bu konuda ilaç yapımı araştırmalarının devam ettiğini bildirdi.

- KÜTAHYA