Mühendislik Fakültesi Dekanları Kayseri'de Toplandı

Mühendislik Fakültesi Dekanları Kayseri'de Toplandı

Kayseri Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nin Ev Sahipliğinde Yapılan 16. Mühendislik Dekanları Konsey Toplantısı Başladı. Sabancı Kültür Sitesi'nde Gerçekleştirilen Toplantıya 60'a Yakın Üniversitenin Dekanı Katıldı.

Mühendislik Fakültesi Dekanları Kayseri'de Toplandı

Kayseri Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nin ev sahipliğinde yapılan 16. Mühendislik Dekanları Konsey toplantısı başladı. Sabancı Kültür Sitesi'nde gerçekleştirilen toplantıya 60'a yakın üniversitenin dekanı katıldı.

Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi'nde gerçekleştirilen toplantıya Vali Mevlüt Bilici, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Ömer İnak, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantıda konuşan Mühendislik Dekanları Konseyi Genel Sekreteri Hasan Mandal, konseyin amacı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Daha sonra söz alan Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak ise mühendislik fakültelerinin önemine dikkat çekti. Kaliteli mühendislerin yetiştirilmesi gerektiğini ifade eden Boydak, "Bilim adamlarına maddi destek sağlanmalı. Bilim adamlarımızın gençlerimizi daha iyi yetiştirmelerini istiyoruz. Hep beraber ülkemizin meselelerini ideolojik kamplara ayrılmadan bilim adamı ve mühendis yetiştirmek ülkemizin gündemi olmalı" diye konuştu.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Cengiz Utaş da 30. yılını kutlamaya hazırlanan üniversitelerinin, bünyesinden iki üniversite çıkardığını bildirdi. Hayırseverlerin desteğiyle fiziki olarak hızla büyüyen üniversitenin, akademik altyapısını da tamamladığını ifade eden Utaş, Türkiye'nin proje üretme konusunda yetersiz kaldığını, mühendislik fakültelerinin bu anlamda lokomotif görevi üstleneceğini söyledi.

Vali Mevlüt Bilici de Kayseri'nin her alanda büyük başarılara imza attığını vurguladı. Bilici, "Kayseri'nin gelişmişliğinin altında ünivresite ve sanayici işbirliği yatıyor. Kayserili hayırseverler okul ve üniversite yapmışlar. Bilim önemli demişler. Kayseri gelişmişliğin yanı sıra doğal güzellikleri olan bir kentimizdir. Doğal güzelliklerini de görmenizi istiyoruz" diye konuştu.

İki gün sürecek konsey toplantısına YÖK Genel Kurul Üyesi ve Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tarık Çelik, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Fahri Özok, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit Serbest, konuşmacı olarak katılıyor. Toplantı kapsamında Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Boydak Holding'e ait fabrikaları gezecek olan katılımcılar, Kayseri ve Kapadokya bölgesindeki tarihi ve turistik merkezleri de ziyaret edecek

Kaynak: CHA