Muharrem Ertaş Haberleri

Muharrem Ertaş haber, Muharrem Ertaş son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Muharrem Ertaş - 19.11.2018
Türkçenin Öncülerinden Aşık Paşa Anıldı
Törende konuşan Dernek Başkanı Veysel Turgut, Kırşehir'in Aşık Paşa gibi Türkçenin öncülerinin yanı sıra Kalender Baba, Ahmed-i Gülşehri, Caca Bey, Şeyh Edebali, Yunus Emre, Süleyman Türkmani, Hacı Bektaş Veli, Ahi Evran, Kaya Şeyhi, Aşık Paşa, Aşık Said, Aşık Seyfullah, Aşık Hasan, Şemsi Yastıman, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve Neşet Ertaş gibi gönül insanlarını da yetiştirdiğini söyledi.
Muharrem Ertaş - 14.11.2018
Şairler Aşık Paşa Şiir Şöleni'nde Buluşacak
Türkiye'nin kültür başşehri olarak değerlendirdikleri Kırşehir'de çok değerli alperenler, ahiler ve velilerin yaşadığını dile getiren Turgut, şöyle devam etti: "Bu şahsiyetlere sahip çıkmada onları tanıtmada çok geç kalındığını düşünüyorum. Tanıtmak dursun, birkaçı hariç diğerlerini Kırşehirli olarak bizler bile bilmiyoruz. Kalender Baba, Ahmed-i Gülşehri, Cacabey, Şeyh Edebali, Yunus Emre, Süleyman Türkmani, Hacı Bektaş Veli, Ahi Evran, Kaya Şeyhi, Aşık Paşa, Aşık Said, Aşık Seyfullah, Aşık Hasan, Şemsi Yastıman, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali, Neşet Ertaş, Osman Bölükbaşı, Prof.
Muharrem Ertaş - 16.10.2018
19 Yaşında Kendi Bağlamasını Yapıyor
Aşık Said, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş gibi pek çok değere sahip olan Kırşehir'in, "ozanlar diyarı" olarak anıldığına vurgu yapan Arın, müzikle harmanlanan kentte enstrüman üretiminin yetersiz olduğunu savundu.
Muharrem Ertaş - 14.10.2018
Endülüs'ten Anadolu'ya Sesler ve İzler" Crr'de
"Endülüs'ten Anadolu'ya Sesler ve İzler" konserinde, aralarında Hacı Taşan, Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş'ın bulunduğu geleneksel müziğin örnekleri flamenko ile Antepasados, Zapateado ve Fandangos de Huelva gibi flamenko eserler ise bağlama ile yorumlanacak.
Muharrem Ertaş - 02.10.2018
Geleceğin Sanatçıları "Bozkırın Tezenesini" Türküleriyle Andı
Programa Ankara'dan katılan Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Müzik Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cenk Güray da bir sunum yaparak, Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş'ın seslendirdiği bozlakların makamsal analizlerini anlattı.
Muharrem Ertaş - 26.09.2018
Bozkırın Tezenesi" Ertaş Türküleriyle Anıldı
Yazdığı "Son Abdal Neşet Ertaş" adlı kitaptan da bahseden Bekki, son dönemde abdal kültürünün en önemli temsilcilerinin Muharrem Ertaş, Hacı Taşan, Çekiç Ali ve Neşet Ertaş olduğunu dile getirdi.
Muharrem Ertaş - 25.09.2018
Halk Ozanı Neşet Ertaş Mezarı Başında Anıldı
Bozlak ustasının oğlu Hüseyin Ertaş, kardeşleri Ayşe Garip, Nadiye Ertuğrul, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Neşet Ertaş ve babası Muharrem Ertaş'ın kabrine su dökerek, dua etti.
Muharrem Ertaş - 25.09.2018
Geleceğin Sanatçıları "Bozkırın Tezenesi"Ni Unutmadı
Türküleriyle büyüdükleri halk ozanını unutmayan öğrenciler, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Nurhan Ölmez ile Bağbaşı Mezarlığı'na geldi. Öğrenciler, hem bozlak ustasının hem de babası Muharrem Ertaş'ın mezarını ziyaret ederek, dua etti.
Muharrem Ertaş - 22.09.2018
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Neşet Ertaş'ın Kabrini Ziyaret Etti
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bozkırın tezenesi Neşet Ertaş ve babası bozlak ustası Muharrem Ertaş'ın kabirlerini ziyaret etti.
Muharrem Ertaş - 22.09.2018
31. Ahilik Haftası Kutlamaları Kapanış Töreni (2)
"Geleneği olmayanının geleceği de olmaz" Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, sırların içinden süzülüp gelen, Anadolu'yu mayalayan bu ruhu önce iyi kavramak gerektiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti: "Geleneği olmayanın geleceği de olmaz. Ahilik teşkilatına hayat veren bakış açısını yeniden ihya etmeli, işlerimize, iş yerlerimize, üretimimize ve ürünlerimize yansıtmanın yollarını mutlaka aramalıyız. Ahiliği oluşturan ruhu ne kadar güçlü tutarsak, yeni nesillere ne derece güçlü aktarabilirsek, geleceğimize de o derece güvenle bakabiliriz. 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi ve akabinde yaşadıklarımız bu gerçeğin en somut örneğidir. 15 Temmuz gecesi, aziz milletimizin diğer fertleriyle birlikte esnaf ve sanatkarımızın sergilediği destansı duruş, Ahilik ruhunun halen kor bir ateş gibi bu milletin bağrında yandığını tüm dünyaya göstermiştir. Bu ruh ayakta olduğu müddetçe, Allah'ın izniyle, ülkemize ve geleceğimize yönelik saldırıların tamamı akim kalmaya mahkumdur. Türkiye'nin, son günlerde, özellikle döviz kuru üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılan ekonomik manipülasyonu da bu anlayışla aşacağına inanıyorum, inanıyoruz. Başta esnaf ve sanatkarlarımızın dayanışması, sonra aziz milletimizin birlik ve beraberliği ile Türkiye ekonomisi, bu süreci de atlatacaktır. Kuşkusuz hükümetimiz de yaptığı düzenlemelerle, üretimi, mesleki eğitimi ve kaliteyi artırıcı nitelikteki teşvikleriyle esnaf ve sanatkarımızı güçlendirmeyi sürdürecektir." Ahi Evran'ın, Muharrem Ertaş'ın emaneti, Neşet Ertaş'ın gönlünün içindeki yer olan Kırşehir'e 16 yılda 5 milyar yatırım yaptıklarını aktaran Oktay, "2002 yılında sadece 15 milyon dolar olan ihracatı, geçtiğimiz yıl 189 milyon dolara ulaştı.
Muharrem Ertaş - 05.08.2018
Dha Yurt Bülteni 13
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Neşet Ertaş'ı anma programında konuştu (AKTÜEL)   KALIN: KÜLTÜR ELÇİLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 2'nci Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali için geldiği Kırşehir'de, Neşet Ertaş Kültür Merkezi'ne girişte açıklama yaptı. Kalın, "Abdallığı, tüm boyutlarıyla değerlendirmek gerek. Artık bu, Kırşehir'de tüm boyutlarıyla geleneksel hale getirilecek. Türk müziği, geleneksel hale getirilmelidir. Karacaoğlan'dan Pir Sultan'a, Muharrem Ertaş'tan Neşet Ertaş'a kadar bütün kültür elçilerimize sahip çıkmalıyız" dedi.
Muharrem Ertaş - 05.08.2018
Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali
Neşet Ertaş'ın, dillerden dillere dolaşan türkülerinde melodinin, tınının ve tavrının yanında sözlerinin ifade ettiği mananın da kendileri için son derece önemli olduğunu ifade eden Kalın, şöyle konuştu: "Odur Neşet Ertaş'ı Anadolu topraklarının dışına taşıran, Balkanlara, Avrupa gibi coğrafyalara götüren. Neşet Ertaş'ın müziği de aynı Anadolu müzik geleneği gibi evrensel bir müziktir. Onun için mahalli, yerel ya da ulusal bir müzik olarak görmek büyük bir burukluk olur. Yani biz bugüne kadar hep Batı müziğini evrensel müzik kriteri olarak algıladık, zihnimizde öyle kodladık. Ona göre bazı müziklere 'etnik', bazılarına 'yerel müzik' dedik. Bu kategorileri de artık bizim bir kenara koymamız gerekiyor. Bach, Mozart ve Vivaldi büyük müzisyenlerdir. Çok güzel eserler ortaya koymuşlardır. Keyifle dinlerim ama aynı evrensel değere ve kaliteye sahip olan benim de bir geleneğim var. Bunun içerisinde Köroğlu, Karacaoğlan, Pir Sultan, Aşık Veysel, Muharrem Ertaş da Neşet Ertaş da vardır.
Muharrem Ertaş - 05.08.2018
İbrahim Kalın, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali İçin Kırşehir'de (5) (Aktüel)
KALIN: KÜLTÜR ELÇİLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 2'nci Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali için geldiği Kırşehir'de, Neşet Ertaş Kültür Merkezi'ne girişte açıklama yaptı. Kalın, "Abdallığı, tüm boyutlarıyla değerlendirmek gerek. Artık bu, Kırşehir'de tüm boyutlarıyla geleneksel hale getirilecek. Türk müziği, geleneksel hale getirilmelidir. Karacaoğlan'dan Pir Sultan'a, Muharrem Ertaş'tan Neşet Ertaş'a kadar bütün kültür elçilerimize sahip çıkmalıyız" dedi.
Muharrem Ertaş - 05.08.2018
İbrahim Kalın, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali İçin Kırşehir'de (4) (Aktüel)
KALIN: KÜLTÜR ELÇİLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 2'nci Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali için geldiği Kırşehir'de, Neşet Ertaş Kültür Merkezi'ne girişte açıklama yaptı. Kalın, "Abdallığı, tüm boyutlarıyla değerlendirmek gerek. Artık bu, Kırşehir'de tüm boyutlarıyla geleneksel hale getirilecek. Türk müziği, geleneksel hale getirilmelidir. Karacaoğlan'dan Pir Sultan'a, Muharrem Ertaş'tan Neşet Ertaş'a kadar bütün kültür elçilerimize sahip çıkmalıyız" dedi.
Muharrem Ertaş - 05.08.2018
Ozanlarımızın Hatırasını Yaşatmak Görevimiz"
"Türk müziği evrensel bir müziktir." ifadesini kullanan Kalın, şöyle devam etti: "Bunu sadece Anadolu mahalli müziği gibi değerlendirmek çok Avrupa merkezli bir yaklaşım olur. Avrupa müziği ne kadar evrenselse İran, Çin müziği ne kadar evrenselse son derece güçlü gelenekleri olan Türk müziği de evrensel bir müziktir. Yani Bach'ın, Mozart'ın, Vivaldi'nin müzikleri elbette güzeldir ben de dinlerim. Karacaoğlan'dan Köroğlu'na, Aşık Veysel'e, Muharrem Ertaş'tan Neşet Ertaş'a halk geleneğinde müziğimiz o kadar güçlüdür ve evrenseldir.
Muharrem Ertaş - 01.08.2018
Bozkırın Tezenesi" Kültür ve Sanat Festivaliyle Anılacak
Abdal kültürünün önemli temsilcilerinden "Bozkırın tezenesi" Neşet Ertaş, 2012 yılında İzmir'de vefat etmiş, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenin ardından memleketi Kırşehir'deki Bağbaşı Mezarlığı'nda babası Muharrem Ertaş'ın kabrinin yanına defnedilmişti.
Muharrem Ertaş - 03.06.2018
Ahi Evran Külliyesi'nde Esnafa İftar
Kendisini aynı zamanda hep bir Kırşehirli olarak gördüğünü, Şemsi Yastıman, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve büyük üstat Neşet Ertaş gibi değerlere sahip olan Kırşehir'e her zaman katkı yapmaya gayret ettiklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Rabbim bizlere Ahilik kültürünün korunması ve geliştirilmesine katkı sunma fırsatı verdi.
Muharrem Ertaş - 03.04.2018
Kahramanlar İçin Bestelenen Marşa Mehterli Yorum
Gönüllere hitap eden marşın klibini çok beğendiğini vurgulayan Bahçeci, şunları kaydetti: "Kırşehir at üstünde 91 yaşında Moğollarla savaşırken şehit olmuş Ahi Evran'ın şehridir. Aynı zamanda Anadolu'nun sesi, duygusu, müziği Neşet Ertaş ve Muharrem Ertaş'ın şehridir.
Muharrem Ertaş - 28.03.2018
Zeytin Dalı Harekatı'na Mehterli Klip Desteği
Klibin hazırlanmasına Kırşehir Belediyesinin de destek verdiğini belirten Altuner, şöyle konuştu: "Marşla ilgili daha önce hazırladığımız klibimiz ulusal basın yayın kuruluşları, televizyonlar ve yerel yayınlarla birlikte yaklaşık 10 milyon insanımıza ulaştı. Bu bize ayrı bir heyecan kazandırdı. Zeytin Dalı Marşı'nın mehter versiyonu aslında bize 10 milyon insanımızın armağanıdır. İçinden geçtiğimiz şu süreçle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği konuya biz de sanatçı kimliğimizle destek vermek istedik. Bu amaçla çıktığımız yolda, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına cevap verebilmek için Kırşehir Belediyesi Mehter Takımı ile milyonlara ulaşan Zeytin Dalı Marşı'nın mehter versiyonu çalıştık." Ahi Evran Külliyesi'ndeki çekimleri izleyen Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş gibi ozanların, Ahi Evran-ı Veli gibi manevi şahsiyetlerin yaşadığı medeniyetin tohum şehri Kırşehir'den böyle bir klibin hazırlanmasını önemli bulduğunu söyledi.
Muharrem Ertaş - 06.03.2018
Milli Futbolcu Şahin'e Hemşehri Desteği
Nuri Şahin'in her Türk vatandaşı gibi acısını paylaşmak istediğini aktaran Kaya, şunları kaydetti: "Kendisi Türk ve dünya futboluna emek vermiş, örnek olmuş bir kardeşimizdir. Yapmış olduğu açıklamasında ise 'Afrin'de hayatını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifalar dilerim. Başımız sağ olsun, geride kalanlara Allah dayanma gücü versin' diyerek, her Türk vatandaşı gibi acımızı paylaşmak istemiştir. Bundan daha doğal ne vardır? Nuri Şahin, ne kadar Almanya'da doğup büyüse de, Anadolu insanımızın varlığını sürdürdüğü değerlerimiz olan Ahi Evran Veli, Hacı Bektaş Veli, Aşık Paşa, Şeyh Edebali, Yunus Emre, Karacaoğlan, Dadaloğlu, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve Gönül adamı Neşet Ertaş'ın memleketi olan Kırşehirlidir.
Muharrem Ertaş - 02.03.2018
Hacı Taşan Anılacak
Muharrem Ertaş'ın çırağı, bozkır türkülerinin ustası merhum Hacı Taşan, vefatının 35. Yıl dönümünde 7-8-9 Mart tarihlerinde düzenlenecek etkinlikler ile anılacak.
Muharrem Ertaş - 13.02.2018
Unutulan Lezzetler Tarihi Konakta Damakla Buluşuyor
Geçmişte kullanılan tarihi eserlerin de sergilendiği konağın bahçesine geleneksel motife uygun şekilde yapılan restoranda yörenin unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri yaşatılıyor. Duvarlarını bozlak ustaları Neşet Ertaş, babası Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve Hacı Taşan gibi Kırşehir'in ozanlarının resimlerinin süslediği restorandaki yöresel yemekler, başta Ankara olmak üzere çevre illerden gelen vatandaşlardan da büyük ilgi görüyor.
Muharrem Ertaş - 06.01.2018
AK Parti Kırşehir 6. Olağan İl Kongresi
Bu toprakların şehit kanlarıyla sulandığına işaret eden Karaaslan, "Anadolu, ilim ve bilim insanları, ondan da öte gönül insanları yetiştirmiştir. Rahmetli Neşet Ertaş'ın babası Muharrem Ertaş'ın dediği gibi 'Aşk ile çalışan yorulmaz.
Muharrem Ertaş - 17.12.2017
Kadın İstihdamı, Sesim Olur Musun" Paneli
Yılmaz, panelde yaptığı konuşmada, Neşet Ertaş ve Muharrem Ertaş'ın memleketi Kırşehir'de olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.
Muharrem Ertaş - 13.10.2017
Abdal Kültürü Projelerle Yaşatılıyor
İl Kültür ve Turizm Müdürü Yıldız Eraslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Çekiç Ali, Hacı Taşan gibi Abdal geleneğini sürdürmüş üstatların emanetlerini gelecek nesillere aktarmaya çalıştıklarını söyledi.
Muharrem Ertaş - 03.10.2017
Bozkırın Tezenesi"Nin Yaşadığı Ev "Müze Evi" Yapılacak
Kırşehir'de "bozkırın tezenesi" Neşet Ertaş'ın da bir süre yaşadığı, babası Muharrem Ertaş'a ait ev "müze evi" yapılacak.
Muharrem Ertaş - 25.09.2017
Sevenleri "Bozkırın Tezenesini" Unutmadı
Bahçeci, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Neşet Ertaş'ın bu toprakların yetiştirdiği en önemli değerlerden olduğunu ifade ederek, ölümünün 5. yılında onu rahmet ve saygı ile andıklarını söyleyerek, şunları dile getirdi: "Neşet Ertaş, Anadolu insanının sesi ve duygusu olmuş, sevincini, neşesini, hüznünü, sevgisini her şeyini mısralara dökmüş. Neşet Ertaş çok önemli bir ozanımızdır. Onun yokluğunu beş yıldır gerçekten hissediyoruz. Rabb'im mekanını cennet etsin. Kabri başında hep birlikte dualar ettik. Ustamızın ismini en güzel şekilde taşıdığı için Neşet Ertaş'ın oğlu Hüseyin Ertaş'a teşekkür ediyorum." Bozlak ustası Neşet Ertaş, 25 Eylül 2012'de İzmir'de vefat etmiş, bir gün sonra Kırşehir'de düzenlenen törenle Bağbaşı Mezarlığı'nda babası Muharrem Ertaş'ın mezarının yanına defnedilmişti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Muharrem Ertaş Haberleri | Muharrem Ertaş Kimdir - Haberler - Sayfa 3 - Muharrem Ertaş haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Muharrem Ertaş kimdir, hayatı ve biyografisi. Neşet Ertaş'ın Mahallesinin 30 Yıllık Muhtarı Rekora Koşuyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 23.4.2021 12:33:29. #1.14#

title