Muğla Valisi Yiğenoğlu Görevine Başladı

Muğla Valisi Yiğenoğlu Görevine Başladı

1999-2001 Yılları Arasında Muğla Valisi Olarak Görev Yapan Lütfi Yiğenoğlu, Dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay Tarafından Sedir Adası'nda Dösim Tarafından Yapılan Ahşap Binaya Vali Yiğenoğlu'nun Engellediği İddiası ile 18 Ekim 2001 Tarihinde Merkez Valiliğine Atanmıştı. 6 Yıllık Hukuk Mücadelesinin Ardından Danıştay Kararı ile Görevine İade Edilen Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Görevine Başladı.

Muğla Valisi Yiğenoğlu Görevine Başladı

1999-2001 yılları arasında Muğla Valisi olarak görev yapan Lütfi Yiğenoğlu, dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay tarafından Sedir Adası'nda DÖSİM tarafından yapılan ahşap binaya Vali Yiğenoğlu'nun engellediği iddiası ile 18 Ekim 2001 tarihinde merkez valiliğine atanmıştı. 6 yıllık hukuk mücadelesinin ardından Danıştay kararı ile görevine iade edilen Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, görevine başladı.

Vali Yiğenoğlu'nun Muğla'ya girişi esnasında, kendisini davul zurna ekibi karşıladı. Valilik önünde tören kıtası ve protokol hazır bulundu. Bazı vatandaşlar ellerinde taşıdıkları dövizde, "Vali geldi, adalet yerini buldu. Sağolasın Başbakan" ve "Hoş geldin, hasret bitti, Muğla'nın öz evladı valimiz" yazıları taşıdı. Tören mangası tarafından karşılanan Vali Lütfi Yiğenoğlu, makamına oturmadan, Ören Yat Çekek yerinin temelini atan ve karayolu ile Uşak'a giden Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz'ı karşıladı.

Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Muğla Valiliği'ne gelerek Vali Lütfi Yiğenoğlu'na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, 6 yıllık bir hukuk mücadelesinden sonra tekrar Muğla'da görev yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtirken, "Ben Muğla'ya atanmamı kendim istemedim. Bazı yayın organlarında boş bulunan üç ile atanabileceğim yazılıyor. Ben hukukçuyum. O iller seçimi kanunu nedeniyle boşaltılan iller. Bu hukuken mümkün değil. Tunceli, Kayseri ve Düze valilikleri şu anda vekaletle yönetiliyor. Kayseri valimiz İçişleri Bakanı oldu. Tunceli valimiz ve Düzce valimiz de 22 Temmuz seçimlerinde

aday adayı oldular. Tunceli valimizin adaylığı devam ediyor. Düzce valimiz de aday yapılmadı. Bu kadrolardaki valilerimizden Tunceli valimiz tekrar görevine dönecek. Düze valimiz de şu anda aday olduğu için buralara atamam yapılmadı. Bu yerlere atama yapılamaz. Ben asil vali olduğum için buralara görevlendirme yapılamaz bana. Benim atamam sayın Ulaştırma Bakanımızın İçişleri Bakanlığı'na vekalet ettiği bir dönemde kendisi tarafından imzalandı" dedi.

(BT-MEF-MEF-Y)

Kaynak: İHA