Muğla Ulusal Zurna Festivali Sona Erdi

Muğla Ulusal Zurna Festivali Sona Erdi
Anadolu Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

Muğla'da belediye tarafından düzenlenen ve zurna üstatlarını bir araya getiren, Ulusal Zurna Festivali sona erdi.

Muğla'da belediye tarafından düzenlenen ve zurna üstatlarını bir araya getiren Ulusal Zurna Festivali sona erdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Muğla Ulusal Zurna Festivali'ne İzmir, Aydın, Muğla, Trabzon, Kırıkkale, Gaziantep, Erzurum, Sinop, Lüleburgaz, Kırklareli, Manisa ve Bayburt'tan 12 zurna üstadı katıldı.

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, programın açılışında yaptığı konuşmada, Muğla halkının festivale gösterdiği ilgiden memnun olduklarını ve festivalin önümüzdeki yıl uluslararası alanda yapılacağını kaydetti.

Gürün, festivale Türkiye'nin önde gelen 12 zurna üstadının katıldığını ve çeşitli yörelerden çalışmaları seslendirdiklerini belirterek "Bu festivalle dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Halk kültürümüzün en önemli değerlerinden zurna kültürünün yaşatılması için yaptığımız bu çalışmadaki amaç kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması ve yaşatılması. Festivalle bu işe gönül vermiş ustalarımıza da hak ettikleri saygıyı göstermek istedik" dedi.

Gürün, konuşmasının ardından festivale katılan zurna üstatlarına plaket verdi.

Festivalin ikinci gününde Ünal Yürük, Deniz Selman, Halil Çokyürekli, Ertan Tekin, Ömer Parlak, Naci Peri, Basri Eğriboyun, Hakan Çakan, Saffet Akay, Battal Sazcı, Allahverdi Barın ve Veysel Girgin sahne aldı.

İzleyiciler, orkestra eşliğinde zurna üstatlarının çaldığı türkülere alkışlarla eşlik etti. - Muğla

Muğla Ulusal Zurna Festivali Sona Erdi

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title