Muğla'nın Simgesi "Sarı Çiğdem" Olacak
Haberler » Yerel » Haber

Muğla'nın Simgesi "Sarı Çiğdem" Olacak

Durmuş Genç - Muğla Belediyesi park ve refüjlerde ihtiyaç duyulan bitki ve çiçekleri kendi bünyesinde yetiştiriyor.

Muğla'nın Simgesi

Durmuş Genç - Muğla Belediyesi park ve refüjlerde ihtiyaç duyulan bitki ve çiçekleri kendi bünyesinde yetiştiriyor.

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye olarak park ve bahçe yeşillendirmelerinde oldukça hassas davrandıklarını söyledi.

Belediye bünyesinde oluşturulan serada tohumla ve araziden sökümlerle üretim yaptıklarını belirten Gürün, "1999 yılında göreve geldiğimizde Muğla'da aktif rekreasyonu yapılmış alan 63 bin metrekareydi. Şuanda 400 bin metrekare. Bunun yanı sıra Muğla'nın giriş ve çıkış noktaları ile yol güzergahlarında ağaçlandırma çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

-"Kentin bitki simgesi sarı çiğdem"-

Muğla Belediyesi'nin kentin değişik noktalarındaki yeşil alan ve parklarda kullanılan bitkileri Karabağlar Yaylası'ndaki Narlı Kahve'de ürettiğine işaret eden Gürün, "Göç Çiçeği" olarak adlandırılan sarı çiğdem üretimi yaptıklarını kaydetti.

Bu çiçeğin ömrünün kısa olduğunu belirten Gürün, koyu yeşil yaprakları bulunan ve eylül-kasım aylarında parlak sarı renkli çiçek açan soğanlı bir bitki olan sarı çiğdemin, üretimi en yaygın yapılan bitki olduğunu söyledi.

Sarı çiğdemin soğanlarını ürettiklerini vurgulayan Gürün, "Kentin özellikle merkezden başlamak üzere park ve bahçelerine bu soğanlardan dikiyoruz. Kentin bitki simgesi gibi değerlendirilecek sarı çiğdemi Muğla'nın her yerinde yaygınlaştıracağız" diye konuştu.

Gürün, sarı çiğdemin yazın sıcak ve kuru iklim koşullarına sahip yerlerde, drenajı iyi topraklarda üretiminin yapıldığını ifade ederek, bu bitkinin soğuğa dayanıklı olduğunu ve eksi 5 dereceye kadar yetişebildiğini kaydetti.

"Mahalle ve caddeler yetişen ağaç ve bitkilerle hatırlanacak"

Karabağlar Yaylası'ndaki Narlı Kahve'deki bitki üretim merkezinde 5 bin ligustrum, kara ve mavi servi ile çelikle 4 bin kuş dili, gül, taflan, bahçekülü, lavanta, lavantin üretimi yapıldığını anlatan Gürün, şöyle konuştu:

"Kentimizde bulunan mahallelerin isimlerine uygun çiçek ve ağaçları dikerek, o mahallenin isimleriyle akıllarda kalmasını istiyoruz. Örneğin Çınar Mahallesi'ne çınar ağaçları dikiyoruz. Dolayısıyla bir sokak içinde çok çeşitli bitki ve ağaç yerine, bir sokağı simgeleyen ağaç ve bitkileri sokağın her iki tarafına dikerek o sokağın özgün bitkisi haline getirmeye çalışıyoruz. Bunu kentimizin giriş ve çıkışlarındaki büyük refüjlerde de yapıyoruz."

-Kentteki ağaç ve bitkiler arıtma suyu ile sulanacak-

Muğla'da park, bahçe ve refüjlerde bulunan ağaç ve bitkilerin şimdiye kadar hiçbir şekilde içme suyu ile sulanmadığını anlatan Gürün, Güney Ege Kalkınma Ajansı'na hazırladıkları projeyi sunduklarını söyledi.

Projelerinin onaylandığını beliren Gürün, "Bu proje arıtma suyunun yeşil alanlarda kullanılması ve damlama usulüyle sulama yapılmasıydı. Önümüzdeki günlerde çalışmaları başlatacağız" diye konuştu.

Arıtmadan elde edilecek suyun sulamada kullanılmasının önemine işaret eden Gürün, Muğla'ya yakışır bir yeşil alan kazandırmak istediklerini kaydetti. Gürün,

"Muğla, kendisine yakışır bitki ve çiçekleriyle yaşanabilir çağdaş bir kent olsun istiyoruz" dedi.

- MUĞLA