Muğla - Milas'ta Temel Kazısında Lahit Bulundu

Muğla - Milas'ta Temel Kazısında Lahit Bulundu

Milas'ta temel kazısında lahit bulunduMUĞLA'nın Milas İlçesi'nde apartman yapımı için başlanan temel kazısında Helenistik döneme ait lahit bulundu.

Muğla - Milas'ta Temel Kazısında Lahit Bulundu

Milas'ta temel kazısında lahit bulundu


MUĞLA'nın Milas İlçesi'nde apartman yapımı için başlanan temel kazısında Helenistik döneme ait lahit bulundu. Bunun üzerine alanda başlatılan kurtarma kazı çalışmalarında, insan kemiklerinin yanı sıra hayvan kemiklerine de rastlandı.


Milas'ın Hacıapti Mahallesi Fabrika Sokak'ta başlatılan inşaat çalışmasının temel kazısı sırasında Helenistik döneme ait lahite rastlandı. İş makinesiyle yapılan kazıda kepçeye lahit kapağının takılmasıyla durum yetkililere bildirildi. Olay yerine gelen Milas Müze Müdürlüğü ekipleri, sahada kurtarma çalışması başlattı. Çalışmalarda lahitin içerisinde insan kemikleri ve pişmiş topraktan yapılan seramik parçaları bulundu. Mezarın hemen yakınında ise aynı döneme ve muhtemelen bir hayvana ait olduğu düşünülen kemiklere rastlandı.


İKİNCİ BİR YAPI DA ÇIKTI


Kurtarma kazısı çalışmaları sırasında, ilk lahite yaklaşık iki metre mesafede bir yapı daha bulundu. Mezara ait olduğu düşünülen lahiz benzeri yapının etrafında yapılan kazı çalışmaları sırasında da yine gözyaşı kapları çıktı. Ortaya çıkan yapının kapaklarının yarın (çarşamba) açılacağı ve kurtarma çalışmalarının devam edeceği öğrenildi.

Kaynak: DHA