Muğla'daki Müze ve Ören Yerlerinde Ziyaretçi Yoğunluğu - Haberler
Haberi Paylaş

Muğla'daki Müze ve Ören Yerlerinde Ziyaretçi Yoğunluğu

Muğla'daki Müze ve Ören Yerlerinde Ziyaretçi Yoğunluğu

Tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, zengin tarihi mirası, renkli kültürel yapısı ve doğal güzellikleriyle dünyanın her yerinden milyonlarca turist ağırlayan Muğla'daki müze ve ören yerlerini 2015'te 841 bin 947 kişi ziyaret etti.

Tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, zengin tarihi mirası, renkli kültürel yapısı ve doğal güzellikleriyle dünyanın her yerinden milyonlarca turist ağırlayan Muğla'daki müze ve ören yerlerini 2015'te 841 bin 947 kişi ziyaret etti. Bu ziyaretlerden elde edilen gelir ise 6 milyon 238 bin 75 lira oldu.

Bünyesindeki pek çok antik kent UNESCO Kültürel Miras Geçici Listesi'nde bulunan, ören yerleri ve müzeleri ile misafirlerini tarihe yolculuğa çağıran Muğla'da, geçen yıl en çok Sedir Adası ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi gezildi.

Muğla Valisi Amir Çiçek AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi ve doğal güzellikleri ile kültürel özellikleri bünyesinde barındıran Muğla'nın, turizm açısından önemli bir kent olduğunu söyledi.

Muğla'nın denizi, kumu ve doğa güzelliği kadar tarihi mirasıyla da öne çıkan bir kent olduğunu belirten Çiçek, 22'si düzenlenmiş 192 ören yerinin bulunduğu bölgelerinde her yıl en az 10 antik kentte kazı çalışması yürütüldüğünü ve bu alanların yerli ve yabancı misafirler tarafından gezildiğini kaydetti.

Beçin Kalesi, Kayaköy, Lagina, Kaunos, Stratonikeia ve Tloss'un da aralarında bulunduğu tarihi zenginliklerin yürütülen çalışmalarla turizme kazandırılacağını anlatan Çiçek, ziyaretçilerin de alanları gezerken çıkarılan eserleri yerinde görmeyi tercih ettiklerini belirtti.

Muğla'daki pek çok antik kentin UNESCO Kültürel Miras Geçici Listesi'nde bulunduğuna dikkati çeken Çiçek, bu nedenle yerli ve yabancı ziyaretçilerin her geçen yıl Muğla ve ilçelerine gösterdiği rağbetin arttığını kaydetti.

"Müze ve ören yerlerini 841 bin kişi ziyaret etti"

Muğla'nın tarihi dokusuyla ziyaretçilerin ilgi odağı olduğunu ifade eden Çiçek, "Muğla'daki müze ve ören yerlerini 2015 yılında 841 bin 947 kişi ziyaret etti. Bu ziyaretlerden ise 6 milyon 238 bin 75 lira gelir elde edildi. Ziyaretçi sayısında önceki yıla göre artış yaşandı" dedi.

Çiçek, ören yerlerindeki kazıların artması, yapılan düzenlemeler, kazı alanlarının daha fazla ziyaretçilere açılması ile bu yıl da Muğla'yı ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında artış beklediklerini dile getirdi.

Saint John Şövalyeleri'nin inşa ettiği ve Bodrum Kalesi içinde kurulu Türkiye'de alanında tek olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de yalnızca geçmiş zamanların tozlu eserlerini sergileyen bir müze değil, aynı zamanda dünyada benzeri az görülür "yaşayan müzeciliğin" heyecan verici örnekleriyle ilgi çekiyor.

Çiçek, 2015 yılı verilerine göre, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesini 206 bin 91 ziyaretçiyle Muğla'daki müzeler arasında ilk sırada bulunduğunu, Marmaris Müzesi 50 bin 168 ziyaretçiyle ikinci, Bodrum'daki Zeki Müren Müzesi 32 bin 964 ziyaretçiyle üçüncü sırada yer aldığını dile getirdi.

Sedir Adası en çok ziyaret edilen ören yeri

Marmaris'e yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta olan Sedir Adası'nın denizinin yanı sıra tarihi eserlerle de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini dile getiren Çiçek, geçen yıl adanın 149 bin 984 kişi tarafından gezildiğini bildirdi.

Çiçek, altın sarısı kumu özel koruma altında olduğu için terlikle bile girilmesine izin verilmeyen plaja Marmaris ve Akyaka'dan kalkan günübirlik teknelerle ulaşan yerli ve yabancı ziyaretçilerin, burada Cedreae Antik Kenti'ni de gezme imkanı bulduklarını söyledi.

Ören yerleri arasında en fazla ilgiyi Sedir Adası'ndan sonra Fethiye'deki tarihi Kayaköy yerleşim alanının gördüğünü anlatan Çiçek, Kayaköy'ün geçen yıl 69 bin 86 kişi tarafından gezildiğini kaydetti. Vali Çiçek, Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'ndeki Kaunos Antik Kenti'ni ise 44 bin 584 kişinin ziyaret ettiğini sözlerine ekledi.

Amir Çiçek, kentteki müze ve ören yerleri ve müzelerin daha fazla gezilmesi ve tanıtılması için 2016 yılında yapılacak bir çok sanatsal faaliyeti bu alanlarda yapmayı planladıklarını, bu kapsamda, bölgedeki tarihi değerlerin daha çok tanıtılarak ziyaretçi sayısını da artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

AA - Son Dakika Haberleri

Tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, zengin tarihi mirası, renkli kültürel yapısı ve doğal güzellikleriyle dünyanın her yerinden milyonlarca turist ağırlayan Muğla'daki müze ve ören yerlerini 2015'te 841 bin 947 kişi ziyaret etti.

title