Muğla'da İlginç Trafik Kazaları

Muğla'da İlginç Trafik Kazaları

Muğla'da geçen yıl faaliyete geçen MOBESE ile şehrin önemli noktaları sürekli denetim altında tutuluyor.

Muğla'da İlginç Trafik Kazaları

Muğla'da geçen yıl faaliyete geçen MOBESE ile şehrin önemli noktaları sürekli denetim altında tutuluyor. Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 167. yıldönümü dolayısıyla kapılarını basına açan Muğla İl Emniyet Müdürlüğü MOBESE Merkezi'nin çalışmaları hakkında bilgi verildi. Basın mensuplarına uygulamalı olarak, kaçan bir aracın takibi ve yakalanma anı gösterilirken merkezdeki ekiplerle seyir halindeki ekipler arasındaki koordinasyon ortaya koyuldu.

MOBESE sisteminin ana hedefinin, polis teşkilatının suç ve suçlularla mücadele etkinliğini arttırmak ve vatandaşa daha iyi hizmet vermek olduğunu belirten Muhabere Elektronik Şube Müdürü Hakkı Öztürk, "Bu amaçla il merkezinde 25 noktaya kurulan 22 adet hareketli, 20 adet sabit ve 8 adet plaka okuma sistemli olmak üzere toplam 50 kamera ile kent merkezi 24 saat izlenmektedir. Şehrin önemli noktalarına yerleştirilen kameralar kanalıyla gelen canlı görüntülerle bir olayda ekiplerimiz en seri şekilde yönlendirilmektedir. Merkezde görevli personelimiz tarafından kameralar dikkatli ve etkin olarak takip edilmekte, meydana gelmesi muhtemel terör ve asayiş olaylarına en kısa zamanda müdahale edilmektedir. Ayrıca MOBESE kameraları kanalıyla kavşaklar izlenmekte, kavşakta ışık ihlali yapan araçlar fotoğraflanarak sürücülere gerekli cezai işlem uygulanmaktadır. Bunun yanında şehrin giriş ve çıkışlarında bulunan 8 adet plaka tanıma sistemi ile çalıntı ve suça karışan araçların tespit edilmesi sağlanmaktadır." dedi.

Muğla Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan MOBESE sistemine, şehir merkezinde meydana gelen ilginç kazalar da yansıdı. Kazaların çoğunluğu kırmızı ışık ihlali, hatalı sollama, dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu meydana geldi.

Kameralara yansıyan görüntüler arasında bir motosikletliye çarptıktan sonra durmak yerine hızlı bir şekilde olay yerinden kaçan bir araç kameralara takıldı. Motosiklet sürücüsü kazayı hafif sıyrıklarla atlatırken tepkisi de görüntüye yansıdı.

MOBESE kameralarına yansıyan bir başka görüntüde ise Arasta Caddesi'nde yolun karşısına geçmeye çalışan bir çocuğun son anda kurtulmasıydı. Dikkatli sürücü tarafından ani fren yapılması ile kaza ucuz atlatılırken çocuğun annesi tarafından başıboş bırakılması dikkat çekti.