Muğla'da "Dalyan Kefal Balığı Festivali"

Muğla'da "Dalyan Kefal Balığı Festivali"

Muğla'da kış turizmini hareketlendirmek amacıyla Ortaca Belediye Başkanlığı ve Dalyan İztuzu Turizm ve Tanıtım Derneğince "Dalyan Kefal Balığı Festivali" düzenlendi.

Muğla'da

Muğla'da kış turizmini hareketlendirmek amacıyla Ortaca Belediye Başkanlığı ve Dalyan İztuzu Turizm ve Tanıtım Derneğince "Dalyan Kefal Balığı Festivali" düzenlendi.

Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi'nde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Dalyan Kanalı ve İztuzu sahilinde kefal balığı avı yarışması yapıldı. Muğla Valisi Amir Çiçek'in de katıldığı etkinlikte, vatandaşlara balık ekmek ikramında bulunuldu.

Vali Amir Çiçek, yaptığı açıklamada, Dalyan'ı 12 ay boyunca herkesin görmesi gerektiğini söyledi. Çiçek, "İlkini düzenlediğimiz festival kapsamında kış turizmini hareketlendirmeyi hedefliyoruz. Festival kapsamında birçok ilden balıkseverler Dalyan'a geldi. Dalyan kefali lezzeti ile diğer bölgelerdeki balıklardan farklı ve özeldir." dedi.

Çiçek, turizmi çeşitlendirmeyi amaçladıklarına dikkati çekerek, "Şubat, mart veya yaz kış diye bir ayrım yapmıyoruz. Amacımız 12 ay turizm. Dalyan doğası, tarihi, balığı ve caretta carettası ile 12 ay görülmesi gereken bir yer. Önümüzdeki yıl her mevsim turist Dalyan'da olacak." diye konuştu.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik de tanıtımların sadece devlet ve yerel yönetimlerle değil, sivil toplum örgütleriyle de yapılması gerektiğini dile getirdi.

Dalyan'daki derneklerin turizme katkısı için canla başla çalıştıklarını anlatan Karaçelik, "Biz derneklerimizin her zaman yanındayız. Bu etkinlikle derneklerimiz rüştünü ispatladı. Dalyan kefali farklı bir balık. Kefal her yerde var ama kefal Dalyan'da yenir." dedi.

Dalyan İztuzu Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Mürşit Yağmur, ilk kez düzenlenmesine rağmen festivale yoğun ilgi olduğuna işaret etti.

Festival kapsamında gerçekleştirilen yarışmada en büyük balığı yakalayan Ahmet Oklu birinci, Nazım Zobar ikinci olurken, Neslihan Uyman ve Murat Albaşar ise üçüncülüğü paylaştı. Yarışmacılara ödüllerini Muğla Valisi Amir Çiçek verdi.

Pop müzik sanatçıları Çelik ve Gülçin'in sahne aldığı etkinlikte sanatçı Çelik, Muğla Valisi Amir Çiçek'e balık ikramında bulundu.