Muğla: Bodrum'da Zanaat Festivali

Muğla: Bodrum'da Zanaat Festivali

Bodrum Zanaat Festivali'nin 2.'si, bu yıl Bodrum Kumbahçe Mahallesi'nde gerçekleştiriliyor.

Muğla: Bodrum'da Zanaat Festivali

Bodrum Zanaat Festivali'nin 2.'si, bu yıl Bodrum Kumbahçe Mahallesi'nde gerçekleştiriliyor.

Bodrum'da kaybolmaya yüz tuşmuş zanaatlarla birlikte, gelenek ve görenekleri de gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlenen Zanaat Fastivali, açılış etkinlikleriyle başladı. Geleneksel Bodrum düğünlerinin değişmez parçası Dibekdereli müzisyenler, Milas Çomakdağ Halkoyunları ekibi ve develer eşliğinde gerçekleşen açılış yürüyüşüne yerli yabancı çok sayıda turist büyük ilgi gösterdi.

Festival Koordinatörü Nadi Güler, yaptığı açıklamada, "Bauhaus'çuların dediği gibi 'Sanat öğretilmez, zanaat öğretilir' prensibinden yola çıktık ve kaybetmeye başladığımız değerlerimizin bir parçası olan zanaatları gelecek kuşaklara aktarabilmek için geçen yıl başlattığımız festivalin bu yıl 2.'sini düzenliyoruz. Festival, ahşap teknecileri, sandaletçileri, Bodrum boncukları, taş ustaları, Bodrum türküleri, folkloru, yemekleri, florası, şifalı otları, zeytini, zeytinyağları, süngercileri, sarnıç yapan ustaları, mutafları, sabuncuları, balıkçıları, sepetçileri, halı, kilim, Bodrum bezleri dokuyanları, Bodrum gömlekleri, Temel Devranları unutulmadan gelecek kuşaklara taşımayı hedefliyor" dedi.

Bodrum Belediyesi'nin ana sponsorluğunda Bodrum Merkez Medya'nın organize ettiği Festivalin diğer sponsorlarının Konacık Belediyesi, Bodrum Marmara Koleji, Avrasya Sanat Kolektifi (ASK) ve Rekpa Ajans olduğu belirtildi.