Muğla: Bodrum'da Denize Dolgu Çalışmasına Tepki

Muğla: Bodrum'da Denize Dolgu Çalışmasına Tepki

Bodrumlu Gönüllüler Derneği Başkanı Cüneyt Karaloğlu, Bodrum'un Yalıkavak Koyu'nda Yapılacak Olan Dolgu Çalışmasının Deniz Kirliliğine Sebep Olacağını İddia Etti.

Muğla: Bodrum'da Denize Dolgu Çalışmasına Tepki

Bodrumlu Gönüllüler Derneği Başkanı Cüneyt Karaloğlu, Bodrum'un Yalıkavak Koyu'nda yapılacak olan dolgu çalışmasının deniz kirliliğine sebep olacağını iddia etti.

Port Yalıkavak Marina önünde basın açıklaması yapan Cüney Karaloğlu, "Port Yalıkavak Marina tarafından Yalıkavak'ta deniz kirliliğine sebep olacak deniz dolgu çalışması yapılıyor. Yalıkavak Koyu, Gökçebel Yalısı Frenk Azmağı mevkiindeki bir konut sitesi şantiyesinden getirilen toprak hafriyatıyla doldurulmaktadır. Bu uygulamanın, koyun dip yapısı üzerinde oluşturacağı sonuçlar, maalesef yine göz ardı edilmektedir. Örneğin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunda yapılacak rıhtımlarda, deniz dip taraması yapılarak çıkartılan malzeme, dolgu malzemesi olarak kullanılacaktı. Oysa dolgu alanları kaya ve toprak hafriyatı yapılarak doldurulmuştur. Yapılmakta olan çalışma ÇED raporuna aykırıdır" dedi.

Kaynak: İHA