Mugaddem: "Türk Halkı Nereye Gideceğini Bilir"

Mugaddem: "Türk Halkı Nereye Gideceğini Bilir"

İran'ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Gulamrıza Bageri Mugaddem, "Türk Halkının Uyanık Olduğunu, Zengin Bir Kültür ve Geçmişinin Bulunduğunu" Belirterek, "O Nereye Gideceğini Kendisi Bilir" Dedi.

Mugaddem:

İran'ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Gulamrıza Bageri Mugaddem, "Türk halkının uyanık olduğunu, zengin bir kültür ve geçmişinin bulunduğunu" belirterek, "O nereye gideceğini kendisi bilir" dedi.

İran'ın milli günü resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mugaddem, bir gazetecinin "Türkiye'nin türban düzenlemelerinin sonunda İran rejimine dönebileceği iddialarına ne yanıt vereceksiniz?" sorusuna şöyle cevap verdi:

"İran ve Türkiye kardeş ve komşu ülkelerdir. Yüzyıllardan beri barış ve dostluk içinde ilişkilerine devam ediyorlar. Özellikle son yıllarda bu ilişkiler hayli gelişme gösterdi. İlişkilerimiz karşılıklı çıkar ve saygıya dayalı olarak yürütülmektedir. Bu karşılıklı anlayışla ilişkilerimiz İnşallah daha da fazla gelişecektir."

Her ülkenin kendine göre düzeni ve kanunu bulunduğuna işaret eden Mugaddem, "Her ülke de birbirlerinin kanunlarına ve düzenlemelerine saygılıdır. Kendi işlerini, kendi düzenleri, yasaları, örf ve adetlerine göre düzenlerler. Diğerinin içişlerine karışmak veya onların hakkında görüş bildirmek bana düşmez" dedi.

Mugaddem sözlerini, "Türkiye'nin halkı uyanık, zengin kültüre sahip, zengin geçmişi vardır. O nereye gideceğini kendisi bilir." diye tamamladı.

Kaynak: AA