Mugabe 5 Yıllığına Daha Zimbabve Devlet Başkanı Oldu

Mugabe 5 Yıllığına Daha Zimbabve Devlet Başkanı Oldu

Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, Bugün Harare'de Yapılan Merasimde Yemin Ederek 5 Yıllığına Daha Devlet Başkanlığı Görevine Başladı.

Mugabe 5 Yıllığına Daha Zimbabve Devlet Başkanı Oldu

Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, bugün Harare'de yapılan merasimde yemin ederek 5 yıllığına daha devlet başkanlığı görevine başladı.

Yemin merasimi, Merkez Seçim Komisyonu'nun 2. tur devlet başkanlığı seçimiyle ilgili olarak sonuçları açıklamasının hemen akabinde yapıldı. Mugabe'ye 2 milyon 150 bin 269 oy çıktı. 2. turda Mugabe'nin rakibi muhalefet lideri Morgan Tsvangirai, şiddet olaylarından dolayı kendisinin ve yandaşlarının güvenliğinin tehlikede olduğunu gerekçe göstererek yarıştan çekişmiş ve destekçilerini seçimi boykot etmeye çağırmıştı. Boykot çağrısına rağmen Tsvangirai'ye de 233 bin oy çıktı. 131 bin 481 oy da geçersiz sayıldı. Seçime katılım da yüzde 42,37 olarak açıklandı.

Seçimde büyük çaplı usulsüzlükler olduğu ifade ediliyor. Mart ayındaki ilk tur seçiminden bu yana 86 kişi şiddet olayları sonucu öldü. Tsvangirai ilk turda Mugabe'den daha fazla oy almıştı.

(DPA-EA-EA-NÇ-D)

Kaynak: İHA