Müfettişler Olaylı Nevruz için İnceleme Başlattı

Müfettişler Olaylı Nevruz için İnceleme Başlattı

DTP'nin 22 Mart Günü Nevruz Kutlaması Talebinin Valilik Tarafından Çevrilmesi Üzerine Başlayan Gerginliğin 22 Mart Günü Sokakları Taşıması Üzerine İçişleri Bakanlığı Van'a Müfettiş Gönderdi.

Müfettişler Olaylı Nevruz için İnceleme Başlattı

Demokratik Toplum Partisi (DTP)'nin 22 Mart günü nevruz kutlaması talebinin Valilik tarafından çevrilmesi üzerine başlayan gerginliğin 22 Mart günü sokakları taşıması üzerine artan eleştiriler üzerine İçişleri Bakanlığı Van'a müfettiş gönderdi.

DTP İl başkanlığı Van'da, 22 Mart günü Nevruz'u kutlamak için izin istemiş, ancak valilik bunu yerinde görmeyerek 21 Mart'ta kutlamaya izin vermişti. Bunun üzerine DTP, 21 Mart'a kutlama yapmayacaklarını belirterek, 22 Mart günü parti binasında kutlama yapacaklarını açıklamışlardı.

DTP'nin 22 Mart günü izinsiz olarak şehir içindeki kutlama yapmak isteyince polis müdahale etmiş ve kutlamalar kana bulanmıştı. Göstericiler ile polis arasında ara sokaklarda arbede yaşanmış çıkan olaylarda Zeki Erinç isimli gösterici karın kısmından aldığı silah mermisiyle hayatını kaybetmiş. 4'ü ağır olmak üzere 60'dan fazla kişi yaralanarak hastanelerde tedavi altına alınmıştı.

Olaylarda bir kişinin ölmesi ve polisin orantısız güç kullandığı iddiasıyla DTP'den bazı yöneticiler Van'a gelerek olayların sorumlusunun vali ve emniyet müdürü olduğunu açıklamışlardı. DTP dün olayı Meclis grubuna taşıyarak valinin görevden alınana kadar eylem yapacaklarını dile getirmişlerdi.

İçişleri Bakanlığı, olayların araştırması için bir mülkiye, bir de polis müfettiş görevlendirdi. Çalışmalarına başlayan müfettişlerin, ilk etapta Vali Özdemir Çakacak ve Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez'le daha sonra da olaylarla ilgili bilgi sahibi olan kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, esnaf ve vatandaşlarla görüşecekleri bildirildi.

Müfettişler hazırladıkları raporu içişleri bakanına sunacaklar.

Kaynak: CHA