Mudanya'da "Dikkat, Deprem İçin Saat Çalışıyor Paneli"

Mudanya'da "Dikkat, Deprem İçin Saat Çalışıyor Paneli"

Mudanya'da 'Dikkat, Deprem İçin Saat Çalışıyor Paneli'
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, "Mudanyamızda 4 noktada deprem hareketlilik izleme istasyonu kurma kararı aldık.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, "Mudanyamızda 4 noktada deprem hareketlilik izleme istasyonu kurma kararı aldık. Bu istasyonlar kurulduğunda, Mudanyamızda daha sağlıklı deprem analizleri yapılabilecek" dedi.

Türkyılmaz, Mudanya Belediyesi ve TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi iş birliğiyle Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Dikkat, Deprem İçin Saat Çalışıyor" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, kendilerinin göreve gelmesinden önce ilçede depremle ilgili hiçbir çalışmanın yapılmadığını savundu.

Akademik odalar ve bilim adamlarıyla iş birliği yaparak, Mudanya'yı bilimin ışığında, ilçe sakinleriyle yöneteceklerini söylediklerini hatırlatan Türkyılmaz, şöyle konuştu:

"Hemen harekete geçtik. Akademik odalarla ve bilim adamlarımızla Mudanyamızda 4 noktada deprem hareketlilik izleme istasyonu kurma kararı aldık. Bu istasyonlar kurulduğunda, Mudanyamızda daha sağlıklı deprem analizleri yapılabilecek. Bu konuda bilim adamlarımızla ve akademik odalarımızla iş birliği içinde çalışmalarımız devam ediyor. Deprem kuşağında yer almamız nedeniyle yerel yönetimler olarak çok katlı binalardan kaçınmamız gerektiğini, bu konuda tüm yerel yönetimlerin hassasiyet göstermesinin kaçınılmaz olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bundan önceki dönemde yapılanlar gibi çok katlı binalar yaratmayacağız. Mudanyamızı bilim adamlarımızın görüşleri doğrultusunda ve bilimin ışığında yöneteceğiz."

Türkyılmaz, Mudanya'da doğal afetler konusunda neler yapılabileceğine yönelik çalışmalar için bir grup bilim insanıyla afet birimi oluşturduklarını aktararak, bunun sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şubesi temsilcisi Nejla Yörükoğlu'nun moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Afet Yönetim Uzmanı Özden Işık, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman tarafından sunumlar yapıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title